Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Otuz Beş Yaş Şiiri İncelemesi

30.11.2022
119
A+
A-
Otuz Beş Yaş Şiiri İncelemesi

Otuz beş yaş şiiri incelemesi; edebiyatımız açısından önemli bir içerik olan ve Cahit Sıtkı Tarancı tarafından yazılan eserin ayrıntılarını içerir. Şimdi şiiri gerek biçim yönünden gerekse de içerik yönünden inceleyeceğiz. Şiir incelemesi hem içerik açısından değerlendirilmeli hem de biçim bakımından incelenmelidir.

Otuz beş yaş şiirinin türü sıklıkla sorulmaktadır. Alana dair ayrıntıları sunduğumuz yazımızda tüm bilgiler aşamalı şekilde yer almaktadır. Otuz beş yaş şiirini yedi adet beşlikten yani 7 bentten oluştuğu bilinmektedir. Bununla birlikte 11’li hece ölçüsü ile yazılmıştır.

Otuz Beş Yaş Şiiri İncelemesi
Otuz Beş Yaş Şiiri İncelemesi

35 Yaş Şiiri İncelemesi

 Abab çapraz kafiye ile üretilen şiirde genelde tam kafiye göze çarpmaktadır. Otuz beş yaş şiiri incelemesi bakımından biçim bölümü bu şekilde ifade edilebilir. Şiirin içerik yönünden incelenmesi söz konusu olduğunda beşlik şekilde değerlendirilebilir.

Otuz beş yaş şiiri imgeleri oldukça fazladır. Eserin şairi olan Cahit Sıtkı Tarancı  tarafından yine şair olan Dante’ye atıfta bulunarak yazılmış bir şiirdir. Dante ünlü İlahi Komedya adlı eserinde hayat yolunun orta kısmında kendisini karanlık bir ormanda bulduğunu söyler. Hatta eser bu şekilde başlar.

Yolun yarısı sözleri aslında bu esere atıftır. Dante İlahi Komedya eserini yazmaya başladığı sırada Otuz beş yaşındadır ve sürgün yaşamındadır. Dolayısı ile Cahit Sıtkı Tarancı imge olarak bu ayrıntıları kullanmış ve yaşam ve ölüm arasındaki ince çizgiye dair bir şiir sunmuştur.

Otuz Beş Yaş Şiiri İncelemesi ve İmgeleri

 İlk gençlik dönemindeki tüm içeriklerin ve canlılığın aslında geçici olduğunu ve bir gün biteceğini ifade etmektedir. Otuz beş yaş şiiri incelemesi  bakımından ikinci beşlik ile devam etmektedir. Bu bölümde yüzündeki farklılığı aynalar aracılığıyla fark etmesi ve saçlarının beyazladığını görmesi ile bir kıyas yapmaktadır.

Otuz beş yaş şiiri ölçüsü ve diğer biçimsel ayrıntıların anlatılmasının ardından içerik bakımından incelemeye devam ediyoruz. Bir diğer beşlikte şair yaşlandığını farkına varmakta ve eski resimlerine baktığında bu karşılaştırmayı yapmaktadır. Kaygısız olduğuna dair hislerin birer yalan olduğunu ifade etmektedir.

 Otuz beş yaş şiiri ana duygusu bakımından tüm dizelerde hissedilir. Bir diğer beşlikte Cahit Sıtkı Tarancı yalnızlık konusunu ele alır. İlk aşkından ve artık hatırası bile yabancı olan dostlarından bahseder. Geçmiş dönemler ona kendisi yaşamamış gibi yabancı gelir. Yalnızlığını vurguladığı bu dizelerine ardından Otuz beş yaş şiiri incelemesi ile ilgili ayrıntılı bilgiler ediniriz.

 Diğer bentte şair gökyüzünün bildiğimiz mavi renginin zaman zaman kara bulutlarla dolu olduğunu ve griliğini metaforik bir şekilde anlatır. Gençliğin heyecanı ile birlikte gökyüzünün o masmavi havasını görmek istediğimizi ancak daha sonra gerçeklerin karşıya çıkarak farklı renklerin de fark edildiğini ifade etmektedir. Otuz beş yaş şiiri incelemesi yapılırken; ön plana çıkan en net duygulardan birisi hayattaki toz pembe duyguların aşılıp gerçeklerin görülmesidir.

35 yaş şiiri söz sanatları
35 yaş şiiri söz sanatları

Cahit Sıtkı Tarancı 35 yaş şiiri özellikleri

Otuz beş yaş şiiri imgeleri diğer dizelerde de devam etmektedir. Nar ve ayva meyvelerinden bahseden şair aslında sonbahar mevsimine atıfta bulunmaktadır. Aslında sonbahar ile kendi çağı ve Otuz beş yaş arasında bir bağlantı kurmaktadır.

Yaş Otuz beş yolun yarısı değil gibi sözlerin ve karşı çıkışların temelinde aslında bu şiir yatmaktadır. Şairin atıfları ile artık şiir ve bu tema bir klasik haline gelmiştir. Bir diğer bentte ise herkesin ölümü yaşayacağını ve hiçbir insanın ebedi olmayacağını vurgulamaktadır.

Yolun yarısı sözleri ile ünlenen şiirde şair ölüm konusunda tasavvufi bir bakışla yaklaşır. Otuz beş yaş şiiri incelemesi temel olarak naif bir anlatım tarzına sahip olan ve bir o kadar da hüzünlü bir yaklaşımı olan şair Cahit Sıtkı Tarancı’nın ruh halinin ve o günkü toplumsal şartların yansıtıldığı bir eserdir. bu eser ile yıllardır hayatımızda ve edebiyatta büyük bir öneme sahip olmuştur.

Cahit Sıtkı Tarancı, Otuz beş yaş şiiri ile aslında hislerini ve hayat tecrübelerini yansıtmak istemiştir. Cahit Sıtkı Tarancı’nın otuz beş yaş şiiri her dönem karşımıza çıkarak bize birçok hayat tecrübesi kazandırmaktadır. naif bir anlatım ile gönüllere taht kuran Cahit Sıtkı Tarancı hayatı ve yaşadığı tüm duyguları aslında tek bir şiirinde toplamak istemiş. naif ve duygusal anlatımı ile de okuyucularını bir hayli derinden etkilemiştir. edebiyatın oldukça önemli eserlerinden biridir.

Antrenmanlarla Matematik 1 PDF İndir başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Kaynak

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık