Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Parçalı Bulutlu

Bebekler için Eğitici Oyuncak Fikirleri ve Yapımı

15.07.2023
31
A+
A-
Bebekler için Eğitici Oyuncak Fikirleri ve Yapımı

Bebekler için eğitici oyuncak fikirleri nelerdir? Bebekler için eğitici oyuncaklar nasıl yapılır? Oyuncakların bebeklerin gelişimindeki rolü nedir? Gibi bir çok konu hakkında detaylı bilgiye makalemizden ulaşabilirsiniz.

Bebekler İçin Eğitici Oyuncakların Önemi

Oyuncaklar bebek ve çocukların gelişiminde çok önemli bir yer taşır. Hayal dünyalarını geliştirir. Fiziksel beceri, problemlerle karşı karşıya kaldıklarında çözme yetilerini, fiziksel ve el becerilerinin gelişmesine, dil eğitimi ve gelişimi, ve kendi yeteneklerini keşfetmelerini sağlar. Bu nedenledir ki bebek ve çocukların oyuncak seçimleri çok önemlidir.

Bebekler için Eğitici Oyuncak Fikirleri ve Yapımı

Bebekler için Eğitici Oyuncak Fikirleri ve Yapımı

Eğitici Oyuncakların Bebek Gelişimine Kazandırdıkları Nelerdir?

Dikkatli bir şekilde seçtiğimiz oyuncaklar, bebeklerin hayatında fiziksel ve psikolojik olarak gelişimlerini büyük oranda etkilemektedir.

Sosyal Alanda Becerilerinin Gelişmesi

Sosyal beceri bebeklerin hayatta kendi adımlarını atmalarının birinci kuralıdır. Bebekler çevrelerini keşfe ve olan biteni anlamaya hazırlanmalıdırlar. Oyunları paylaşarak ve sırasıyla oynamanız bebekte paylaşma duygusunu uygulamalı olarak pekiştirir. Dil gelişimleri için eğitici oyuncaklar gereklidir. Çünkü uygun dille anlatım sonucu onlarda ileride nasıl oyunlar oynayıp sosyalleşebileceklerini ve diğer yaşıtlarıyla nasıl iletişim kurabileceklerini anlar ve öğrenirler.

 • Bilişsel Beceri Kazanırlar

Bilişsel beceri kazanmaları sayesinde ise problem çözme, renkleri öğrenme gibi davranışları öğrenirler. Bebek ve çocukların büyük-küçük kavramlarını öğrenmeleri çok önemlidir. Oyuncakları isimlendirerek oynadığınız oyunlarda dil gelişiminde büyük oranda etkilidir.

Basit ama etkili bir oyun şekline örnek vermek gerekirse, oyuncakları aynı türden olanlarla gruplama diyebilirim. Bebeğin gelişimine uygun şekilde oyuncakları sizin belirlediğiniz kurallar içinde gruplara ayırmasını isteyin. Örneğin; renklerine ve şekillerine göre ayırmasını istediyseniz bebeğiniz bu oyunda hem fiziksel olarak olumlu etkiler kazanır hem de renkleri ve şekilleri öğrenir.

 • Konuşma Ve Dil Becerilerine Katkıları

Eğitici oyuncaklar sayesinde dili etkin ve uygun şekilde kullanmayı ve kendini ifade etmeleri mümkündür. Bebeklerinizle beraber sesli oyuncaklarla oynayabilirsiniz ve oyuncaktan çıkan sesleri taklit etmesini isteyebilirsiniz. Bu sayede konuşma ve dil becerileri olumlu yönde etkilenir. Unutmayın ki çocuklar çoğu şeyi oyunla öğrenirler.

 • Motor Becerilerinin Gelişmesine Katkıları

Emekleyen veya yeni yürümeye başlayan bir bebek çevresini keşfetmek için sabırsızlanıyordur. Bebeğinizin bu gelişimini sizde desteklemelisiniz. Bebeğinizin el, kol ve bacak kasları çalışmaya hazırdır ve kullanmak isterler. Bu aşamadaki bir çocuk için tüm vücudunun kaslarının çalışmasını sağlayacak oyuncak tercihlerinde bulunmalısınız.

Bu bir yürüme arkadaşı olabilir. Hem yürümesine destek olur hem de uyguladığı güç sayesinde kasları çalışır. Ayrıca 1 yaş civarı bebek için tuşlu enstrümanlarda mesela bir piyano gibi çok güzel bir oyuncaktır çünkü parmak kasları bu sayede harika çalışır.

Oyuncaklar el göz koordinasyonu içinde çok önemli bir yerdedirler. Şaşırtıcı ama gerçek olan bir başka konu ise okuma ve yazma becerileri bile oyuncaklarla oynama yolundan geçer.

 • Hayal Gücüne Katkıları

Oyuncaklar, hayal dünyalarını kullanmalarını öğrenmek için ve aynı zamanda mantıklarını da kullanmaları bakımdan büyük gelişim katarlar. Bakarsınız bir gün oyuncak arabasıyla polis olmuştur, bir başka gün ise kendini çok ünlü bir şef ilan etmiştir.

Çocuğunuzun bu becerileri kazanmasını izlemek bile paha biçilemez bir yerdedir. Bu tür oyun ve oyuncaklarla kendileri tanırlar ve geleceklerinde ne olmak istediklerinin hayallerini bile kurmaları bu yıllarda başlar.

İşte bu yüzden bebeğinizin en başından hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak ihtiyaçlarını karşılayacak oyuncak seçimleriniz olsun. Bu seçimler illaki çok pahalı ve ulaşılmaz oyuncaklar değildir ve hatta mümkünsü elinizden geliyorsa evde çocuğunuzla birlikte hem eğlenerek hem öğrenerek bu tarz oyuncaklar yapabilirsiniz.

Oyuncaklar Çocukların Karakterine Etkili Midir

Oyuncaklar Çocukların Karakterine Etkili Midir

Oyuncaklar Çocukların Karakterine Etkili Midir?

Çocuklar seçtikleri oyuncaklarla birlikte aslında ailelerine sinyaller verirler. Çocuğun yönelmek istedikleri alanları, becerilerini oyuncaklar üzerinden keşfedebiliriz. Yaş ve becerilere göre seçilen oyuncaklar çocuklar üzerinde çok destekleyici olmakla birlikte, geleceğini şekillendirmelerine de ışık tutarlar.

Oyuncakların Cinsiyeti Var Mıdır?

Oyuncaklar üzerinden cinsiyet ayrımı yapmak çok yanlış bir düşüncedir. Çünkü nasıl gerçek hayatta kadınlarda araba kullanabiliyorlarsa ve erkeklerde çok iyi birer aşçı olabiliyorlarsa oyuncaklarında cinsiyeti olmaz. Çocuk ne ile oynamak istiyorsa onunla oynaması desteklenmelidir.

Bu ayrım özellikle erkek çocuklarının evcilik tarzı oyunları oynamasında yapılıyor. Aileler erkek çocukların kız oyunu diye tabir edilen oyunlarla oynamalarından rahatsızlık duyuyorlar aksine bu gayet normal davranışlardır.

Çünkü normal hayatımızda evcilikteki gibi anne ve baba figürü vardır. Bu nedenle evcilik oyunu hayatın içinden bir oyundur. Bu oyunla çocuklar sorumluluk bilincine varırlar, aile kavramını anlarlar.

Bebekler İçin Eğitici Oyuncak Fikirleri

Evdeki kolay malzemelerle bebekler için yaratıcı eğitici oyuncak fikirlerine başlıyoruz.

Battaniyeden oyun evi

Battaniyeden oyun evi

Battaniyeden oyun evi

Çocuklarınızla eğlenerek ve onların hayal gücüne katkı sağlayarak bir oyun evi yapabilirsiniz. Bunun için gerekli olan tek şey battaniye ve dilediğiniz kadar minder. Gerisi sizin hayal gücünüze kalmış. Bu oyun evi sayesinde çocuğunuz kendini özel hissedecektir, kendine ait alanında çok mutlu olacaktır. Bu oyun evi fikrini çeşitlendirebilirsiniz. Mesela burası kitap okuma bölümü, burası yemek bölümü, burası aile ortak alanı gibi birden fazla sayıda oyun evi inşa edip keyifli saatler geçirmenizi sağlayabilirsiniz.

Eskimiş çoraplardan parmak kuklası

Eskimiş çoraplardan parmak kuklası

Eskimiş çoraplardan parmak kuklası

Bebeklerinizin artık küçülen çoraplarının işe yarama vakti geldi. Dilediğiniz sayıda çorapla yapabilir ve çok güzel oyunlar oynayabilirsiniz. Bebeğinizin çorabını parmağınıza geçirin ve vermek istediğiniz şekli belirleyin. Ona göre kesip dikilecek yerlerini de dikin. Saç olarak yün ip, gözleri için yapışkanlı gözler kullanabilirsiniz. Bu yaptığınız kuklaları konuşturup hem bebeğinizin dil gelişimine de çok büyük anlamda katkı sağlarsınız hem de atık malzemeler sayesinde kaliteli zaman geçirmiş olursunuz.

Taş boyama

Dışarıdan topladığınız çeşitli boyutlardaki taşları birlikte boyayıp birbirlerine benzeyenleri gruplayabilirsiniz. Elinizdeki taşları hijyen bakımından sıcak ve sabunlu suyla güzelce yıkayıp durulayın ve kuruması için bekleyin. Elinizde olan bir boyayı kullanabilirsiniz, seçim size kalmış. İsterseniz üzerine farklı desenler çizin isterseniz gelişi güzel boyayın. Kuruyan taşları ve boyalarınızı alıp başlayın özgürce boyamaya. Boyama işlemi bittikten sonra 1 gün boyanın kuruyup sabitlenmesini bekleyin. İşte ertesi güne de etkinliğiniz hazır. Nasıl mı? Bir sonraki günde boyadığınız taşları gruplara ayırma oyunu oynayın. Örneğin pembe taşlar bir gruba mavi taşlar bir gruba gibi.

Yumurta kutusundan taşıtlar

Yumurta kutusundan taşıtlar

Yumurta kutusundan taşıtlar

Bu oyun sizin ve çocuğunuzun hayal gücüne bağlı bir oyun. İster yumurta kutularını boyayıp kırık bir arabanın tekerleklerini yapıştırıp kendi otomobilinizi yapın, isterseniz kürdana kâğıt yapıştırıp yumurta kutunuzun yelkenliye dönüştürün.

Marakas yapımı

Marakas çok güzel bir müzik aletidir ve çocuklar bu müzik aletinden çıkan sese bayılıyorlar. Bir tuvalet kâğıdı ile birazda çakıl taşlarıyla çok basit bir şekilde kendi müzik aletinizi yapabilirsiniz.

Yapımı ise çok kolaydır, bir tuvalet rulosunun tek ucunu kalın bir karton ve bant yardımıyla kapat. Açık kalan ucundan içeri yeterli miktarda yani vurduğunda ses çıkaracak kadar çakıl taşı at. Şimdi açık kalan ucu da diğer ucu kapattığın şekilde bant ve karton ile kapat. Tuvalet kâğıdının rulosunu ister boyayabilir istersen yapışkanlı kâğıtlar yapıştırarak süsleyebilir ve bebeğin için daha fazla dikkat çekici hale getirebilirsin. İçine çakıl taşı yerine nohut, fasulye, bulgur, pirinç gibi baklagillerde kullanabilirsin.

Keçeden el yapımı oyuncaklar

Keçeden el yapımı oyuncaklar

Keçeden el yapımı oyuncaklar

Artık çok tercih edilen oyuncaklardan sadece biridir keçe oyuncaklar. Farklı renkler kullanarak dilediğin her şeyi yapabilirsin. Sana lazım olan malzemeler ise yine çok basit malzemeler. Renkli keçeler, iğne ve iplik, kalem, makas, elyaf. Renkli keçelere istediğin, hayal ettiğin veya çocuğunun en sevdiği karakteri kalem ile çizebilirsin. Çizdiğin hatlardan keserek keçe oyuncağının bir ucunu dik ve kalan ucundan içine elyafı doldur daha sonra ise oyuncağın dikim işlemini bitir. Çocuğun ve senin için masrafsız ve el becerileri, hayal gücü geliştirme özelliği bol bir oyuncak fikri oldu.

Şekil kutusu

Bir karton kutu ve renkli el işi kâğıtları ile yapabileceğin harika bir oyuncak fikri. Karton kutunun üzerine delikler aç her deliğe ayrı renkte bir el işi kâğıdından yapıştır. Daha sonra kartondan kestiğin üçgen, kare gibi şekilleri kutunun üzerindeki renklere uygun olarak kapla. Ve oyununuz hazır. Çocuğundan hangi renk hangi deliğe atılmalıdır diye sor ve renklerine uygun olan şekilleri o delikten atmasını iste.

Renk çarkı

Bir kartondan daire şeklinde bir parka kes ve o daireyi 12 eşit parçaya bölüp her parçayı farklı renge boya. 12 tanede farklı renkte mandal hazırla ve oyununuz oynanmaya hazır. Dairedeki renklere uygun olan mandalı o rengin karşılığı gelen yere takın. Hem çok eğlenin hem de renkleri pekiştirin.

Karnı acıkan tavşan

Bir karton kutu üzerine yazıcıdan çıkarttığınız tavşan resmini yapıştırın ve ağız bölgesine ufak bir delik açın. Bir kâğıda havuç çizin ve onları boyayın. Bebeğinize tavşanın çok acıktığını ve onu doyurmasını söyleyin.

Aile büyüklerini tanıma

Islak mendillerin kapaklarını bir süre biriktirin. Yeterli sayıya geldikten sonra bir kâğıda onları yapıştırın ve içerisine aile üyelerinizin fotoğraflarını koyun. Bebeğinize bu kim ya da anne nerede gibi sorular sorup cevaplamasını isteyin. Bu oyunla birlikte hem aile büyüklerini tanır hem de eğlenceli vakit geçirirsiniz.

Şişeden top çıkarma

Şişenin içerisine renkli ponponlar atın ve sizin söylediğiniz renkteki ponponu vermesini isteyin. Bir süre bu şekilde oynadıktan sonra ise oyunun zorluk derecesini arttırıp bu defa ise mesela, 3 tane kırmızı top vermesini isteyin. Bu şekilde hem renkleri hem de sayıları öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

Gruplara ayırma

Bir kabın içerisine fasulye, nohut, börülce gibi bakliyatları karışık bir şekilde dökün. 3 farklı tabak koyun önüne ve fasulyeleri fasulye tabağına, nohutları nohut tabağına gibi gruplayın. Gruplama işlemi bittikten sonra birlikte her grupta kaç tane bakliyat olduğunu sayın. Bu etkinlikle birlikte minik parmak kasları çok güzel çalışacaktır ve sayı sayma becerisi pekişecektir.

Eşini bulma

Karton üzerine nesneler çizin. Her nesneden 2 tane olsun ve bunları kesip boyayın. Mesela araba çizdiğinizi farz edelim, arabanın birini elinize alın ve bu arabanın eşi nerde diye sorun. Oyunu bu şekilde yürütün. Görsel hafızasında çok etkili olacaktır.

Ahşap puzzle

Ahşap puzzle

Ahşap puzzle

Bebeğinizin hem şekilleri öğrenmesi için hem de renkleri öğrenmesini sağlayacak bir oyundur. Düz şekildeki ahşapları renkli ve şekilli olarak boyayınız. Örneğin, 4 ayrı parçayı birleştirdiğinizde ortaya kare çıkacak şekilde aynı renge boyayın. Bunun gibi daire, üçgen ve prizma gibi şekilleri de çizebilirsiniz. Bebeğinizle birlikte oynayabilirsiniz.

Anne usulü kara tahta

Çocuğunuzun rahat rahat yazı yazabilmesi, resimler yapabilmesi için ideal bir etkinlik fikri. Uygun gördüğünüz bir duvara veya dolap kapağınızı kara tahta boyasıyla boyayınız ve bir kutu tebeşir alıp yazıp çizmeye başlayabilirsiniz.

Kendi oyun hamurunuzu yapın

Kendi oyun hamurunuzu yapın

Kendi oyun hamurunuzu yapın

Oyun hamuru çocuklar için çok güzel ve eğitici bir oyuncaktır. Çünkü hem el ve parmak kasları çalışır hem de oyun hamurundan hayal ettiğiniz her nesneyi yapabilirsiniz. Bu sayede çocuklarınızın hayal gücü gelişir ve çocuğunuzun ilgi alanını keşfedebilirsiniz. Oyun hamurları bu kadar faydalıyken hazır olanların içindeki kimyasallardan dolayı aklınızda soru işareti kalıyorsa evde kendinizde yapabilirsiniz. İki türlü oyun hamuru yapma imkânınız var.

Birincisi için malzemeler;

 • 3 su bardağı un
 • Bir su bardağı su
 • 2 kaşık sıvıyağ
 • Çeyrek su bardağı kadar tuz
 • Gıda boyası

Hamurunuzu renklendirmek içinde gıda boyası yerine meyve sebze püreleri kullanabilirsiniz.

Yapılışı;

Gıda boyası harici olan bütün malzemeleri karıştırıp yoğurun. Ve oyun hamurunuzu kaç renk yapacaksanız o kadar parçaya eşit olarak ayırın. Ayırdığınız parçalara gıda boyası ekleyerek kendi oyun hamurunuzu elde edebilirsiniz. Bu sayede hem sağlıklı hem de evdeki malzemelerle oyunlar oynayabilirsiniz. Birde pişirilerek yapılan oyun hamuru tarifi var. Tercih edenler için onunda tarifini sizlerle paylaşıyorum.

Malzemeler;

 • 1 su bardağı un
 • 1 su bardağı su
 • Yarım su bardağı tuz
 • 2 kaşık sıvıyağ
 • 2 kaşık elma sirkesi
 • Gıda boyası

Yapılışı;

Önce tuzu ve unu karıştırıp elma sirkesi ve su ile birlikte yoğurun. Hamurunuzu kaç renk yapacaksanız o kadar parçaya ayırın. Ayırdığınız parçalara gıda boyalarını ve yağı ekleyin. Bu hazırladığınız hamurları kısık ateşte kaşık ile ezerek pişirin. Toplanmaya başlayan hamurlar kullanıma hazır hale gelmiştir. Tavanın altını kapatın ve soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra kırtasiyeden aldığınız kalıplarla veya evde kurabiye kalıplarınız varsa onlarla şekillendirerek oynayabilirsiniz. Veya hayal gücünüze bağlı olarak dilediğiniz şekli, hayvanı her istediğinizi yapabilirsiniz.

Bebeğinize keçeden kitap yapın:

Bebeğinizin yetenek ve ilgilerine uygun olarak bir etkinlik kitabı yapabilirsiniz ve bu çocuğunuz için oldukça güzel bir oyuncak olur. Bu kitabı birlikte hazırlayabilir ve çok güzel zaman geçirebilirsiniz. Peki, bu etkinlik kitabını nasıl yaparım diyorsanız sizin için aşağıda aşamalarını anlatacağım.

Etkinlik kitabı için gereken malzemeler:

 • 6 renk ince keçe
 • Bir kaç fermuar
 • Bolca düğme
 • Uzun bir parça cırt cırt
 • Renkli yün ipler
 • Etamin ipleri
 • Makas
 • Farklı kalınlığa sahip iğneler
 • Silikon tabancası ve silikon
 • Süslemek için boncuklar

Yapılışı;

Keçeleri 20×16 cm dikdörtgen şeklinde kesiniz. Toplam 16 parça olacaktır.

İlk sayfaya 1,2,3 rakamlarını artan keçelerden kesip yapıştırın.

İkinci sayfaya ayakkabı bağlama etkinliği koyun. Bu etkinlik sayesinde bebeğiniz ayakkabı bağlama becerisi de kazanır. İlk zamanlar bunu ancak sizin yardımınızla yapacaktır.

Üçüncü sayfaya tak çıkar etkinliği koyun. Keçelerden renkli uçan balonlar kesin ve düğmelerle kitap sayfasına ekleyin. El kaslarını çalıştırmak için ve el becerisi kazanmak için çok iyi olacaktır.

Dördüncü sayfaya ağaçtan elma toplama etkinliği koyalım. İlk önce ağacı ve gövdesini kesip sayfaya sabitleyin. Daha sonra minik kırmızı yuvarlaklar kesip arkasına çıtçıt dikin. Ağacınıza da elmalara karşılık olan çıtçıtları dikin. Dilediğiniz bir kumaştan da sepet kesip ağacınızın altına yapıştırın. Böylece dördüncü sayfa etkinliğiz de hazırlanmış durumda.

Beşinci sayfa etkinliği ise deniz ürünlerinin yer aldığı bir sayfa olsun. Balıklar, ahtapotlar gibi. Keçelerden bu canlıları kesip hazırlayın, deniz tabanı için kahverengi keçe yapıştırın. Bir üst tabaka için koyu mavi keçe ve en üstede açık mavi keçe kesip yapıştırabilirsiniz. Ve deniz canlılarının arkasına çıtçıt takın. Sayfada bu çıtçıtlara karşılık gelecek yerlere de dikin. Bütün deniz canlılarını sayfada konumlandırın ve yan sayfasına bir fanus kesip yapıştırın. Bebeğinize balıkları denizden alıp yan sayfadaki fanusa geçirmesini söyleyebilir ya da tam tersi fanustan denize aktarabilirsiniz. Kitabın geri kalan sayfalarını ise bebeğinizin ilgi alanlarına sevdiği oyunlara göre tamamlayabilirsiniz. İyi eğlenceler.

Bebekler için eğitici oyuncak yapım aşamaları hakkında elimizden geldiğince sizler için birçok fikir derledik ve bu fikirlere bakarak sizde çocuğunuzla bu tür oyuncakları beraber yaparak hem kaliteli zamanlar geçirebilir hem de onların gelişiminde yardımcı olabilirsiniz.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık