Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Kredi Çekmek İçin Gerekli Şartlar

10.05.2023
1.529
A+
A-
Kredi Çekmek İçin Gerekli Şartlar

Kredi Çekmek İçin Gerekli Şartlar; Günümüzde insanların hemen hemen hepsi bazı yatırımlarını yapabilmek için kredilerden yararlanıyor. Bu yatırımlar arasında en çok kredi ihtiyacı konut, araba, arsa alımlarında yapılmaktadır. İnsanlar yatırım amacıyla kredi çektiği gibi farklı ihtiyaçları için de kredi çekebilirler.

Kredi Çekmek İçin Gerekli Şartlar
Kredi Çekmek İçin Gerekli Şartlar

Tatile çıkmak, evlenmek, ev eşyalarını yenilemek gibi ihtiyaçlar farklı ihtiyaçlar arasında bulunmaktadır. Sebebiniz her ne olursa olsun kredi çekmeyi düşünüyor olabilirsiniz. Ancak krediler bankalar tarafından her isteyen kişiye verilmemektedir. Bankalar kredi çekmek için gerekli şartları sizden istemektedir. Peki, kredi çekmek için gerekli şartlar nelerdir? Birlikte inceleyelim.

Kredi Çekmek İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Birçok bankanın ortak olarak göz önünde bulundurduğu şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar arasında kredi notunuzun yüksek olması, bir gelire sahip olmanız ve 18 yaşının üstünde olmanız gibi birçok şartı incelemektedirler. Bankaların kredi çekmek için gereken şartları sizler için derledik. İşte bu şartlar:

 • Kredi notunuzun yüksek olması,
 • Düzenli ve kayıtlı bir düzene sahip olmanız,
 • Yasal olarak 18 yaşının üzerinde olmanız,
 • Eğer daha önce kredi kartını kullandığınız bir banka varsa, geri ödemelerinizin düzgün olması,
 • İpotek koyduracaksanız, eşinizin rızası (yazılı olmalı),
 • Gelirinizi resmi bir evrakla ispat etmeniz gibi şartlar bankalar tarafından kredi çekmek isteyen kişilerden ortak olarak istenmektedir.

Kredi Notu İyi Olmalı

Aslında kredi çekebilmek için kredi notu, bankalar tarafından en önemli kriterler arasında sayılmaktadır. Kredi çekmek isteyen kişinin kredi notu ne kadar yüksek olursa, kredi çekme ihtimaliniz de o kadar artmaktadır. Kredi notunun önemli olduğu bu noktada, bilmeyenler için kredi notunu açıklayalım. Kredi notunu en kısa ve anlaşılır bir biçimde anlatmak gerekirse, kredi çekmek isteyen kişinin finansal geçmişini içeren bir puanlama sistemi olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle puanlama sistemi üzerindeki notun olabildiğince yüksek olması gerekmektedir. 0 ile 1900 arasında değeri olan bu puanlama sisteminin ayrıntıları aşağıdaki gibidir:

 • 0-699 Riskli
 • 700-1099 Orta Riskli
 • 1100-1499 Az Riskli
 • 1500-1699 İyi
 • 1700-1900 Çok İyi

Kredi Notunun Düşük Olması Halinde Yükseltilebilir mi?

Kredi notu riskli veya düşük düzeyde ise kredi kullanamazsınız. Burada aklınıza kredi notunuzun nasıl yükselteceğiniz sizi düşündürmesin. Çünkü çok basit bir yöntemi var. 12 ay taksitli bir kredi kartı kullanarak bu sorununuzu çözebilirsiniz. Yani kredi kartı kullanarak kredi notunuzu hızlı ve kolay bir biçimde yükseltebilirsiniz.

Düzenli Gelire Sahip Olmalısınız

Aslında burada düzenli gelir olarak kastedilen, sigortalı bir işte çalışıyor olmanızdır. Sigortalı bir işte çalışacağınız düzenli bir maaşa sahip olduğunuz anlamına geldiği için bankalar tarafından önemlidir. Sigortalı olduğunuz süre genel olarak bankalar tarafından 3 ay şeklinde belirlenmiştir.

Fakat yine de bazı bankalar tarafından değişkenlik gösterdiğini bilmeniz gerekmektedir. Burada yanlış bilinen ayrıntılar bir tanesi de, sigortalı olmanız durumunda istediğiniz kadar kredi çekebileceğinizi düşünmenizdir. Yani daha yalın bir şekilde anlatmak gerekirse, kredi miktarını sigortalı olmanız belirlemez. Kredi miktarınızı belirleyen en önemli unsur gelirinizdir. Peki, geliriniz ne kadar olmalı?

Geliriniz ne kadar olmalı?

Burada aslında düşünerek kurabileceğiniz bir mantık bulunuyor. Geliriniz, çekmek istediğiniz tutar ile doğru orantılı olmalıdır. Kısacası, çekmek istediğiniz tutarın yüksek olması durumunda gelirinizin de yüksek olması gerekmektedir. Ayrıca bu mantık yasal olarak da desteklenmektedir.

Bazı kişilerin istediği kadar kredi çekme mantığı da tam da bu noktada kırılıyor. Aslında bu devletin kredi çeken kişiyi koruma amaçlıdır. Yani devlet, bilinçsizce çekilen kredilerin önüne geçmek istemektedir. Devlet yasal olarak aylık toplam taksit ödeme tutarının, belgelediğiniz gelirinizin yüzde ellisini geçmeme şartına dikkat etmeleri konusunda bankaları uyarıyor.

Kredi Çekmek İçin 18 Yaş Sınırı Bulunmaktadır

Tahmin edebileceğiniz gibi 18 yaş altında olan kişiler reşit olmadığı için kredi kullanamazlar. 18  yaş sınırı yasal olarak belirlenmiş olsa da, burada gözden kaçırmamanız gereken bir ayrıntı bulunmaktadır. Bankalar genel olarak 20 yaşını tamamlamış kişilere kredi vermektedir. 18-20 yaş arasındaysanız, genelde bankalar kefil veya ipotek ile kredi imkanını sizlere sunmaktadır.

Bankalara Düzenli Geri Ödemeler Yapmak

Eğer daha önce kredi kartını kullandığınız bir banka varsa, geri ödemelerinizin düzgün olması gerekmektedir. Kullandığınız kredi veya kredi kartının taksitlerini düzenli ödemediğiniz takdirde, yasal takibe düşebilirsiniz. Yasal takibe düşmeniz durumunda diğer bankalar sizinle çalışmak istemeyebilir. Yani kredi kullanmanız zorlaşacaktır. Bu nedenle kredi notunuzu daima yüksek tutmanız veya düşükse yükseltmeniz gerekmektedir.

İpotekte Eşinizin Rızası Bulunması

Eğer bir aile varlığınızı ipotek ettirecekseniz, eşinizden mutlaka izin almanız gerekmektedir. Bu iznin mutlaka yazılı olması gerekmektedir. Bankaların deyimiyle eş muvafakatnamesini bankaya teslim etmeniz gerekmektedir. Yine aynı şekilde kefil işlemlerinde de eşinizin rızasının olması gerekmektedir.

Gelirinizin Resmi Evrak İle İspatı

Kredi çekmek istediğiniz takdirde gelirinizi ispat etmeniz gerekmektedir. Kaşe, mühür veya imzalı olarak iş yerinizden yetkili kişilerin imzası üzerine alabilirsiniz. Kredi için alacağınız maaş yazısının kabul edilip edilmeyeceği, tamamen bankanın değerlendirmesinden sonra netlik kazanacaktır.

Sizlere bu yazımızda Kredi Çekmek İçin Gerekli Şartlar 2023 nelerdir hakkında bilgi vermeye çalıştım. Konu hakkında aklınıza takılanları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Yükselir? Kredi Notunu Hızlı Yükseltme

Kredi çıkması için ne gerekli?

Kredi çıkması için genellikle belirli bir gelir düzeyi, kredi notu, düzenli gelir gibi finansal koşullar gereklidir. Ayrıca kredi alınacak amaç ve alınacak tutar da kredi çıkması için etkili faktörler arasındadır. Bunların yanı sıra bankaların kredi verme politikaları ve kredi başvurusunda bulunan kişinin diğer finansal durumları da kredi çıkması için önemlidir.

Kredi çekmek için maaş ne kadar olmalı?

Kredi çekmek için belirlenmiş sabit bir maaş limiti yoktur. Bankalar, kredi başvurularını değerlendirirken birçok faktörü dikkate alır ve borçlunun gelir durumuna, borç ödeme geçmişine, kredi notuna ve diğer kredi başvurusu detaylarına bakarlar. Ancak genellikle, bankalar kredi ödemelerinin aylık gelirin yüzde 30-40’ını geçmemesi gerektiğini düşünürler.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık