Eğitim

Sonuç Belgesi Kontrol Kodu Nedir?

Sonuç Belgesi Kontrol Kodu Nedir? ÖSYM sene içerisinde birden fazla sınavı hazırlamaktadır. Hazırlanan bu sınavlarda öğrenciler girdikleri sınavlarda başarılı olmak için ter dökerler. Ter dökme anı sadece sınav zamanında değil, aynı zamanda sonuçlar açıklanırken de öğrenciler heyecanlanarak ter dökmeye devam ederler. ÖSYM’nin yaptığı bu sınavların, sonuç belgelerinde kontrol kodu bulunmaktadır. Peki, sonuç belgesi kontrol kodu nedir?

ÖSYM’nin yapmış olduğu sınav sonuçlarını öğrenmek için TC kimlik numaranızı ve şifrenizi sisteme girmeniz gerekmektedir. Sınav sonucunuzu öğrendikten sonra, sınav sonucunuzu merak eden sevdikleriniz ile paylaşmak isteyebilirsiniz. ÖSYM’nin yapmış olduğu sınavda elde ettiğiniz başarıyı sevdikleriniz ile paylaşmak için TC kimlik numaranızı ve şifrenizi sevdiklerinize vermeniz tabii ki doğru olmaz. Bu nedenle ÖSYM’nin sonuç belgesi kontrol kodunu sevdikleriniz ile paylaşmanızı sağlayan bir koddur.

Sonuç belgesi kontrol kodu sayesinde sistemdeki bilgilerinizi paylaşmadan sınav sonuçlarınızı sevdikleriniz ile paylaşabilirsiniz. Böylece sınav sonucunuzu paylaştığınız kişiler, sistemdeki bilgilerinizi kötü niyetli olarak kullanmasının önüne geçebilirsiniz. Bu kod ile hem sınav sonucunuza kolaylıkla ulaşabilir hem de başkalarının yanında sisteme bilgilerinizi gizlemeden kod sayesinde ulaşabileceksiniz. Sonuç belgesi kontrol kodu saydığımız nedenlerden dolayı adaylar için oldukça avantajlıdır.

Sonuç Belgesi Kodu Nasıl Alınır?

ÖSYM’nin düzenlemiş olduğu sınavlarda bulunan sonuç belgesi koduna adaylar, nasıl ulaşacağını merak etmektedir. Sınava giren adayların gizliliğini kontrol kodu yüksek seviyede koruduğu bilinmektedir. Bu nedenle de adaylar için sonuç belgesi kontrol kodu oldukça önemlidir. Peki, bahsettiğimiz sonuç belgesi kontrol kodu nasıl alınır?

Sınav sonucunuzu öğrendiğiniz sayfaya öncelikle giriş yapmanız gerekmektedir. Sınav sonucuna nerden ulaşabileceğini bilmeyen adaylar için hemen söyleyelim. ÖSYM’nin aday işlemleri sayfasından sınav sonucuna ulaşabilirsiniz. Sonuç belgenizin bulunduğu sayfayı aşağı doğru çekerek, alt orta kısımda bulunan kontrol koduna ulaşabilirsiniz.

KPSS ÖABT Nedir? Alanı Nedir? Kimler Bu Alanda Sınava Girer?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu