Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32 °C
Açık

Yeni Kimlik Seri No ve Cilt No Nerede Yazıyor?

10.05.2023
327
A+
A-
Yeni Kimlik Seri No ve Cilt No Nerede Yazıyor?

Kimlik seri no ve cilt no öğrenme; Yeni kimliğe geçen kişiler bazı bilgilerin nerede olduğunu merak etmektedirler. Yeni kimlik kartınız üzerindeki bilgileri detaylandırarak Yeni Kimlik Seri No ve Cilt No Nerede Yazıyor? sorunuzun cevabını bu içeriğimizde sizin için anlattık. Günümüzde artık hemen hemen herkesin geçmeye başladığı ve çeşitli resmi kurumlarda işlem yapabilmeniz için de kullanımı zorunlu hale getirilen yeni tip çipli kimlik kartınızın ön ve arka yüzü, eski kimlik kartlarına göre oldukça farklı bir hale geldiğin için bir çok kişi, yeni kimlik kartı üzerinde yer alan seri no, cüzdan no, cilt no gibi bilgileri ararken zorluk yaşıyorlar.

Yeni Kimlik Kartı

Bilgi güvenliğinin artırılması amacı ile beraber, herkesin yeni tip çipli kimlik kartı kullanmaya başlaması ile Aile sıra no, Cüzdan numarası, Yeni kimlik seri no ve cilt no nerede yazıyor? sorularının cevaplarını sizler için araştırdık. Bu yazımızı okuduktan sonra artık “Yeni Kimlik Seri No Nerede Yazıyor?” ve “Yeni Kimlik Cilt No Nerede Yazıyor?” kolaylıkla görebileceksiniz.

Yeni Tip Çipli Kimlik Kartı Üzerinde Yer Alan Bilgiler Neler?

Yeni tip çipli kimlik kartlarınızı üzerinde sadece şu bilgilere yer veriliyor:

 • Ön yüzünde yer alan bilgiler:
  1. T.C. Kimlik Numaranız
  2. Soyadınız
  3. Adınız
  4. Doğum Tarihiniz
  5. Nüfus Cüzdanı Seri numaranız
  6. Kimlik Kartınızın Son Geçerlilik Tarihi
  7. Cinsiyetiniz
  8. Uyruğunuz
  9. İmzanız
  10. Fotoğrafınız
 • Arka yüzünde yer alan bilgiler:
  1. Anne Adınız
  2. Baba Adınız
  3. Kimliği Size Veren Makam

Yeni Kimlik Seri No ve Cilt No Nerede Yazıyor?

Eski tip kimlik kartlarında, fotoğrafınızın hemen alt kısmında yer alan kimlik seri no, yeni tip çipli kimlik kartları üzerinde, kimlik kartınızın ön yüzünde ve fotoğrafınızın hemen sağ tarafında yer alıyor. Yeni tip kimlik kartınızın ön yüzünde bulunan Soyadı, Adı ve Doğum tarihinizin hemen altında “Seri no” olarak yazan yazının altında bulunan ve 9 ( dokuz ) haneden oluşan harf ve rakamlar, sizin kimlik seri numaranız oluyor. Bu numaranın hemen alt kısmında ise kimlik kartınızın son geçerlilik tarihi, sağ tarafında ise cinsiyetiniz, uyruğunuz ve altında da imzanız yer alıyor.

Yeni Kimlik İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yeni Kimlik Cilt No Nerede Yazar?

Yeni tip çipli kimlik kartlarının üzerinde sadece fotoğrafınız, adınız ve soyadınız, doğum tarihiniz, kimlik seri no, kimlik kartınızın geçerlilik süresi, cinsiyetiniz, uyruğunuz ve imzanız yer alıyor. Kimlik kartınız arka kısımda ise anne adınız, baba adınız ve kimliği size veren makam adı yer alıyor.

Yeni tip kimlik kartları üzerinden cilt no yazmıyor! Yeni Kimlik cilt no, yeni tip çipli kimlik kartlarının üzerinde yazmayan bir bilgidir ancak bu bilgi, kart üzerindeki çipinin içerisine kayıt ediliyor. Eğer yeni tip çipli kimlik kartınız varsa ve Nüfus cüzdanınıza ait cilt no bilgisini öğrenmeniz için ise e-Devlet sistemine kişisel bilgileriniz ile giriş yaptıktan sonra nüfus bilgilerinizi sorgulama adımı üzerinden ulaşmanız mümkün oluyor. Yeni kimliğinize ait olan Yeni Kimlik cilt no ve seri no bilgilerini bir yere girmeniz gerektiği ya da bir form doldurmanız gerektiği zaman, buraya yeni kimlik kartınız olduğunu belirterek, cilt no bilgisini girmeye gerek kalmadan işleminize devam ederek tamamlayabilirsiniz. Ancak eski kimlik kartlarında cilt no, eski kimliğinizin arka tarafında yazıyordu.

Eski ve Yeni Kimlik Üzerinde Seri No

Size ait nüfus cüzdanınızın seri numarası, 9 haneli olup sayı ve harflerden oluşuyor. Yeni tip çipli kimlik kartınıza ait seri no, yeni kimlik kartınızın ön yüzünde ve fotoğrafınızın hemen sağında yer alıyor.

Eski kimlik kartlarında ise seri no, fotoğrafın hemen altında ve seri – numara ayrı ayrı yazılarak görünüyordu. Nüfus cüzdanı cilt no ve sıra no ise eski kimlik kartlarının arka yüzünde yazarken, yeni tip çipli kimlik kartlarının üzerinde ise bu bilgiler artık yazmıyor. Ancak sizden yine de nüfus cüzdanı cilt no veya sıra no’su isteyen bir kurum veya kişi olursa da bu bilgiye e-Devlet portalı üzerinden çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Eski ve Yeni Kimlik Kartları

Yeni tip çipli kimlik kartınız üzerinde, yukarıda da belirttiğimiz gibi sıra no yer almıyor. Bunun nedeni ise kişisel verileri korumak amacı ile bu bilgilerin çipli içerisinde saklaması ve gizli tutulması amaçlanıyor. Ancak özellikle, bir şifre ile giriş yaptığınız kurumsal web sitelerinde veya çeşitli kurum başvuru formlarını doldurmak için sizden nüfus cüzdanı seri no, cüzdan no ve cilt not gibi bilgiler isteniyor olabilir. Bu gibi durumlarda ise kimlik doğrulamanızın yapılabilmesi amacıyla iki seçenek sunulacak:

 1. Bu seçeneklerden ilki “nüfus cüzdanı”;
 2. Diğeri de “yeni kimlik kartı” seçeneği oluyor.

Eğer sizden, nüfus cüzdanı numarası seçeneğini doldurmanız isteniyorsa, “nüfus cüzdanı” seçeneğini değil “yeni kimlik kartı” seçeneğini işaretleyerek, cüzdan numarası ya da cilt numarası bilgilerinizi girmenize hiç gerek kalmadan; cüzdan no yerine kimlik numaranızla birlikte en fazla nüfus cüzdanı seri numaranızı girerek gerekli adımları tamamlayabilirsiniz. Daha önce yukarıda da belirttiğimiz gibi, eğer bir kurum sizden bu bilgileri de doldurmanızı isterse Nüfus Müdürlükleri veya e-Devlet portalı üzerinden bilgileri kolaylıkla alabilirsiniz.

Yeni Kimlik Seri no ve Cilt no Öğrenme

Uluslararası standartlar da göz önünde bulundurularak üretilen yeni tip çipli kimlik kartları sayesinde, pek çok kişisel bilginiz kart üzerinden kaldırılarak çipin içerisine kaydedildi ve koruma altına alındı. Kartların üzerine ise sadece temel bilgileriniz bırakıldı. Yeni tip çipli kimlik kartınızı kaybetmeniz ya da çaldırmanız gibi durumlardan sonra, kimliğinizin art niyetli kişilerinde eline geçmesini düşünerek ve kişisel bilgilerinizin güvenliğini de sağlamak amacıyla, yeni tip çipli kimlik kartlarının üzerinde cüzdan numarası, cilt numarası ya da aile sıra numarası gibi bilgiler yazılmıyor.

Ayrıca bakınız:

Yeni Kimlik Ücreti Anlaşmalı Bankalar: Ödeme Nasıl Yapılır? > TIKLAYIN

Yeni Kimlik Kaç Günde Çıkar? Ne Zaman Gelir? > TIKLAYIN

Kayıp Nedeni İle Düzenlenen Kimlik Kartı Bedeli Kaç TL?

166 TL.

Doğum Nedeni İle Düzenlenen Kimlik Kartı Bedeli Kaç TL?

83 TL.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık