Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

İlişki Problemleri Nasıl Çözülür? Ayrılmadan İlişki Nasıl Düzeltilir?

14.07.2023
61
A+
A-
İlişki Problemleri Nasıl Çözülür? Ayrılmadan İlişki Nasıl Düzeltilir?

İlişki problemleri nasıl çözülür? Ayrılmadan İlişki nasıl düzeltilir? İlişki dönemlerinde güzel günler geçebildiği gibi zor günler de bizi beklemektedir. Bu zor dönemlerde ilişkiyi sonlandırmak yerine çözümlemeye çalışmak ilişkinin daha sağlam temellere dayanmasını ve evlilik yolunda büyük bir adım atılmasını sağlamaktadır.

İlişkinizdeki sorunlara genellikle nasıl tepki verirsiniz? Sinirlenir misiniz? Kendinizi sinirli ve çaresiz mi hissedersiniz? Kolay pes eder misiniz? Yoksa sorun her ne ise düzeltmek için bir şeyler yapıyor musunuz? Gerçek şu ki, ilişkilerindeki en büyük zorluklardan nasıl kurtulacağını gerçekten bilen çok az insan vardır. İlişki yaşayanların çoğu aşk hikayelerine kırık bir kalple veda eder. Hiç sorunsuz bir ilişki diye bir şey yoktur. Her çift, birlikte hayatla yüzleşirken bir engelle karşılaşır; bazıları önemsizken, diğerleriyle uğraşmak daha zor olabilir. Bu sorunlar bir çiftin sabır sınavının bir parçasıdır ve bunların üstesinden nasıl gelineceği onlara kalmıştır. Ne yazık ki, çiftlerin artık çözemediği ve bu nedenle ilişkilerinin sona ermesine yol açan sorunlar da var. Oldukça zorlu engellerle karşılaştığınızda, kalbinizin incinmesini durdurmanın tek yolunun bu olduğunu düşünseniz bile, ayrılmak her zaman çözüm değildir.

Şu anda ilişkinizi kurtarmakla bitirmek arasında kaldıysanız, bu makale doğru adımı atmanıza yardımcı olacaktır. İşte ilişki sorunlarını ayrılmadan nasıl çözeceğinize dair bazı ilham verici ipuçları.

İlişki Problemleri Nasıl Çözülür

İlişki Problemleri Nasıl Çözülür

İlişki Problemlerini Çözmeye Çalışırken Yapmanız Gerekenler

1. Mükemmel bir ilişkiniz olmadığı gerçeğini kabul edin.

Bir fantezi dünyasında değilsiniz ve aşk hikayeniz asla peri masallarında okuduğunuz kadar mükemmel olamaz. Ancak bu sorun olmamalıdır. İlişkinizin sorunlarını çözmenin bir parçası, sahip olduğunuz şeyin mükemmel olmadığını ve olması gerekmediğini kabul etmektir. Siz ve eşinizin yanlış kararlar verebilecek insanlar olduğunuz gerçeğini kabul edin. Yanlış bir şey yaptığınız ya da partneriniz yanlış yola saptı diye ilişkiyi bitirmeyin. Lütfen gerçek sorunlar hakkında konuşun, hatalar yaptığınızı kabul edin ve onlardan ders alın.

2. İlişkinizi etkileyen sorunlar hakkında konuşun.

İkiniz belirli bir konuda bir yanlış anlaşılmayla karşılaştığınızda, örneğin ortak bir karar üzerinde anlaşamadığınızda, en iyi yol konuyu baştan sona konuşmaktır. İletişim, özellikle ikinizi de etkileyen bir sorunu çözmeye çalışırken bir ilişkiyi sürdürmenin altın anahtarıdır. Önce bunun hakkında konuşun ve neyin yanlış gittiğini anlamaya çalışın. Kavga edip birbirinizi suçlamak yerine sorunları birlikte tartışmak en iyisidir. Partnerinize düşüncelerinizi söyleyin ve onun da fikirlerini dile getirmesine izin verin. Kimin daha iyi bir fikre sahip olduğunu kanıtlamaya gerek yok çünkü günün sonunda ikiniz de gönülsüz bir karardan memnun olmazsınız.

Bununla birlikte, bireyler olarak nasıl düşündüğünüz ve tartıştığınız konu üzerinde nasıl bir uzlaşmaya varabileceğiniz hakkında daha fazla şey öğrendikçe, olayları derinlemesine konuşmak çok yardımcı olur. Hata yapan sadece bir kişi olsa bile, hatayı düzeltmek için ikinizin de sorumluluk alması gerekir.

3. Birbirinize biraz zaman tanımak.

Birbirinizden ayrı zaman geçirmek, özellikle hararetli bir tartışmaya vardığınızda, duygularınızı yatıştırmanın iyi bir yolu olabilir. Duygusal olarak yüksekseniz, sağlam bir çözüm bulamazsınız, bu yüzden biraz ara vermek daha iyi olur. Aileniz veya arkadaşlarınızla ya da sadece kendi başınıza zaman geçirmek isteyebilirsiniz, böylece her şeyi derinlemesine düşünebilirsiniz. Sonunda sorunla yüzleşmeye hazır olduğunuzda, onları birlikte ele aldığınızdan emin olun. Yine de bir zaman sınırı belirleyin. Sorununuzu birlikte tartışmak için belirli bir zaman ayırmak isteyebilirsiniz. Birbirinden uzak olduğunuz bu sürenin her iki duygunuzun da sakinleşmesi için yeterli olduğundan emin olun.

4. Sabırlı olun, daha anlayışlı olun ve biraz daha inançlı olun.

Uzun süreli bir ilişkide olmak ilişki problemlerinizi daha da ağırlaştırdığında, üç önemli niteliğe güvenmeniz gerekir: Sabır, anlayış ve inanç. Çok sabırsız olduğunuz için ayrılmayın. İlişkinize uzun süreli bir ilişkiye alışması için bir şans verin ve en önemlisi eşinize biraz daha güvenin. Hayat arkadaşınız her şeyin yürümesi için her şeyi yapıyorsa neden vazgeçesiniz?

5. Birlikte yürüyüşe çıkın.

Tartışmanıza oturarak bir çözüm bulamadığınızda, yürüyüşe çıkmanız yardımcı olabilir. Seyahat etmek veya tatile çıkmaktan farklı olarak, yürüyüşe çıkmak, sorununuzu ve ele almak istediğiniz çözümü düşünmenin çok daha basit bir yoludur. Yürümek aynı zamanda ikinizin de rahatlamasına ve bir bakıma birlikte aynı yolculukta olduğunuzun farkına varmanıza yardımcı olur.

6. El ele tutuşarak tartışmayı gözden geçirin.

İlişki sorunları hakkında konuşurken el ele tutuşmak bazı çiftler için sevimsiz olabilir, ancak bu yaklaşım psikologlar tarafından bile şiddetle tavsiye edilir. Bir sorunu tartışırken el ele tutuştuğunuzda, birbirinizin duygularını kelimeler kullanmadan hissedebilirsiniz. İkinizin de empati kurmasını sağlayan daha yakın bir bağ kurarsınız ve sorunu çözmek için aldığınız karar samimi ve içten olur.

7. Özür dileyin ve ciddi olun.

Siz ve eşiniz bir tartışma içindeyken, birbirinize söylediğiniz sözlerle veya tepki alışverişinizle birbirinizin duygularını incitmiş olacaksınız. Kimin hatalı olduğuna bakılmaksızın, üzgün olduğunuzu söylemeye hazır olun. Özür dilemek, mutlaka durumun hatasını üstlenmenle ilgili değil, daha çok partnerini yerleştirdiğin incitici pozisyonla ilgilidir. Özrünüzün nedenini bilmeniz ve sadece iyi niyetli olmanız da önemlidir.

8. Partnerinizin duygularına dikkat edin.

Bir tartışmayla karşı karşıya kaldığınızda, partnerinizin nasıl hissettiğini ve tepki verdiğini çok iyi bilmelisiniz. Duyguları, bir karar vermek gibi bir sonraki hamleleri için sinyal görevi görür. Bu sinyalleri, söylemek veya açıklamak istediklerini gerçekten hecelemeden önce okumalısınız. Aksi halde birbirinizi anlayamazsınız.

İlişki Problemlerini Çözmeye Çalışırken Yapmamanız Gerekenler

İlişki Problemlerini Çözmeye Çalışırken Yapmamanız Gerekenler

İlişki Problemlerini Çözmeye Çalışırken Yapmamanız Gerekenler

1. Ayrılma fikrinin sohbete girmesine asla izin vermeyin.

“Bunu bitirelim”, “ayrılalım”, bir ilişki problemini çözmeye çalışmanın en acı verici yanı olabilecek sözlerdir. Ne kadar duygusal veya incinmiş olursanız olun, asla ilişkini bitirme fikrinin konuşmanın bir parçası olmasına izin vermemelisiniz. İlişkinizi düzeltmeye dair hala bir isteğiniz varsa, henüz pes etmemelisiniz. Bu tarz bir konuşmanın sizi daha iyi ve güçlü hissettireceğini düşünseniz bile öyle olmayacağını söyleyebiliriz. Bu yalnızca acınıza acı katacaktır.

2. Tüm suçu eşinize yüklemeyi bırakın.

Daha önce de söylediğimiz gibi, birbirinizi suçlamaya kalkmayın. Eşiniz yanlış bir şey yaptığında veya ilişkinizde bir sorunla karşılaştığında, şu iki olasılığı göz önünde bulundurun: Birincisi, eşiniz her ne yaptıysa, belki de bu yaptığı ona nasıl davrandığınıza bir tepkidir. İkincisi, bundan sonra olacaklardan kısmen siz sorumlusunuz. Kendinizi bir ortak olarak değerlendirin. Üzerinize düşeni yapıyor musunuz? Sizce sevgilinizi bu hataları yapmaya iten faktörler nelerdir? Onları engellemek için bir şeyler yapabilir miydiniz? Bununla birlikte, her şeyi doğru yapmış olsanız bile, bazı insanların sadece üzerlerine düşeni yapıp ortalığı karıştırmadığı zamanlar olduğunu da aklınızdan çıkarmayın. Bu gibi durumlarda asla kendinizi suçlamamalısınız. Ne zaman haklı olduğunuzu bilin ve ne zaman zaten yararlanıldığınızı bilin.

3. Başkalarının yargılarının kararlarınızı etkilemesine izin vermeyin.

Diğer insanlardan tavsiye ve yardım istemek iyi olsa da ilişkinizdeki sorunları gerçekten çözebilecek tek kişi ikinizsiniz. Partnerinize doğru davrandığınızı ve üzerinize düşeni yaptığınızı bildiğiniz sürece, diğer insanların ilişkiniz hakkındaki yargılarını reddetme güvenine sahip olmalısınız. Özellikle de bu tavsiyeler gerçekte nasıl hissettiğinizle çelişiyorsa.

4. Geçici çareler için kötü alışkanlıklarınıza başvurmayın.

İnsanlar ilişki sorunları yaşadıklarında, genellikle geçici rahatlık için kötü alışkanlıklarına başvururlar: İçki içmek, sigara içmek ve hatta diğer kızlarla/erkeklerle flört etmek. Bir şekilde sizi daha iyi hissettirebilseler de zaten ölmekte olan bir ilişkiye ne kadar zarar verebileceklerini hayal edin. Hala ilişkinizi dağılmaktan kurtarmak istiyorsanız bu yola girmeyin. Sorunlarınızla kafa kafaya yüzleşin ve onlarla bir çift olarak yüzleşin. Yalnızken zayıf ve savunmasızsınız. Ama birlikteyken durdurulamazsınız.

5. Partnerinizi incitmek için asla sözlerinizi silah olarak kullanmayın.

Kelimeler güçlüdür. Çiçekler kadar güzel olabildikleri gibi bıçak kadar da ölümcül olabilirler. Özellikle ilişkinizdeki bir sorunu çözmeye çalışıyorsanız, bunları akıllıca kullanın. Sırf kızgın olduğunuz için onları asla sevdiğiniz insanı incitmek için silah olarak kullanmamalısınız çünkü bunun bir geri dönüşü olmayabilir. Yanlış kelimeleri seçmek bir ayrılığa yol açabilir. Aynı zamanda doğru olanı seçmek ilişkinizi kurtarabilir. Bu seçimler, her kavga ettiğinizde veya tartıştığınızda her zaman orada olacaktır. Doğru olanı seçtiğinizden emin olun.

6. Telefonda, sohbette veya mesajda tartışmayın.

Çiftler arasındaki bir tartışmayı çözerken kişisel yüzleşmeler her zaman en iyisidir. Birbirinizin bakış açısını tam olarak anlamadığınız için telefonda, mesaj yoluyla veya sohbet yoluyla çekişmek çok sınırlayıcı olabilir. Mesajlarla birlikte gelen duygular da yüz yüze ele alınmadığında çeviride kaybolur ve uzun vadede işleri daha da kötüleştirir. Akşam yemeğinden veya öğle yemeğinden sonra ikinizin baş başa kalabileceğiniz bir yerde buluşmak gibi konuları derinlemesine konuşmak için zaman ayırmak daha iyi olabilir. Samimi ortam, sizin ve eşinizin konuyu rahatça tartışmanıza olanak tanıyan samimi bir ortam sağlar.

Özet

Tüm çiftler pek çok ilişki problemi ile karşılaşır. Problemler her ilişkide var olan şeylerdir. Sadece birkaç aydır çıkıyor olabilirsiniz veya birkaç yıldır evli olabilirsiniz, ancak yine de önünüze engeller çıkacaktır. Tüm bu sıkıntılar sadece bir sabır sınavıdır ve bunların üstesinden birlikte gelebilmek, uzun ve kalıcı bir ilişkiye yol açabilir.  Mükemmel bir aşk hikayeniz olmasa bile, özellikle de sonunda doğru kişiyi bulduğunuzu düşünüyorsanız, ilişkinize tutunmanız önemlidir. Aranızdaki bağı zorlamak için sorunlar her zaman orada olacak, bu yüzden tüm bunlarla yüzleşmeye hazır ve güçlü olduğunuzdan emin olmalı ve pes etmemelisiniz.

İlişki problemleri nasıl çözülür adlı makalemizin sonuna geldik. Yorumlar kısmından düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık