Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Senet Geçerlilik Süresi 2023 (Güncel)

18.09.2022
34
A+
A-
Senet Geçerlilik Süresi 2023 (Güncel)

Senet Geçerlilik Süresi 2023 (Güncel) – Kredi kartlarının yanı sıra bazı kurum ve kuruluşları tarafından kişilere borçları için senetler sunulmaktadır. Bu senetlerin imzalanması durumunda kişiler, imzaladıkları kurum veya kuruluşa karşı bu senet üzerinden borçlarını ödemek için söz vermiş olurlar. Bu senetlerin belirli özellikleri ve geçerlilik süreleri bulunmaktadır. Senet geçerlilik süresi boyunca borcun ödenmesi oldukça önemlidir. Aksi takdirde bu sürenin dolmasının ardından borç sahibi kişilere icra davası açılabilmektedir.

Adınıza düzenlenen ve imzaladığınız senetlerin kanunlara göre işlenmemesi durumunda senet geçerlilik süresi 3 yıldır. Bu 3 yıl içerisinde senette belirlenen şartlar ve borcu alabilme hakkınız varken 3 yılı geçtiği takdirde senet geçersiz olarak sayılmaktadır. Senet geçersiz olduğunda ise bu durumun tek çözümü icra mahkemesine başvurmaktır.  Yani senetlerde, senedi düzenleyene karşı dava açılabilmesi için açılacak davalar vade süresinden itibaren 3 yıldır. Hamilin tarafından cirantalara karşı açılacak davalarda ise senedin geçerlilik süresi 1 yıldır ve bu süre geçtiği an senet zaman aşımına uğrayarak geçersiz konuma düşmektedir. Bunun haricinde senedi düzenleyene karşı açılabilecek olan sebepsiz zenginleşme davaları, senedin zaman aşımına uğradığı tarihten itibaren 1 yıl içerisinde açılmak zorundadır.

Senet Ödenmezse Ne Olur?

Senet ödenmezse ne olur? Sorusu senede imza atmış kişilerin en çok merak ettiği konulardan biridir. Senet borçlarının ödenmemesi durumunda, alacaklı olan taraf kambiyo senetlerine özgü haciz yolu ile borç sahibine icra takibi başlatabilmekte ve bu icra takibinin kesinleşmesi durumunda borçlunun;

  • Maaşına
  • Evine
  • Arabasına
  • Banka hesaplarına
  • Eşyalarına

Haciz gelmektedir. Ödenmeyen senetlerin kişilerden tahsil edilebilmesi için alacaklının, borçluya icra takibi başlatması, ve bu icra takibinin onaylanması durumunda da borcuna göre çeşitli mal varlıklarına haciz koyularak borçlarına karşılık değerli varlıkları elinden alınmaktadır.

Senet Gecerlilik Suresi 2023 Guncel

Senet Geçerlilik Süresi 2023 (Güncel)

Senet Nasıl Hükümsüz Olur?

Senet nasıl hükümsüz olur? Diye merak ediyor ve araştırıyorsanız; Eğer senedin üzerine düzenleme yani keşide tarihi yazılmamışsa senet direk geçersiz ve hükümsüz bir hal almaktadır. Bunun yanı sıra senetlerin geçerli sayılabilmesi için, herhangi bir yerinde silinti, kazıntı gibi durumların gözlemlenmemesi gerekmektedir. Yani kısaca eğer senet üzerinde tarih yoksa ve senette kazıntı, silinti gibi durumlar mevcutsa bu senet hükümsüz sayılacaktır ve geçerliliğini yitirecektir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Anomali Phantom Kaç Vp?

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık