Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Şiir İncelemesi Nedir, Nasıl Yapılır?

01.12.2022
78
A+
A-
Şiir İncelemesi Nedir, Nasıl Yapılır?

Şiir İncelemesi Nedir, Nasıl Yapılır? Konuyla ilgili olan ya da bu alanda ödevi olan çok sayıda kişinin sorduğu şiir incelemesi nedir, nasıl yapılır sorusudur. Şiir incelemesi yapılırken; şiirin oluştuğu döneme ve zihniyete dair bilgi edinilir. Aynı zamanda şehirde oluşan yapının nasıl meydana geldiği belirlenir.

Bunun yanı sıra genelde ödev olarak verilen seçilen beş şiiri biçim ve içerik olarak inceleme gibi ayrıntılar için önemli bir diğer nokta da şiirin yapısının çözümlenmesidir. Aynı zamanda esere ait temada belirlenmiş olur.

Şiir İnceleme Örnekleri

Şiir incelemesi nedir, nasıl yapılır? Temanın hangi biçimde ele alındığı incelenmeli ve yazıldığı dönemle ilişkisi açıklanmalıdır. Aynı zamanda konu ile şairin bağlantısı detaylı bir biçimde açıklanmalıdır.

Okullarda Milli Edebiyat dönemi şiir inceleme konusu başta olmak üzere; pek çok farklı dönemle ilgili şiir incelemesi talep edilmektedir. Şiir dilinin özelliklerine dair ayrıntıların verilmesi bu konuya dahildir. Aynı zamanda şehir içerisinde imgeye dair ayrıntılar da sunulur. Bir başka uygulama ise şiir içeriğindeki söz sanatlarının incelenmesi ve yorumlanmasıdır. Şiir incelemesi nedir, nasıl yapılır  soluk su konusunda çok kritik bir bilgidir.

Ayrıca şiir incelemesi yapılırken;  şiir biçim ve içerik olarak inceleme örnekleri üzerinden değerlendirme yapılabilir ve hangi noktaların detaylı ı incelenebilir. Bununla birlikte eser içerisindeki duygu ve çağrışım öğeleri de incelenir.

şiir incelemesi yapılmış şiirler
şiir incelemesi yapılmış şiirler

Şiir İncelemesi Nedir?

Farklı dönemlere ait olan şiirler, şiirde kullanılan dil bakımından karşılaştırılır. Bu bağlamda şiirde içerik nedir sorusu yöneltilerek ayrıntılara bakılmalıdır. Bu bilgilere ek olarak şehir içerisinde ahenk etkeninin hangi unsurlar ile sağlandığı anlatılmalıdır.

Şiir incelemesi nedir nasıl yapılır  konusunda dikkat edilmesi gereken bir başka içerik şiirin döneminin de ayrıca incelenmesi ve bu dönem kapsamında kendisine has bir ritim ve ses anlayışının olduğunu ifade edilmesidir.

Şiir inceleme planı üzerinden gidildiğinde incelenecek bir başka nokta da şiirde yer alan ahenk unsurunun şairin psikolojik durumuna gören oluşturulduğuna dair ayrıntılardır. Farklı dönemlere ait olan şiirler pek çok açıdan karşılaştırılarak bir sonuca varılır.

Şiir biçim ve içerik olarak inceleme örnekleri bu özelliklerin anlaşılması açısından faydalı olacaktır. Aynı zamanda şiir incelemesi yapan kişi eserin gerçeklik ile bağlantısını sorgulayarak ilerler. Ve şiirde kullanılan yapıya ait geleneğin oluşumu sırasında nasıl etkenler olduğunu örnekler ile açıklar.

Bunun yanı sıra şiire ait dönemin kültürel ve sosyal ortamı başta olmak üzere tüm zihniyetinin şiir üslubu üzerindeki etkisini açıklama yoluna gider. Şiir incelemesi nedir nasıl yapılır cevaplarından birisi dönemi içerisinde şiiri incelemektir.

Şiir İncelemesi Nedir, Nasıl Yapılır
Şiir İncelemesi Nedir, Nasıl Yapılır

Şiir İncelemesi Nasıl Yapılır?

Tüm bunlara ek olarak her dile ait ve kendine özgü bir şiir geleneğinin olduğu fark edilerek ilerlenir. Bununla birlikte o şiirin bağlı bulunduğu gelenek özellikleri ifade edilir. Seçilen beş şiiri biçim ve içerik olarak inceleme uygulamasını temelinde bu farklı gelenekleri görmek ve karşılaştırmak unsuru bulunur.

Elbette şiir incelemesi sırasında; yorumlama kısmı da bulunmaktadır. Şiir incelemesi yapan kişi eserin kendisinde bıraktığı izlenimi fark ederek bunları yansıtır. Aynı zamanda şiir ve şairi arasındaki bağlantıyı da göz ardı etmez.  Şiirde içerik nedir sorusunu cevabını verirken şair ve şiir arasındaki ilişkinin sağlam bir biçimde ifade edilmesi gerekir.

Zira şiir doğrudan şairin zihninden yansıyan ve elbette o günkü tüm toplumsal süreçleri içeren bir yapı arz eder. Kim zaman toplumsal öğeler şiirde geri planda kalsa da ya da kimi zaman kişisel etkenlerin önüne geçse de; şiirlerde bu unsurlara dair izler görmek mümkündür. Şiir incelemesi nedir nasıl yapılır  sorusu incelenirken bu bireysel ve toplumsal arka plan ihmal edilmemelidir.

Vaka İncelemesi Nedir, Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

MEGOLAMAN
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık