Whatsapp Silinen Mesajları ve Fotoğrafları Geri Getirme

Whatsapp Silinen Mesajları ve Fotoğrafları Geri Getirme
10.05.2023 01:27
1.646
A+
A-

Whatsapp Silinen Mesajları ve Fotoğrafları Geri Getirme; Gün içerisinde arkadaşlarımızla, sevdiklerimizle ve telefonumuzda kayıtlı olan kişilerle konuşmak, iletişim halinde kalmak için kullandığımız Whatsapp’ta telefonumuzun belleğinde yer açabilmek için genellikle mesajları silmeyi tercih ediyoruz.

Whatsapp Silinen Mesajları ve Fotoğrafları Geri Getirme
Whatsapp Silinen Mesajları ve Fotoğrafları Geri Getirme

Bazen de önemsiz gördüğümüz mesajları daha ilk anda yani okur okumaz siliyoruz.

Ancak kimi zaman da sildiğimiz mesajlara ihtiyaç duyabiliyoruz. Örneğin, bir arkadaşımıza önemli bir konuda ona haber verdiğimizi kanıtlamak için Whatsapp mesajlaşmalarımızı bulmak isteyebiliyoruz.

Bu hallerde Whatsapp silinen mesajları geri getirmenin bir yolunun olup olmadığını öğrenmek istiyoruz.

Aynı şekilde Whatsapp silinen fotoğraflara ulaşmak ve bu fotoğrafları saklamak için de Whatsapp silinen fotoğraflara nasıl ulaşabileceğimizi düşünüyoruz.

Bu yazımızda kısaca Whatsapp silinen mesajlar ve fotoğraflar nasıl geri getirilir? sorusunu yanıtlamaya, konuya dair merak edilenleri aydınlatmaya çalışacağız.

Whatsapp Silinen Mesajları Geri Getirme

Silinen mesajları nasıl geri getirebileceğiniz kullandığınız yani Whatsapp uygulamasının yüklü olduğu akıllı telefonunuzun IOS mu yoksa Android tabanlı bir işletim sistemine mi sahip olduğuna göre değişiklik gösterebiliyor.

Android Cihazlarda Whatsapp Silinen Mesajları Geri Getirme

Android cihazlarda Whatsapp mesajları her gün otomatik bir şekilde yedekleniyor.

Silinen mesajları görebilmeniz için ilk olarak telefonunuzdaki Whatsapp uygulamasını silmeniz, ardından tekrar yüklemeniz gerekiyor.

Whatsapp uygulamasını yüklerken telefonunuz, size mesaj yedeğini geri yüklemek isteyip istemediğinize dair bir soru yöneltiyor.

Geri Yükle seçeneğine tıklayarak, yakın geçmişteki mesajlaşmalarınızı geri getirebilirsiniz.

Ancak telefonunuzun belleği dolmuşsa son konuşmalarınızı Whatsapp’ı geri yüklemenize rağmen bulamayacağınızı da hatırlatmak istiyoruz.

Iphone Cihazlarda Whatsapp Silinen Mesajları Geri Getirme

Ne yazık ki Iphone cihazlarda mesajlaşmaların bir yedeği alınmıyor.

Eski silinen mesajlarınıza ulaşmak için daha önceden ICloud yedekleme özelliğini kullanıyor olmanız gerekiyor.

Yani daha önceden ICloud kullanmıyorsanız; silinen mesajlarınıza Whatsapp uygulamasını silip, tekrar yükleyerek ulaşamayacağınızı söyleyebiliriz.

ICloud yedekleme özelliği telefonunuzda aktifse Whatsapp uygulamasını silip, tekrar yükleyerek, silinen mesajlarınızı geri getirebilmeniz mümkün.

ICloud yedekleme özelliğini kullanmak içinse sırasıyla Whatsapp Ayarları—Sohbet Ayarları– Sohbet Yedeği—Şimdi Yedekleme’ye dokunmanız gerekiyor.

Ya da Sohbet Yedeği’ne girdikten sonra Otomatik Yedekleme özelliğini aktif hale getirerek de mesajlarınızın yedeğini alabilirsiniz.

Android bir cihazınız varsa da aynı şekilde yani Whatsapp Ayarları—Sohbet Ayarları—Sohbet Yedeği—Şimdi Yedekleme veya Otomatik Yedekleme seçeneklerine tıklayarak, Whatsapp sohbetinizi yedekleyebilirsiniz.

Whatsapp Silinen Fotoğrafları Geri Getirme

Silinen fotoğrafları geri getirebilmeniz için de yukarıda bahsettiğimiz yöntemi izlemeniz gerekiyor.

Yani fotoğrafların yedeği alındıysa Whatsapp uygulamasını akıllı telefonunuzdan silip, tekrar yüklemeniz çoğunlukla yeterli oluyor.

Bununla birlikte silinen fotoğraflar; Android cihazlarda Google Drive, Iphone cihazlarda ise ICloud içerisine yedekleniyorlar.

Google Drive veya ICloud ziyaret ederek, silinen, eski fotoğraflara erişebiliyorsunuz.

Alternatif olarak Whatsapp fotoğrafları akıllı telefonlara da yedeklendiğinden resimlere yedeklenen fotoğrafların saklandığı klasöre göz atarak da ulaşabiliyorsunuz.

Bu noktada bir dosya yöneticisi kullanmalı ve sırasıyla Dahili Hafıza—Whatsapp—Media—Whatsapp Images klasörünü kontrol etmelisiniz.

Bu klasörde Whatsapp silinen fotoğrafları bulabilirsiniz.

Whatsapp fotoğraflarını telefonunuzdaki Whatsapp klasöründen, ICloud ya da Google Drive’dan da sildiyseniz; o halde üzülerek, fotoğraflarınızı tekrar geri getiremeyeceğinizi söylemek istiyoruz.

SONUÇ: Android cihazlarda Whatsapp fotoğraf ve mesajları her sabah otomatik şekilde yedekleniyor.

Bu yüzden daha önce sohbet yedekleme özelliğini aktif etmemiş olsanız dahi Whatsapp’ı silip, geri yüklediğinizde Whatsapp sohbet ve fotoğraf geçmişinize ulaşabiliyorsunuz.

IOS cihazlarda ise otomatik yedekleme özelliği bulunmadığından Whatsapp’ı silip, geri yükleseniz dahi ne yazık ki fotoğraf ve mesajlar geri gelmiyorlar.

Bu yüzden de şayet IPhone cihaz kullanıyorsanız; sohbet yedekleme özelliğini aktif hale getirmenizi öneriyoruz.

Whatsapp Silinen Fotoğrafları ve Mesajları Programlarla Geri Getirmek Mümkün mü?

İnternette Whatsapp yedeklenmemiş mesaj ve fotoğrafları geri getirebileceğini iddia eden pek çok program bulunuyor.

Üstelik bu programların fiyatları da oldukça 300-500 TL gibi oldukça yüksek rakamlarda seyrediyor.

Lakin programların çoğunluğu, hiçbir işe yaramıyor.

Bu programlar; dosyalarınızı ya da Whatsapp silinen mesaj ya da fotoğraflarınızı kurtarmak için ‘root erişimine’ ihtiyaç duyduklarını söylüyorlar.

Tabii ki root atmayı biliyorsanız ve bu konuda başarılıysanız, en azından şansınızı deneyebilirsiniz.

Aynı zamanda Recuva, Disk Matkap, MiniTool gibi dosya kurtarma programlarından da medet ummamanız gerekiyor.

Bu programlardan da söz konusu Whatsapp silinen mesajlar ve fotoğraflar olduğunda ne yazık ki sonuç alamıyorsunuz.

Bu yazımızda Whatsapp yedeklenmeyen fotoğrafları geri getirme mümkün mü? Whatsapp yedeklenmeyen mesajları geri getirme nasıl yapılır? sorularını yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuya dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Başkasının Whatsapp Konuşmalarını ve Mesajlarını Nasıl Görürüm?

WhatsApp sildiğim sohbeti nasıl geri alınır?

WhatsApp’ta silinen bir sohbet geri alınamaz.

WhatsApp çöp kutusuna nasıl bakılır?

WhatsApp çöp kutusuna bakmak için, WhatsApp ana ekranında Sohbetler bölümünde yer alan “Silinen mesajlar” seçeneğine dokunmanız yeterlidir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.