Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

5000 TL Maaş Alan Ne Kadar Nafaka Verir?

07.08.2022
28
A+
A-
5000 TL Maaş Alan Ne Kadar Nafaka Verir?

5000 TL Maaş Alan Ne Kadar Nafaka Verir? – Nafaka evli çiftlerin boşandıktan sonra erkek veya kadın tarafından çocuğa ödenen veya çocuk için harcanan masrafları karşılamaya yönelik olan paraya verilen genel isimdir.

Türk medeni kanunun içerisinde özellikle velayeti annede bulunan çocuklar için anne ve çocuk üzerinde birçok hak bulunmaktadır. Bu bağlamda boşanmalar dan sonra erkeklerin nafaka ödemesi genellikle çok sık şikâyet ettikleri bir konu olmaktadır. Ancak genelde nafaka ödemeleri kadınlara yapılsa da bazı durumlarda velayeti babada olan çocuklar için erkeğe de yapılabilmektedir.

https://www.youtube.com/watch?v=jM6JR6AVECs

 

Boşanma da velayetin bulunduğu taraf kusursuz taraf olması ve boşanma ile yoksulluğa düşecek olması gerekmektedir. bu durumda kişi karşı taraftan yoksulluğu ortadan kaldırmak adına para talebinde bulunmaktadır. Nafaka bedeli belirlenirken kişinin sigortalı işinde aldığı para ile doğru orantılı bir tutar belirlenmektedir.

Örneğin 5000 tl maaş alan ne kadar nafaka verilir? Sorusunda nafaka bedeli nafakayı ödemekle yükümlü olan kişinin üzerindeki mal varlığını ve çocuğun ihtiyaç durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Aynı zamanda nafaka ödemesi yapacak kişinin herhangi bir zorunlu ödemesi bulunması halinde aynı tutarda maaş alan 2 kişi farklı nafaka miktarı ödenebilmektedir.

Bu durumda son karar mahkeme tarafından belirlenmekte ve nafaka ödeyecek kişiyi zora düşürmeyecek bir tutar üzerine karar verilmektedir.

Nafaka Tutarı Artırılabilir Mi?

Nafaka tutarı artırılabilir mi? Sorusu genellikle başlangıçta nafakanın ödeme yapacak kişinin ekonomik durumuna göre belirlenmiş olması ve daha sonra ekonomik durumunun düzelmiş olmasına bağlı olarak karşı taraf tarafından sıklıkla merak edilmektedir.

Bu bağlamda ilk olarak mahkemede belirlenmiş olan nafaka miktarı daha sonra ödeme yapacak kişinin durumunun iyileşmesine veya nafakanın yetersiz hale gelmesi durumunda artış göstermektedir.

Ancak bu artış doğrudan kendi kendisine olmamakta ve nafaka alan kişinin yeniden iştirak nafakası için dava açmasına gerek duyulmaktadır. Aynı zamanda dava sonucunda kararlaştırılmış olan nafaka miktarının ödenmemesi halinde karşı tarafın niye yeniden yoksulluğa düşmesine sebep olması itibariyle icra takibi başlatılan bilmektedir. Ancak icra takibine rağmen kişi yine nafaka ödemesi yapmazsa 3 aya kadar tazyik hapsine mahkûm edilmektedir.

5000 TL Maas Alan Ne Kadar Nafaka Verir

5000 TL Maaş Alan Ne Kadar Nafaka Verir?

Kimler Nafaka Alabilir?

Aile hukukunu ve eşlerin hakkını korumakla yükümlü olan Türk medeni kanunu içerisinde iştirak nafakası, tedbir nafakası ve yoksulluk nafakası gibi 3 farklı nafaka çeşidi bulunmaktadır. Bu nafakalardan yararlanabilecek kişiler şöyledir;

·Boşanma sonrası çocuğu olmasa da düzenli işi olmayan taraf nafaka alabilmektedir.

·Yine boşanma sonrasında işten çıkarılmış olan taraf.

·Askeri ücretle çalışan taraf,

·Ev hanımı olanlar,

·Düzenli bir geliri olmayan kişiler,

·Eve giren gelirin geçinmesine yetecek miktarda olmayan kişiler,

Boşandıkları eşlerinden nafaka talebinde bulunabilmektedirler. Genellikle nafaka çocuklu ailelerin boşanmasına alınan bir ödenek olarak bilinse de nafaka türleri içerisinde yer alan yoksulluk nafakası boşanma ile birlikte zora düşen ve boşanmada kusursuz olan kişi tarafından talep edilebilmektedir.

İştirak nafakası ise boşanmadan sonra çocukların velayetine sahip olan kişinin karşı taraftan talep etti nafaka türüdür.

Son olarak tedbir nafakası ise boşanma öncesinde veya sonrasında talep edilebilmekte ve eşin ya da 18 yaşından küçük çocukların geçimini sağlamak amacıyla velayete sahip olmayan taraftan alınan ödemedir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık