Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Nexstep Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

06.12.2022
58
A+
A-
Nexstep Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Nexstep ne işe yarar, neye iyi gelir? en çok merak edilen sorulardan biri olmuştur. Tıbbın her geçen gün gelişmesi çeşitli hastalıklar için farklı ilaçları da beraberinde getirmektedir. Bu ilaçlardan biri de Nexstep tabletleridir. Nexstep ne işe yarar sorusuna cevap olarak, Nexstep mide rahatsızlığı ve yemek borusunda yaşanan sorunlara karşı kullanılmaktadır. En bilinen etkisi yemek borusunda oluşan yanma ve iltihap sorununu gidermesidir. Ayrıca midede oluşan ağrıları ve yanma hissini giderdiği de bilinmektedir. peki Nexstep ne işe yarar, neye iyi gelir?

 Nexstep ne işe yarar, neye iyi gelir
Nexstep ne işe yarar, neye iyi gelir

Nexstep Nedir

Nexstep Nedir diye soranlar için ise en sade tanımı ile Nexstep bir mide koruyucudur. Mide koruyucuların ortak özellikleri midede oluşan yanma, mide asidi miktarında artış ve çeşitli yemek borusu hastalıklarına karşı koruyucudur. Ülser rahatsızlığını henüz başlamadan giderebilmektedir. Ayrıca gastrit gibi rahatsızlıklara da iyi geldiği bilinmektedir. Nexstep ilacının etken olduğu en bilinen mide hastalıkları ise şunlardır;

 • Ülser
 • Reflü
 • Mide Yanması
 • Mide Ekşimesi
 • Hazımsızlık
 • Yemek Borusu İltihaplanması

Nexstep İlacın Kullanımı

Mide rahatsızlığı olan insanların doktor reçetesiyle birlikte kullandığı Nexstep nasıl kullanılır sorusuna cevap olarak doğru kullanılırsa mideyi rahatlatır. Nexstep genellikle günde 1 kez kullanılmaktadır. Ancak hastanın durumuna bağlı olarak günde 2 doza da çıkabilmektedir. Nexstep ilacın kullanımı süreç olarak doktor takibinde ilerlemektedir. Doktorunuz size ideal süreyi söyleyecektir. Tedavi sürecini uygulayan hastaların büyük çoğunluğu 4 ile 8 hafta arası bu ilacı kullanmaktadır. peki Nexstep ne işe yarar, neye iyi gelir?

Nexstep Mide Koruyucu Mudur?

Nexstep mide asidinde dengesizlik, mide yanması ve çeşitli mide hastalıklarına karşı önleyici etkiye sahiptir. Nexstep mide koruyucu mu sorusunun cevabı evet Nexstep mide koruyucudur. Mide koruyucular oluşabilecek sindirim sorunları, metabolizmada dengesizlik ve mide hastalıklarına karşı koruyucu etkiye sahiptir. Tıbbi bir tedavi süreci olmadığı sürece Nexstep ve diğer tür mide koruyucular kullanılmaz. Genellikle mide koruyucular ilaçların yan etkisine karşı mideyi hastalıklardan korumak için takviye olarak da kullanılabilmektedir. peki Nexstep ne işe yarar, neye iyi gelir?

Nexstep Aç Mı Tok Mu İçilir

 Nexstep aç mı tok mu içilir sorusuna cevap olarak ilacın aç ya da tok karnına tüketilmesi önemli değildir. Ancak ilacın açken içilmesi daha sık önerilmektedir. Çünkü tokluk halinde gerçekleşen sindirim sürecinde bu ilacı almak bazı yan etkilere sebep olabilir. Yine de İlacın en doğru kullanım biçimini doktorunuz ve eczaneden öğrenebilirsiniz. Ayrıca Nexstep ilacı alkol alınmışken kullanılmamalıdır. Eğer alkollüyken kullanılırsa size çeşitli zararlar verebilmektedir.

Nexstep İlacı Kimler Kullanmamalı

Nexstep ilaç kullanımı ile ilgili bilinmesi gerekenlerden biri hamileler ve emziren kadınların bu ilacı kullanmasının riskli olacağıdır. Bu sebeple doktor onayı olmadan Nexstep ilaç hamile ve emziren anneler tarafından kullanılmamalıdır. Nexstep ilacın proton bombası ve mide koruyucu ilaçlara karşı alerjiniz olması durumunda kullanılması sakıncalıdır. Karaciğer rahatsızlığı olan hastalar bu ilacı doktor önerisi olmadan tüketmemelidir. Aksi takdirde çeşitli komplikasyonlar gerçekleşebilir.

Nexstep Zayıflatır mı?

Nexstep midede olan hastalıkları gidermek üzere kullanılan bir mide koruyucudur. Etken maddeleri çeşitli mide yanması, hazımsızlık ve mide asitleri gibi sorunları gidermek amacıyla hazırlamıştır. Yan etkileriyle karşılaşmamanız durumunda zayıflama görülmez. Yani Nexstep zayıflatır mı sorusunun cevabı olarak hayır Nexstep zayıflatmaz.

 Nexstep ne işe yarar, neye iyi gelir
Nexstep ne işe yarar, neye iyi gelir

Nexstep Fiyatı Nedir

Nexstep mide koruyucu doktorunuzun mide rahatsızlığınıza bağlı olarak reçete yazdığı bir ilaçtır. Nexstep sadece eczaneden temin edilmektedir. Nexstep ilaç fiyatı 35 lira olarak bilinmektedir. Ancak ilaç fiyatları, tedarik maliyeti ve vergi farkına göre ufak fiyat değişimleri görebilmektedir. Nexstep ilacını eğer doktorunuz önermediyse almayınız. Nexstep her mide rahatsızlığı için kullanılmaz. Doktorunuz tarafından kullanılması önerilmeden alırsanız vücudunuzda birçok rahatsızlığa neden olabilmektedir.

Nexstep Yan Etkileri Nelerdir

Her ilacın içeriğinde bulunan kimyasal ya da bitkisel ürünler nedeniyle yan etki yaratması mümkündür. Nexstep mide koruyucu bazı hastaların kullanımında çeşitli yan etkilere ve alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Alerji yaşanması durumunda en hızlı şekilde doktorunuz ile iletişime geçilmeli ve kullanımı durdurmalısınız. Nexstep yan etkileri ise şunlardır;

 • İshal
 • Kabızlık
 • Baş Ağrısı
 • Kusma
 • Karın Ağrısı

Nexstep ilacın alerjik reaksiyonları yaşanması durumunda en kısa sürede doktora gidilmesi gerektiğini tekrarlıyoruz. Bu alerjik reaksiyonlar, deride kaşıntı, nefes almakta güçlük, kalpte çarpıntı ve göğüs sancısı, solunum yolunda şişme. Bu durumlardan herhangi biriyle karşılaşırsanız ilacın kullanımını hemen kesmelisiniz. Ayrıca doktorunuzla iletişime geçerek farklı bir tedavi sürecine başlamanız mümkün olacaktır.

Nexstep yan etkileri ve alerjik reaksiyonları dışında farklı az rastlanan durumlarla da karşılaşmak mümkündür. Binde bir görülen bu yan etkiler olması durumunda doktorunuz ile iletişime geçin ve tedavi sürecinin nasıl ilerleyeceği konusunda bilgi almayı unutmayın. Nexstep ilacının bilinen seyrek yan etkileri ise şunlardır;

 • Uyku Bozukluğu
 • Tat Alma Bozukluğu
 • Vertigo
 • Saç Dökülmesi
 • Eklem ve Kas Ağrıları
 • Terleme
 • Bulanık Görme

Nexstep İlacın Muadilleri

Yan etkilerin ve alerjilerin yaşanması durumunda hastaların mide rahatsızlığı Nexstep ile devam etmez. Bu durumda Nexstep ilacının muadili olan farklı ilaçlar tercih edilebilir. Bu ilaçlarda hemen hemen aynı etkilere sahiptir. Elbette bu ilaçlar doktorunuzun onayıyla değişmelidir. Reçetesiz mide ilacı kullanmak yanlış bir ilaçla daha kötü rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Nexstep ’in muadili ilaçlar şunlardır;

 • Nexıum
 • Esopro
 • Esopral
 • Tosseca
 • Esom
 • Nexomap

Nexstep Kullanıcı Yorumları

Nexstep İlaç kullanımı mide rahatsızlıklarını ve asit düzenini sağlamaktadır. Artık Nexstep ne işe yarar biliyoruz ancak yine de birçok hasta emin olmak adına farklı hastaların yorumlarını da merak etmektedir. Bu sebeple Nexstep kullanıcı yorumları üzerinden bir inceleme yapıldığında, hastaların büyük çoğunluğuna iyi geldiği belirtilmiştir. Olası yan etkilerinden en sık görülenin baş ağrısı olduğu da genel olarak hastaların yorumlarında görülmektedir. Bu sebeple ilacı alanlar olası yan etkilerine karşı dikkatli olmalıdır. Bunun dışında Reflü ve mide yanması sorunları olanların bu ilaçla olumlu etki sağladığı yorumlarda görülmektedir. 

Nexstep İlaç Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nexstep ilaç tedavisinde Ülser hastaları tedavi sürecinde belirtilen miktarda ve sürede ilaç kullanımına dikkat etmelidir. Özellikle Ülser hastalarının tedaviyi hızlandırmak ve ağrıları gidermek adına bazı tedbirler alınması daha rahat etmelerini sağlayacaktır. Öncelikle Ülser rahatsızlığı olan hastalar durumlarının farkında olarak beslenme biçimlerinde değişiklik yapmalıdır.

 Yağlı kızartmalar, şekerli tatlılar ve tuzlu yemeklerden uzak durmalılar. Bu tür besinler mideye zarar vermektedir. Ayrıca sıvı takviyesi çok önemli yeterli sıvı alındığından emin olmalılar. Olabildiğince kafeinden uzak durmakta Nexstep kullananlar için önerilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Prostacare Nedir Eczanede Satılır Mı?

Nexstep ilaç tedavisinde Gastrit hastalarının tedavi sürecinde beslenme biçimlerine dikkat etmesi gerekir. Doktorunuzdan bu konuda tavsiye almanız önerilmektedir. Genellikle Gastrit gibi mide rahatsızlığı olan insanların çok fazla porsiyon yemesi önerilmez. Şişkinliğe ve hazımsızlığa neden olur. Ayrıca Nexstep mide koruyucu kullanırken yemeklerin çok sıcak ya da soğuk tüketilmemesi gerekmektedir.

Reflü hastaları içinse Nexstep ne işe yarar sorusu çok duyulmaktadır. Reflü hastaları Nexstep kullandığında ağrılar giderilir, hazımsızlık sorunu geçmektedir. Ancak beslenme düzeniniz bu sorunun düzelmesi için dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Gastritte geçerli olan tüm unsurlar Reflü hastaları içinde geçerlidir. Midenizi gergin hale getirmemek için giyiminize dikkat edin. Ayrıca Sigara tüketme alışkanlığınız varsa bırakmaya çalışın. En önemlisi de yatmadan önce yemek yemeyin.  

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık