Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Hafif Yağmurlu

Kitap İncelemesi Nasıl Yapılır?

30.11.2022
22
A+
A-
Kitap İncelemesi Nasıl Yapılır?

Kitap İncelemesi Nasıl Yapılır? Bir kitap incelemesi sırasında yapılan değerlendirmeler; kitaba ait fikirlerin diğer nesillere ulaştırılması aşamasında önemli bir yere sahiptir. Peki kitap incelemesi ne sağlar?

Kitap incelemesi nedir sorusunun cevabı olarak temelde okunmuş olan bir kitabın daha net bir şekilde anlaşılması ve anlaşılan içeriğin ifade edilmesini sağlayan bir alan olduğu söylenebilir.

Kitap incelemesi makaleleri bu açıdan alanın ne olduğu ile ilgili ayrıntılı bilgi verecektir. Kitap incelemesi nasıl yapılır? Kitap incelemesi makaleleri ile bir kitaba dair incelemeyi yapan kişinin yorumları ve eleştirileri anlaşılabilir.

Kitap incelemesi nasıl yapılır sorusu noktasında dikkat edilmesi gereken bazı içerikler olduğunu söylemek mümkündür. Özellikle kitap incelemesi esnasında iki temel başlık göze çarpar. Birincisi kitabın olayı hakkında yapılan değerlendirme olurken bir yere kitap hakkında yapılan değerlendirmeyi içerir. Peki kitap incelemesi nasıl yapılır?

Özellikle kitap incelemesi ödevi yapılırken bazı önemli noktaları belirtmek gerekir. Bunların başında Elbette kitabın ismi, yazarı ile çevirmeni, kitabın basım sayısı tarihi ve yeri ile sayfa sayısı gelir. Bir kitabın incelemesi yapılırken belirtilen bu noktalar sırasıyla ve maddeler şeklinde yazılmalıdır.

Bir diğer ana başlık olan kitap olayı incelemesinde ise kitap kritiği nedir sorusunun cevabı alınabilir. Eser dahilinde en önemli görülen kısımlara bu aşamada değinilir. Eseri meydana getiren kurgu ve olay ile ilgili bu aşamada ayrıntılı bilgi verilir.

Kitap İncelemesi
Kitap İncelemesi

Kitap İncelemesi Nasıl Yapılır Örnek

 Kitap kritiği ile ilgili ve kitap olay incelemesi bağlamında değerlendirilen içeriklerin başında özet aşaması gelir. Olaya dair özetin hazırlandığı bölüm en önemli aşamalardan birisidir. Kitap incelemesi nasıl yapılır? Eser dahilindeki olayın en başından sonuna kadar özetlenerek anlatılması ve sıra ile belirtilmesi söz konusu olur.

Roman incelemesi nasıl yapılır sorusu kapsamındaki gibi eserin kısaltılmış hali ile özeti karıştırılmamalıdır. Özet ayrıntılara girmeden konunun ana hatlarını yansıtmak olarak ifade edilebilir. Ancak kısaltılarak anlatılması çok daha farklı bir içeriğe sahiptir.

Kişilere dair özelliklerin belirtilmesi; kitap incelemesi nasıl yapılır sorusunun en kritik cevaplarından birisidir. Ana karakterler başta olmak üzere; yardımcı karakterler ile ilgili temel bir şema sunulur. Temel olarak karakterlere ait duygusal ve fiziksel özelliklere yer verilir. Kitap incelemesi nasıl yapılır?

Kitabın olay incelemesi sırasında diğer önemli nokta ise mekanın özelliklerinin tasviridir. Özellikle kitap inceleme MEB başlığı altında çok fazla inceleme bulunmaktadır. Bu eserler incelenerek mekan özelliklerini yansıtılması ile ilgili bilgi edinilebilir.

kitap analizi nasıl yapılır
kitap analizi nasıl yapılır

Kitap Analizi Nasıl Yapılır?

Kitap incelemesi nasıl yapılır  sorusundaki bir diğer kritik unsur zaman meselesidir. Olay içeriğinin geçtiği dönemin bu bölümde yansıtılması gerekir. Özellikle tarihi Romanlar içerisinde önemli bir yer tutar. İnceleme yapılırken bu öğe de dikkate alınmalıdır.

Felsefi kitap analizi nasıl yapılır gibi sorular konu dahilinde sıklıkla yönetilmektedir. Bu aşamada felsefi eserlerin analizinin daha farklı olduğunu söylemek mümkündür. Ancak diğer eserler de olduğu gibi felsefi kitap analizinde de önemli olan anlatıcı bölümüdür.  Kitap incelemesi nasıl yapılır? Kitap kimin ağzından anlatılmaktadır ve bu özellik kitabı nasıl etkilemiştir? Konuya dair ayrıntılar bu bölümde verilir.

Kitabın olay öğesine daire ayrıntıların sunulduğu ve kitap incelemesi nasıl yapılır noktasında bilgi sunulan bir başka alan kitabın anlatım içerikleridir noktan kullanılmış olan dil yalın mı, edebi mi ya da farklı bir özellik mi arz ediyor; bu bölümde belirtilir.

Kitap kritiği nedir sorusunu incelerken kitabın türünün de önemli olduğu bilinir. Hangi türe sahip bir eser olduğu bu bölümde anlaşılır. Konu dahilinde incelenen ana fikir; kitap incelemesi nasıl yapılır sorusunun cevaplarından birisini vermektedir.

Otuz Beş Yaş Şiiri İncelemesi başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Kaynak

MEGOLAMAN
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık