Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32 °C
Açık

Eczanede Satılan Zayıflama İlaçları

07.12.2022
25
A+
A-
Eczanede Satılan Zayıflama İlaçları

Eczanede satılan zayıflama ilaçları konusu, kilo vermek isteyen pek çok kişinin en çok merak ettiği konulardan birisi olmaktadır. Eczanelerde satılan zayıflama ilaçları, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış ilaçlar olup, aynı zamanda sadece doktor kontrolünde kullanılması gereken ilaç gruplarındandır. Eczanede satılan zayıflama ilaçları

Eczanede Satılan Zayıflama İlaç Çeşitleri Nelerdir?

Eczanelerde satılan zayıflama ilaçları kilo vermekte zorlanan kişilere, sadece doktor reçetesi ile verilen ilaçlar olmaktadır. Zayıflama ilaçlarının kesinlikle bilinçsiz olarak ve doktor tavsiyesi olmadan kullanılmaması gerekmektedir. Zayıflama hapları kilo vermek insanlara bir takım tetkikler yapıldıktan sonra doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Eczanelerde satılan zayıflama ilaçları, aynı zamanda Sağlık Bakanlığı onaylı zayıflama ilaçları olmaktadır. Eczanede satılan zayıflama ilaçları

Eczanede Satılan Zayıflama İlaçları
Eczanede Satılan Zayıflama İlaçları

Bu ilaçlar özellikle obezite tedavisi gören hastalar tarafından kullanılmaktadır. Zayıflama hapları kilo vermek insanlara bir takım tetkikler yapıldıktan sonra doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Zayıflama ilaçlarının reçetesiz kullanılması ise istenmeyen pek çok sağlık sorununa yol açabilmektedir. Buna bağlı olarak eczanede satılan zayıflama ilaç çeşitleri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Xenical Forte
  • Meridia
  • Thincal
  • Reductil
  • Wanabi Forte

Xenical Forte

Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olan ve sadece eczanelerde satılan Xenical Forte, doğrudan sindirim sistemine etki ederek zayıflamayı sağlayan bir ilaçtır. Doktorun verdiği dozlarda kullanılan Xenical Forte etken maddesi ise Orlistat olmaktadır. Xenical Forte bağırsaklarda ki yağ emilimini azaltmakta ve böylelikle kilo verilmesine yardımcı olmaktadır.

Xenical Forte, obezite tedavilerinde doktorlar tarafından hastalara en çok reçete edilen ilaçlardan birisi olup, düşük kalorili diyetlerde takviye ilaç olarak verilmektedir. Xenical Forte sadece 12 haftalık bir diyet içerisinde kullanılmaktadır. Xenical Forte kullanım şeklinde ise yağ içeren bir diyetle alınması büyük önem taşımaktadır. Yağ içermeyen diyetlerde,  Xenical Forte herhangi bir etki göstermemektedir.

Meridia

Meridia, eczanelerde satılan ve obezite tedavilerinde doktor tavsiyesi ile kullanılabilen bir ilaçtır. Meridia tablet, daha çok yüksek tansiyon, diyabet ve yüksek kolesterole bağlı olarak alınan fazla kiloların verilmesi için kullanılmaktadır. Meridia tabletin mutlaka doktorun verdiği dozlarda ve sürede kullanılması büyük önem taşımaktadır. Eczanede satılan zayıflama ilaçları

Meridia tableti hamile olan kadınlar ve emziren anneler kullanamamaktadır. Aynı zamanda 16 yaşından küçük ve 65 yaşından büyük olanların bu zayıflama ilacını kullanmaması gerekmektedir. Meridia tablet ile olan tedavilerde, aynı zamanda egzersiz ve diyetin de yapılması gerekmektedir. Tek başına Meridia tablet kullanımı, doktorlar tarafından asla tavsiye edilmemektedir. Eczanede satılan zayıflama ilaçları

Thincal

Fazla olan kiloların verilmesi için doktorlardan tarafından, en çok reçete edilen ilaçlardan birisi de, Thincal olmaktadır. Thincal, aynı zamanda obezite hastalarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Etken maddesi Orlistat olan Thincal, 42 ya da 84 tablet içeren kutular halinde sadece eczanelerde satılmaktadır.

Thincal tablet düşük kalorili olan diyetlerle beraber kullanılabilen bir ilaçtır. Thincal tableti 18 yaşından büyük olanlar kullanabilmektedir. Hamile olan kadınlar ve emziren anneler Thincal tablet kullanamamaktadır. Kolestaz olarak adlandırılan mide ve bağırsak sistemi hastalığına sahip olan hastalar, Thincal tablet alamamaktadır.

Wanabi Forte

Wanabi Forte, sağlık bakanlığı tarafından onaylanmış zayıflama ilaçlarından bir tanesidir. Kutunun içerisinde ise; 120 adet kapsül bulunmaktadır. Wanabi Forte ilacının zayıflama konusunda etkili olmasını sağlayan madde ise; mg orlistat olarak bilinmektedir. Bu madde, yağların hızlı yakılmasını sağladığı gibi açık hissinin engellenmesinde de yardımcı etkenlerden bir tanesi olarak bilinmektedir.

Wanabi Forte ilacı, Obezite tedavisinde kullanılan ilaç türlerinden bir tanesi olarak bilinse de kişilerin kendisine özel olarak alması da mümkündür. Bu nedenle kullanım talimatlarının detaylı bir şekilde okunması ve herhangi bir sorun teşkil etmediği takdirde ilaç kullanımına başlanması çok önemli olacaktır. Sindirim sistemine hızlı bir şekilde etki eden Wanabi Forte ilacı, günlük olarak alınan besinlerin üçte birinin vücuda inmesine engel olan bir zayıflama ilacıdır. Özellikle de obezite hastaları, düşük kalorili diyetlerinin yanı sıra düzenli bir şekilde bu ilacı kullanmaya da devam etmektedirler.

Eczanede Satılan Zayıflama İlaçları
Eczanede Satılan Zayıflama İlaçları

Eczanede Satılan Zayıflama İlaçları Faydalı Mıdır?

Eczanede satılan zayıflama ilaçları etkili midir? Tarzında sorular hem kadınlar hem de erkekler tarafından sık sık araştırılmaya devam etmektedir. Özellikle de diyet yaparak kilo vermekte güçlük çeken kişilerin büyük bir kısmı, süreci hızlandırmak amacıyla eczanede satılan çeşitli ilaç türlerine başvurmaya devam etmektedirler.

 Eczanede satılan ilaçların bazıları kısa süre zayıflamada etkili olsa da çeşitli yan etkilerin oluşmasına sebebiyet verebiliyor. Ancak bu durum herkes için geçerli değildir. Bu nedenle kişilerin, ilaçların içeriğinde ne olduğunu araştırması ve daha sonra kullanmaya başlaması daha doğru bir tercih olacaktır. Eczane’de çalışan görevliler de bu konuda çeşitli tavsiyeler verecek ve kişilerin bünyesine uygun ilacı kısa süre içerisinde tespit edeceklerdir.

Zayıflama İlaçları Ne Kadar Sürede Etki Gösterir?

Sağlık bakanlığı onaylı zayıflama ilaçları kullanılmaya başlandığında söz konusu ilaçların ne kadar sürede etki göstereceği de hızlı bir şekilde kilo vermek isteyen kişiler tarafından sık sık araştırılmaya devam etmektedir. Her ilaçta olduğu gibi zayıflama ilaçlarının da etki etmesi için belirli bir sürenin geçmiş olması gerekecektir.

Vücudun yabancı maddelere alışabilmesi için, belirli bir süreye ihtiyacı vardır. Zayıflama ilaçları ilk kullanılmaya başlandığı zaman etki etmiyor olsa da düzenli kullanımlar sonucu hızlı bir şekilde etki etmeye başlayacak ve kişilerin hızlı bir şekilde kilo vermesi sağlanacaktır. Ancak bu süreç, kişilerin metabolizma hızına ve ağırlığına göre de değişiklik gösterebiliyor. Örneğin; Obezite hastalığı olan kişilerin, ilk bir hafta düzenli olarak ilaç kullanmaları gerekecektir. İlaçlar düzenli olarak kullanıldığı zaman, iştahta da azalmalar başlayacaktır.

 Aynı zamanda vücutta gerçekleştirilen sindirim oranı günden güne azalmaya başlayacak ve bu durum kilo alımların yavaşlamasına da olanak sağlayacaktır. Durum böyle olunca hızlı bir şekilde kilo vermek isteyen kişilerin büyük bir kısmı, eczanelerde satılan zayıflama ilaçlarını satın alarak düzenli kullanmaya başlamışlardır.

Eczanede Satılan Zayıflama İlaçlarının Yan Etkisi Var Mı?

Zayıflama ilaçlarının yan etkileri de kişilerin en çok araştırdığı konulardan bir tanesidir. Her ilacın olduğu gibi eczanelerde satılan zayıflama ilaçlarının da bazı yan etkileri olabiliyor. Ancak bu yan etkiler her bünyede olmayabilir. Bu durumun anlaşılabilmesi ve gerekli önlemlerin alınabilmesi için yapılması gerekenler ise; ilaçların içerisinde yazan talimatları detaylı bir şekilde okumaktır. Özellikle de kronikleşmiş bir hastalığı olan kişilerin, zayıflama ilacı kullanmaya başlamadan önce muhakkak uzman tavsiyesi alması da çok önemli bir faktördür.

İlginizi Çekebilir: Göğüs Büyütme Egzersizleri İşe Yarıyor mu?

Eczanelerde reçetesiz olarak satılmaya devam eden zayıflama ilaçları çok ağır ve can sıkıcı etkiler göstermiyor olsa da bazı kişilerde mide bulantısı ya da baş dönmesi gibi sorunların yaşanmasına neden olabiliyor. Ancak bu etkiler kişilerin bağışıklık sistemiyle doğru orantılıdır. Bazı zamanlarda ilaçların yan etki yapmasının sebebi ise; vücudun ilaca alışmamış olmasından kaynaklanmaktadır.

Bu tarz durumlar meydana geldiğinde ise; belirli bir süre zarfının geçmesini beklemek gerekmektedir. Eğer zaman geçmesine rağmen yan etkiler devam ediyorsa, ilacın kullanılmaya devam edilmesi sakıncalı olacaktır. Ancak bu tip durumlar, reçetesiz zayıflama ilacı kullanan kişilerin nadiren karşılaştığı durumlardır. İlacı düzenli olarak kullanmaya devam eden kişiler, herhangi bir yan etkiyle karşılaşmadıklarını belirtmişlerdir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık