Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir?

18.07.2022
27
A+
A-
Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir?

Türkiye aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığı tarafından doğum yapmış annelere bir defalığına mahsus olarak yapılan çocuk yardım ödeneğine çocuk parası adı verilmektedir. Çocuk parasından yararlanabilmek için kişinin kendisinin veya eşinin sigortalı bir işi olması gerekmektedir.

Ancak bakanlık tarafından yapılan çocuk parası yardımı şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımları şeklinde sigortalı çalışan olmayan ailelere yani yardıma muhtaç olan ailelere verilmektedir.

 

Yardımdan faydalanmak isteyen anneler çocuk parası kaç yaşına kadar ödenir? Sorusunun cevabını merak etmekte ve bu yardımların devamlı ve düzenli bir şekilde yapılıp yapılmadığını araştırmaktadırlar. Bu bağlamda çocuk parası bir kereye mahsus verildiğinden düzenli olarak ödenmemektedir.

Ancak yardıma muhtaç ailelere bakanlık tarafından yapılan çocuk parası yardımı 5 yaşına kadar yapılmakta ve altıncı yaşından gün almaya başladığından itibaren kesilmektedir. Bu nedenle çocuk parası yardımı başvurusu yapabilmek için çocuğun 5 yaşını doldurmamış olması gerekmektedir.

https://www.youtube.com/watch?v=1xIDzt9Qv-k

Çocuk Parası Ne Kadar Veriliyor?

Çocuk parası yardımı ihtiyaç sahibi ailelere çocukların bez, mama veya kişisel ihtiyaçlarının rahat karşılanabileceği kadar verilmektedir. Ancak günümüz şartları gereği verilen yardım tutarı tam olarak bu ihtiyaçları karşılamaya yardımcı olmamaktadır.

Çocuk Parasını Kimler Alabilir?

Çocuk parasını alabilecek kişilerin kendisinin veya eşinin sigortalı bir işte çalışıyor olması gerekmektedir. Bu şart yerine getiren yeni anneler veya anne adayları çocuk yardım parası alabilmektedirler. Aynı zamanda çocuk yardım parası başvurusunda bulunabilmek için çocuğun annesinin veya babasının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması veya mavi kart sahibi olması gerekmektedir.

Sıra anne veya babanın sigorta filmlerinin doğum tarihinden en az 120 gün önce yatırılmış olması ve başvuru tarihinin doğumdan sonra en fazla 5 sene içerisinde yapılmış olması gerekmektedir.

Son olarak bebeğin bir birey olması yani doğduğunda canlı olması başvuru için gereklidir. Ölü doğumlarda anneler çocuk parası yardımı alamamaktadır.

Çocuk Parası Ne Kadar 2023

0 ile 6 yaş arası çocuklara sahip olan annelere yapılmakta olan bu yardım her yıl enflasyona göre güncellenmektedir. İlk defa alacak kişiler tarafından merak edilen şu sorunun cevabı, çocuk parası ne kadar 2023 yılından itibaren 0 ile 6 yaş arasında çocuk sahibi olan kişilere çocuk başı 117 TL yardım parası ödenmektedir. 6 yaşından büyük çocuklara sahip olan kişilere ise 58. 86 TL’lik yardım yapılmaktadır.

Cocuk Parasi Kac Yasina Kadar Odeni 2

Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir

Sigortalı Çalışan Çocuk Parası Ne Kadar Oluyor?

Sigortalı bir işte çalışmakta olan anne veya babalar genellikle sigortalı çalışan çocuk parası ne kadar oluyor? Sorusunun cevabını sık sık araştırmaktadırlar.

·Evli ve eşi çalışan kişiler 268,31 TL

·Evli ve eşi çalışan 1 çocuklu aileler 308,55 TL

·Evli ve eşi çalışan 2 çocuklu aileler 348,80 TL

·Evli ve eşi çalışan 3 çocuklu aileler 402,47 TL tutarında yardım almaktadırlar.

Çocuk Parası Neye Göre Hesaplanır?

İlk defa çocuk parası yardımı alacak olan aileler genellikle çocuk parası neye göre hesaplanır? Sorusunun cevabını sıklıkla merak etmekte ve araştırmaktadırlar. Ailenin ilk çocuğuna 300 TL’lik ödeme yapılmakta, ikinci çocukta 400 TL’lik yardım yapılmakta ve üçüncü çocuktan itibaren 600 TL’lik ödeme yapılmaktadır. 3 ve daha fazla sayıdaki çocuk için ise yine 600 TL’lik ödeme yapılmaktadır.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık