Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Vaka İncelemesi Nedir, Nasıl Yapılır?

30.11.2022
63
A+
A-
Vaka İncelemesi Nedir, Nasıl Yapılır?

Vaka incelemesi nedir, nasıl yapılır?  Vaka incelemesi temel olarak; kişinin çevresi, mevcut belgeleri, eski yaşantısı gibi durumlardan yola çıkarak bir olayın ayrıntılı bir şekilde incelenmesidir. Burada çok ayrıntılı bir araştırma yapılması ve bu sayede bilgi edinilmesi amaçlanır.

Vaka analizi sunumu gibi alanlarda sık sık kullanılan bir yöntem olmakla birlikte kişinin psikiyatri ya da psikolojik durumu ile ilgili detaylı bilgi elde etmeyi amaçlar. Bu bilgiler yapılmış olan görüşmeler ve uzman kişinin değerlendirmeleri neticesinde; aynı zamanda yapılan kimi testler ve ölçümler ile çevresel pek çok etkeni birleştirir.

Vaka İncelemesi Nedir?

Vaka incelemesi nedir nasıl yapılır sorunun cevabı noktasında genel olarak hastalık tanısı ve tedavisi noktasında yardım alınır. Bu anlamda bireye ait kapsamlı pek çok ayrıntı değerlendirilir. Vaka incelemesi konusunda farklı fikirler mevcuttur. Kimi uygulamacılar istatistiğe önem verirken kimileri de önemli bulmaz.

Vaka analizi nasıl yapılır psikoloji alanında sıklıkla sorulur. Yöntem genelde araştırma olayına dayanır. Yani belli bir teknik uygulamaktan öte araştırma ve bu sayede bir şeylere ulaşmak amaçlanır. Geniş bir strateji izlendiği takdirde çok sayıda bilgiye ulaşılabilir ve farklı araştırma metodları denenebilir. Araştırmalar kelimeler ya da sayılar ile yapılabilir.

Vaka İncelemesi Nasıl Yapılır
Vaka İncelemesi Nasıl Yapılır

Vaka analizi PDF olarak örneklerle sunulmaktadır. Konu dahilinde merak edilen somut biçimlere bu şekilde ulaşılabilir. Vaka analizi dahilinde yapılan açıklamalar istatistiğe dayanması ya da sayısal olmasından öte kelimelerle ifade edilir.

 Vaka incelemesi nedir nasıl yapılır sorsun cevaplarından birisi olarak anlatıma dayalı bir araştırma metni olduğu ifade edilebilir. Olay yöntemi ile değerlendirildiğinde anket, mülakat ve gözlem gibi çeşitli veri toplama yöntemleri dikkat çeken.

Bunun yanı sıra; günümüzde artık işletmelerde vaka analizi örneği uygulamaları sıklıkla yapılmaktadır. Kişilerin bireysel ve çevresel tüm etkenleri ile birlikte değerlendirilmesi sürecini içerir. Genelde psikolojik durumu tespit amaçlı kullanıldığı için psikoloji ve psikiyatri dallarından sıklıkla uygulanan alanlardan birisidir.

Vaka Analizi Nasıl Yapılır?

 Vaka analizi PDF olarak pek çok farklı alandan incelenebilir. Analizin durumu psikoloji alanı başta olmak üzere pek çok değişik alanda kullanılır. Özellikle firmalar tarafından sıklıkla tercih edilen bir çalışma şekli olmaya başlamıştır.

Hem vakanın incelendiği sırada hem de devamında takım çalışması, sunum yeteneği ve kriz yönetimi gibi farklı yetenekler firmalar tarafından test edilmektedir. Bu alanda firmalar özellikle öğrencilerden ekip arkadaşı alırken çeşitli vaka analizleri uygular. Vaka incelemesi nedir nasıl yapılır  sorusunda bu yöntemler ön plana çıkar.

Vaka analizi nasıl yapılır psikoloji alanında çok geniş bir yer tutmakla birlikte; buna bağlı olarak yeni psikolojik alt temel incelenerek diğer bölümlerde de sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle firmaların kullandığı vaka analizi yöntemlerinden süreyi doğru kullanmak ve sorunları etkili bir şekilde çözmeye çalışmak önemlidir.

Vaka Analizi Nasıl Yapılır?
Vaka Analizi Nasıl Yapılır?

Vaka İncelemesi Nasıl Yapılır?

Vaka incelemesi nedir nasıl yapılır konusunda stres yönetimi ile ilgili olarak sürenin de doğru kullanılması talep edilir. Aynı zamanda bir soruna karşı belirlenen tutum ve yaklaşım da dikkatleri çeken. Karşı tarafa doğru bir biçimde ifade edilen çözüm olanakları önemlidir.

Vaka analizi sunumu gibi içerikler genelde bu tarz uygulamalar için sıklıkla tercih edilir. Özellikle firmalar tarafından bu tarz uygulamalar gerçekleştirilirken kişilerin doğru yaklaşımla ve sakin bir şekilde olayları değerlendirilmesi gerekmektedir.

Vaka analizi nedir nasıl yapılır konusunda psikolojik alt temele sahip bir içeriğe sahip olduğu ve pek çok farklı alanda vaka çalışmasının yapıldığı bilinmektedir. Lojistik alanı başta olmak üzere pek çok firma ve işletmenin tercih ettiği bir yöntem olmakla birlikte aslında psikolojik çözümlemeleri içerir.

Otuz Beş Yaş Şiiri İncelemesi başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Kaynak

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık