Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Boşanma Davası Nasıl Açılır? Ne Kadar Sürer?

10.05.2023
1.498
A+
A-
Boşanma Davası Nasıl Açılır? Ne Kadar Sürer?

Boşanma Davası Nasıl Açılır? Ne Kadar Sürer? Şiddetli geçimsizlik, aldatma vb. sebeplerden ötürü ayrılmak isteyen çiftlerden birinin ya da her ikisinin açabildiği boşanma davası; çiftler arasındaki evlilik akdinin sonlanmasını amaçlıyor.

boşanma davası nasıl açılır
Boşanma Davası Nasıl Açılır Ne Kadar Sürer

Eşiyle birlikteliğini yürütemeyecek hale gelen, eşi tarafından aldatılan ya da onun sözlü ya da fiziksel şiddetine maruz kalan kişiler; son çare olarak boşanma yoluna başvuruyorlar.

Boşanma davasının açılması, ne kadar sürdüğü ve nasıl sonuçlandığı; davanın çekişmeli mi yoksa çekişmesiz mi olduğuna göre değişebiliyor.

Bu yazımızda merak edenler için kısaca boşanma davası nasıl açılır? Boşanma davası ne zaman sonuçlanır? vb. soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Çekişmeli (Tek Taraflı) Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Çekişmeli yani taraflardan yalnızca birinin boşanmaya yanaştığı, diğer tarafın boşanmayı kabul etmediği hallerde davanın Aile Mahkemesi’nde açılması gerekiyor.

Ayrılmak ve evlilik birliğini sonlandırmak isteyen taraf, dava için mahkemeye giderken iki nüsha dava dilekçesini, nüfus cüzdanı fotokopisini ya da TC kimlik kartını ve eklemek istediği diğer önemli belgeleri yanında götürüp, avukat tutmasına gerek kalmadan dava açabiliyor.

Kişi, dilerse avukat tutarak da dava açabiliyor.

Boşanma davası; davacının yerleşim yeri aile mahkemesinde, davalının yerleşim yeri aile mahkemesinde ya da son 6 aydır birlikte ikamet ettikleri adresteki aile mahkemesinde açılabiliyor.

Boşanma davası açan tarafın dava dilekçesinde mutlaka geçerli bir boşanma gerekçesinden bahsetmesi, gösterdiği bu gerekçeyi ise davanın yargılanması esnasında kanıtlaması gerekiyor.

Aksi halde, hakim davayı reddedip, çiftleri boşamama hakkını kullanabiliyor.

Davacının aynı zamanda karşı tarafın kusurlu olduğunu da mahkemede kanıtlaması gerekiyor.

Hakimin davacının kusurlu olduğuna kanat getirdiği hallerde boşanma davası reddediliyor.

Çekişmesiz (Anlaşmalı) Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Anlaşmalı yani her iki tarafın ortak kararı ile açılan anlaşmalı boşanma davası, herhangi bir adliye mahkemesinde açıldığından ‘ikametgah’ şartı da aranmıyor.

Herhangi bir adliyenin Aile Mahkemesi’nde dava açılabiliyor.

Hakim; her iki tarafın hazırladığı ‘anlaşmalı boşanma protokolü’ çerçevesinde çiftleri boşuyor.

Yani tarafların hiçbir şekilde karşı tarafının kusurunu kanıtlamasına ya da geçerli bir boşanma davası nedeni göstermesine de gerek kalmıyor.

Boşanma, çiftlerin ortak kararı olduğundan karşı tarafa tebliğat yollama, cevap dilekçesi vb. tek taraflı davadaki süreç olmuyor.

Süreç uzamadığından da ‘anlaşmalı boşanma davası’, tek taraflı boşanma davasına göre daha kısa bir zaman dilimi içerisinde sonuçlanıyor.

Davada çiftlere mahkeme tarafından direk olarak duruşma günü veriliyor. Duruşmada ‘anlaşmalı boşanma protokolünün onaylanması’ ile boşanma gerçekleşmiş oluyor.

Boşanma Davası Ne Kadar Sürer 2023

Boşanma davasının ne kadar sürdüğünü davanın türü belirliyor. Anlaşmalı boşanma davası, tek celsede sonuçlanırken çekişmeli davalar, davanın niteliğine göre uzayabiliyor.

Çekişmesiz davaların sonuçlanması ve çiftlerin boşanması, genellikle 1-4 ay arasında sürüyor.

Söz konusu çekişmeli davalar olduğunda ise dava, tebligat, ön inceleme duruşması, karar duruşması vb. pek çok aşamadan oluşuyor.

Davada tanıkların dinlenmesi, diğer kurumlardan istenilen evrakların mahkemeye ulaşma süreci, tarafların ya da tanıkların davaya icabet edip etmemeleri; boşanma süresini etkiliyor.

Tüm yukarıdaki etmenler dikkate alındığında çekişmeli davalar; ortalama 1,5-3 sene hatta daha uzun da sürebiliyorlar.

Tarafların dava sonucundan memnun kalmaması durumunda memnun kalmayan taraf, Bölge Adliye mahkemesine ‘istinaf başvurusu’nda bulunabiliyor.

Lakin temyiz edilecek kararların mutlaka ‘kanunda yazılı olmaları’ da gerekiyor. Yani kişi, yazılı olmayan haller dışında istinaf başvurusunda bulunamıyor.

Bölge Adliye mahkemelerinin iş yükü oldukça fazla olduğundan temyize giden boşanma davalarının süresi daha da uzayabiliyor.

Boşanma Sebepleri Nelerdir?

Çekişmesiz davalarda herhangi bir sebep aranmazken çekişmeli davalarda mutlaka karşı tarafın kusurunu kanıtlamak, boşanma gerekçesi göstermek gerekiyor.

Türk Medeni Kanunu’na göre boşanma davası açma sebeplerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Suç işleme
 • Haysiyetsiz bir yaşam sürme
 • Akıl hastalığı
 • Terk etme
 • Evlilik birliğinin temelden sarsılması
 • Zina(aldatmanın kanıtlanması)
 • Hayata kast
 • Pek kötü ya da onur kırıcı davranışlarda bulunma

Eşlerden Birinin Boşanmamak İstememesi Halinde Dava Nasıl Sonuçlanır?

Davalı tarafın eşinden boşanmamak istemesi halinde davacı, karşı tarafın kusurlu olduğunu kanıtlayabilirse dava, kendi lehine sonuçlanıyor.

Yani karşı taraf boşanmayı istemese bile hakim, çiftlerin boşanmasına karar veriyor.

Boşanmak istemeyen tarafın kusurlu olmadığını kanıtladığı hallerde ise boşanma davası reddediliyor ve boşanma gerçekleşmiyor.

Boşanma Davası Yetkili Mahkeme

Boşanma davası için yetkili mahkeme kanunlarla belirlenmiştir. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 167. Maddesi boşanma ve ayrılık davalarında yetkili mahkeme olarak eşlerden herhangi birinin yerleşim yeri yada dava tarihindeki önceki 6 ay beri oturdukları ikametgah adresindeki bulunduğu mahkemedir.

Boşanma Davası Açıldıktan Sonra Sadakat Yükümlülüğü

Boşanma davası açıldıktan sonra sadakat yükümlüğü bir çok davada sıkıntı çıkaran bir durum olmuştur. Yargıtay ın  “Boşanma davası açıldıktan sonra sadakat yükümlülüğü” kalmaz sözü bulunmaktadır. Boşanma davası sürerken başkası ile birlikte yaşayan eşler artık tazminat ve nafaka ödemeyecektir.

Boşanma Davası En Uzun Ne Kadar Sürer?

Boşanma davaları genelde ortalama olarak 1 yada 2 yıl içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak çekişmeli boşanma davaları sıkıntıların ortaya çıkmasına bağlı olarak 4 yıla kadar uzayabilir. Bilinen bir gerçek ise boşanma davalarında avukatın olması davanın daha kısa süre bittiğidir.

Boşanma Davası Reddedilirse Tekrar Dava Açılabilir Mi?

Boşanma davası reddedilirse tekrar dava açılması bazı şartların yerine getirilmesine bağlıdır. Türk Medeni Kanunu 164.4 maddesi bu konuda açıklayıcı bilgi vermiştir. Bunlar ise;

 • Boşanma davasının üzerinden 3 yıl geçmiş olması gerekir
 • Ortak hayatın ve aynı evin tekrar kurulmaması gerekir
 • Eşlerden her hangi birinin tekrar dava açması gereklidir
 • Kusur durumu

Boşanma Davasında Yargılama Usulü

Boşanma davası, Hukuk Usulü Muhakemeler Kanunu çerçevesinde gerçekleşiyor.

Bununla birlikte aşağıdaki haller de saklı kalıyor.

 • Hakim; boşanma davasındaki olguların varlığını kabul etmediği yani boşanmaya vicdanen kanaat getirmediği taktirde gerekçe ve kusurlar; ispatlanmış sayılmıyor.
 • Hakim davalı ya da davacı tarafa boşanmaya dair re’sen ya da istem üzerine hiçbir şekilde ‘yemin’ öneremiyor.
 • Tarafların ikrarları yani kabulleri, hakim kabul etmediği sürece hakimi bağlamıyor.
 • Hakim, kanıtları serbest bir şekilde değerlendiriyor.
 • Boşanmanın sonuçlarına dair taraflar arasında yapılan anlaşmalar; hakim onaylamadığı müddetçe geçerli olmuyor.
 • Hakim, davalı ya da davacı tarafın talebi üzerine duruşmaların gizli olmasına da karar verebiliyor.

Ayrılık Davası Nedir? Ayrılık, Ne Kadar Sürer?

Eşlerden biri tarafından açılan ayrılık davası, hakimin çiftlerin tekrar barışacağına kanaat getirmesi halinde kabul ediliyor.

Yani hakimin ayrılık davasını kabul ettiği durumda çiftlerin barışması için bekleniyor.

Hakim; çiftler arasında geçerli bir boşanma sebebi gördüğü, lakin eşlerin barışacağını düşündüğü hallerde ‘ayrılığa’ karar veriyor.

Karar sonrası çiftler arasındaki ayrılık, genellikle 1-3 yıl sürüyor.

Bu süre, hakim tarafından verilen ayrılık kararının kesinleşmesiyle başlıyor.

Ayrılık davasında da tıpkı boşanmada olduğu gibi eşlerden birinin yerleşim yeri aile mahkemesi ya da çiftlerin son 6 aydır ikamet ettikleri yerdeki aile mahkemesi yetkili oluyor.

1-3 yıllık ayrılık süresi sona erdiğinde ayrılık da kendiliğinden sona ermiş oluyor.

Sürenin dolmasına rağmen çiftlerden birinin boşanmak istemesi halinde kişi, boşanma davası açabiliyor.

Boşanma Davası Açma Ücreti Ne Kadar

En hızlı boşanma davası ne kadar sürer?

En hızlı boşanma davası süresi, davanın koşullarına ve tarafların anlaşmalarına bağlı olarak değişebilir. Ancak genellikle ortalama 1-3 ay arasında sonuçlanabilir.

En hızlı boşanma davası nasıl açılır?

En hızlı boşanma davası açmak için, eşlerin anlaşmalı olarak boşanma talebinde bulunmaları ve boşanma protokolü hazırlamaları gerekir. Bu protokolde, boşanmaya ilişkin tüm konular (mal paylaşımı, nafaka, velayet vb.) anlaşmalı olarak kararlaştırılır ve mahkemeye sunulur. Anlaşmalı boşanma davaları, diğer boşanma davalarına göre daha hızlı sonuçlanabilir ve genellikle ortalama 1-3 ay arasında sonuçlanabilir. Ancak, duruma göre süre değişebilir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık