Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Roman İncelemesi Nasıl Yapılır?

01.12.2022
39
A+
A-
Roman İncelemesi Nasıl Yapılır?

Roman incelemesi nasıl yapılır sorusunu cevaplarken dikkat edilmesi gereken bazı içerikler vardır. Öncelikle eserin biçimi ve içeriği ile ilgili iki tür bilgi verilmesi gerekir. Roman tahlili  konusunda bu noktalar önemlidir.

 İnceleme yapılırken; roman incelemesi nasıl yapılır sorusunun ilk unsuru devreye girer. Biçimle ilgili bilgi verilmesi sırasında romanın adı ve yazarı elbette bildirilmelidir. Bununla birlikte; roman incelemesi örnekleri kısa bir şekilde incelenerek ten konu değerlendirilebilir.

 Roman incelemesi nasıl yapılır konusu ile ilgili bir diğer bütün özelliği de varsa eserin çevirmeni ve yeri ile tarihinin belirtilmesi gerektiğidir. Aynı zamanda yayınevi, ebatları ve sayfa sayısı da gösterilmelidir.

Roman incelemesi nasıl yapılır proje ödevi kapsamında hazırlık yapanların bilmesi gereken bir diğer özellik de eserin içeriğine dair bilgi verilmesi gerektiğidir. Bunun en başında romanın özetini sunulması gelir.

roman inceleme örnekleri
roman inceleme örnekleri

Roman İnceleme Örnekleri

Eser incelemesi nasıl yapılır sorusu cevaplanırken diğer önemli unsur ise romandaki ana karakterlerden başlamak üzere tüm kişilerin değerlendirilmesidir. Bu aşamada kişilerin en fiziksel özellikleri hem sosyal, kültürel, mesleki ve psikolojik özellikleri yansıtılmalıdır.

Konu dahilinde ki bir diğer önemli unsur ve roman incelemesi nasıl yapılır sorusun cevaplarından birisi de zaman öğesidir.

Eserde kaç zaman işlenmiş ya da birden fazla zaman mı belirtilmektedir? Bunların hepsini ifade edilmesi gerekir. Ayrıca bu etkenin tarihi roman incelemesi bakımından çok önemli bir yeri vardır.

Vaka İncelemesi Nedir, Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Mekan kavramı da roman tahlili konusunda oldukça önemlidir. Eserde olayların nerede geçtiği, dış mekan ya da iç mekan öğelerinden hangisinin daha ağırlıklı şekilde kullanıldığı gibi ayrıntılar bu bölümde değerlendirir.

Bununla birlikte anlatıcı kavramı da önemlidir. Anlatıcının bakış açısı yani kahraman, gözlemci ya da ilahi bakış açısından anlatılması ve kaçıncı şahıs olarak sunulduğu değerlendirilmelidir. Roman incelemesi nasıl yapılır sorusunun cevaplarından bir diğeri yazarın anlatım özelliklerinin incelenmesidir. Uzun cümle ya da kısa cümlelerle mi ifade etmekte ve sade ya da süslü bir anlatım mı sunmakta? Tüm bu ayrıntılar belirtilmelidir.

roman incelemesi nasıl yapılır
roman incelemesi nasıl yapılır

Roman Tahlili Nasıl Yapılır?

Bununla birlikte hangi roman çeşidinde yer alan bir eser olduğu da roman inceleme metninde belirtilmelidir. Örnek olarak nehir roman, dışavurumcu roman, yeni roman, izlenimci roman, duygusal roman, dedektiflik romanı, macera romanı, tarihi roman, sosyal roman, otobiyografik roman gibi türlerden hangisine dahil olmaktadır?

Roman incelemesi örnekleri kısa bir şekilde incelendiğinde eserin yazılırken hangi anlatım biçiminden yararlandığı ile ilgili bilgi sunulması gerekir. Örnek olarak günlük, mektup ya da biyografi gibi içerikler dahil edilmiş olabilir.

Konu dahilinde bir başka öğe romanının okuyucu tarafından değerlendirilme durumudur. Bu bağlamda şahsiyet, karakter ve tip öğelerinin belirlenmesi söz konusu olur. Karakterde bir kişiye ait tüm yönleri yansıtılırken ve bunlara ait iç çatışmalar sunulurken; tip öğesinde özelliklerinden bazıları ifade edilir.

roman inceleme planı
roman inceleme planı

Tarihi roman incelemesi  bakımından da oldukça önemli içeriklerden birisi olan şahsiyet yani kişi kavramında da kahramanın yaşamı yaptıkları ile birlikte gösterilir. Kişide kötü taraflar doğrudan söylenmez fakat sezdirilir.

Bununla birlikte eserin edebiyat açısından hangi döneme ait olduğu da roman incelemesi nasıl yapılır sorusunun cevabı noktasında önemlidir. Aynı zamanda eseri ait giriş gelişme ve sonuç gibi kavramlar incelenir ve eser incelemesi nasıl yapılır sorusunun cevabı aranır.

Bunun yanı sıra eser ile ilgili okuyucu olarak görüşlerin sunulduğu ve aynı romanla ilgili farklı fikirlerin de göz önünde bulundurulduğu bir bölüm vardır.  Tarihi roman incelemesi ve diğer tüm roman çeşitlerinde inceleme bu şekilde gerçekleştirilir.

Kaynak

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık