Şube Kodu Nedir? Nerede Yazar? Şube Kodu Öğrenme

Şube Kodu Nedir? Nerede Yazar? Şube Kodu Öğrenme
10.05.2023 17:42
1.314
A+
A-

Şube Kodu Nedir? Nerede Yazar? Şube Kodu Öğrenme; Bankacılık işlemleri ile ilgili birçok terimi sizlere açıklamaya devam ediyoruz… Bugün şube kodunu sizler için ele aldık. Bankaların farklı il ya da ilçelerindeki şubelerine ait olan şube kodu; o bankanın hangi şehirde bulunduğunu da gösteriyor.

Bankacılık işlemlerinin daha kolay ve belirli bir düzen içerisinde yürütülmesi adına kullanılan şube kodlarına bir bankadan başka bir bankaya para göndermeyi düşünen herkesin zaman zaman ihtiyacı olabiliyor.

Yani farklı bankalar arasında gerçekleşen eft işlemlerinde bizden şube kodu talep ediliyor.

Şube kodu; aynı zamanda banka ve kredi kartı gibi finansal ürünlerin hangi şubeye ait olduğunu yani hangi şubeden alındığını da gösteriyor.

Bu yazımızda merak edenler için şube kodu nedir? Şube kodu nerede yazar ve nasıl öğrenilir? vb. soruları yanıtlamaya, konuyla ilgili olarak sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

EFT ve Havale Saatleri EFT Saatleri Kalktı Mı?

Şube Kodu Nedir? Ne İşe Yarar?

Bir bankanın farklı il ve ilçelerde hizmet gösteren şubelerinin sınıflandırılmasında kullanılan koda şube kodu ismi veriliyor.

Bu kod ile bankacılık işlemleri, belirli bir nizam içerisinde gerçekleştiriliyor.

Böylelikle bir bankacılık işleminin bankanın hangi şubesinden gerçekleştirildiği öğrenilmiş oluyor.

Şube kodu; eft ve havale işlemlerinde paranın hangi şubeden hangi şubeye gönderildiğini de gösterdiğinden paranın bankanın farklı bir şubesine gönderilmesi de önlenmiş oluyor.

Günümüzde e-bankacılık işlemlerinde yani internet ve mobil bankacılık üzerinden yapılan eft/havale vb. para transfer işlemlerinde ve diğer birçok işlemde de müşteriden banka şube kodu bilgisi talep ediliyor.

Yani şube kodları, bankacılık işlemlerindeki her türlü karışıklığı önleyerek, hem bu sektörde çalışanlara hem de müşterilere kolaylık sağlıyor.

Şube Kodu Nerede Yazar?

Şube kodu, bankaya ait bankamatiklerde yazılı bir şekilde yer alıyor. Özellikle para transferleri yani eft ve havale işlemleri esnasında kullanılan ve önem arz eden 26 haneli IBAN numarasındaki hesap numarasından önceki 4 hane şube kodunu ifade ediyor. Yani kullandığınız bankamatiğin üzerinde yazan IBAN numarasına bakarak, şube kodunuzu hızlıca öğrenebilirsiniz. Hesaplarınıza dair IBAN numaranızı öğrenerek de şube koduna kolaylıkla erişebilirsiniz.

Şayet bankada bir hesabınız olmasına rağmen bankamatik kullanmıyorsanız, bankanızı ziyaret ederek, hesap cüzdanınız sayesinde, internet ve telefon bankacılığını kullanarak ya da bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak da kolaylıkla IBAN numaranızı ve dolayısıyla şube kodunuzu öğrenebilirsiniz.

Şube Kodu Nasıl Öğrenilir?

Şube kodu hesap numarasının neresinde yazar sorusuna cevap vermek gerekirse şube kodu nasıl öğrenilir sorusunun cevabı ise; IBAN numaranızdaki hesap numaranızdan önceki 4 haneye bakarak, şube kodunuzu öğrenebileceğiniz gibi farklı yöntemleri deneyerek de şube kodunuza dair bilgi edinebilirsiniz.

Bankamatik kartınızı bulamadığınız, kaybettiğinizi düşündüğünüz zamanlarda diğer alternatif yöntemlerden faydalanabilirsiniz.

Şube kodu sorgulama yöntemlerini kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

Banka Müşteri Hizmetlerini Arayarak Şube Kodu Öğrenme

Bankanızın Müşteri Hizmetlerini arayıp, müşteri temsilcisine bağlanarak, şube kodunuzu öğrenebilirsiniz.

Bu noktada müşteri hizmetleri, öncelikle sizlere birkaç güvenlik sorusu yöneltiyor. Bu soruları doğru bir şekilde yanıtlamanız gerekiyor.

Banka müşteri hizmetlerini arayıp, sadece size ait şube kodunu öğrenebiliyorsunuz.

Yani bu bilgi, tıpkı diğer bilgilendirmelerde de olduğu gibi yalnızca bankamatik kartının kullanıcısına veriliyor.

Bankaya Giderek Şube Kodunu Öğrenme

Bankanıza ait herhangi bir şubeye giderek, isim ve soy isim bilgileriniz ve kimlik kartınız ile de şube kodunuzu öğrenebilmeniz mümkün!

Bilgi edinmek için bankaya giderken yanınızda TC kimlik kartınızı ya da nüfus cüzdanınızı da götürmeyi asla unutmamanız gerekiyor.

İnternetten Araştırarak Şube Kodu Öğrenme

Google Arama motoruna bankanızın adını ve bankamatik kartınızı teslim aldığınız şubenin adını yazarak da şube kodu bilginize ulaşabilirsiniz.

Örneğin; İzmir Bornova ilçesinde yaşıyorsanız ve kartınızı Bornova şubesinden teslim aldıysanız; kullandığınız kart da Yapı Kredi bankasına aitse şube kodunuzu öğrenmek için Google Arama motoruna Yapı Kredi İzmir Bornova şube kodu yazdığınızda direk olarak şube kodu bilgisi ile karşılaşabilirsiniz.

İnternet Bankacılığı İle Şube Kodu Öğrenme

Bankaların internet sitelerinde de şubeleri ve şube kodları detaylı bir şekilde yer alıyor. İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılık yöntemlerinden biri ile de şube kodunuzu öğrenebilirsiniz. Bu aşamada ilk olarak kullanıcı bilgileriniz ile internet bankacılığına giriş yapmalısınız. Ardından ana menüden Hesabım-Hesaplarım kategorisine tıklamalısınız. Hesaplarım kategorisi üzerinden banka kartınızın yanı sıra kredi kartınızın da şube kodu bilgilerine erişebilirsiniz.

Kredi Kartı Şube Kodu Öğrenme

Eski kredi kartlarında şube kodu bilgisi bulunmasa da yeni kredi kartlarında şube koduna çoğunlukla rastlıyoruz.

Yani kredi kartınızı kısa bir süre önce güncellediyseniz; sizler de kredi kartınıza ait şube kodunu kartınızın üzerinden öğrenebilirsiniz.

Söz konusu kredi kartları olduğunda şube kodu, 16 haneli kart numarasının hemen altında farklı rakamlarla belirtiliyor.

Yani kredi kartınızın üzerindeki 4 haneli rakamın şube kodu olduğunu söyleyebiliriz.

Şayet kredi kartınızı uzun bir süredir kullanıyorsanız; şube kodunu internet bankacılığı ya da mobil bankacılık kullanarak, müşteri hizmetlerini arayarak veya bankaya giderek de öğrenebilirsiniz.

İnternet bankacılığı ile kredi kartı şube kodu bilgisine Hesabım—Hesaplarım kategorisine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

IBAN’dan Şube Kodu Bulma

IBAN numaranız, bankamatik kartınızın üzerinde bulunuyorsa şube kodunu öğrenebileceğinizden daha önce bahsetmiştik.

IBAN numarası, müşterinin şube kodu bilgisinin yanı sıra birçok bilgiyi de içeriyor. Şube kodu; IBAN numarasının, 11, 12, 13 ve 14. hanelerinden oluşuyor. Şube kodundan sonraki 12 hane ise hesap numarasını ifade ediyor.

12 haneli hesap numarasının ilk 8 hanesi müşteri numarasına tekabül ederken, son 4 hanesi ise ek hesap numarasını gösteriyor. IBAN numarasının ilk 2 hanesi ise ülke kodu olan T ve R harflerinden oluşuyor(TR) Kısacası IBAN numarasının 11, 12, 13 ve 14. hanelerinin şube kodu olduğunu söyleyebiliriz.

Bu yazımızda şube kodu nerede yazar? Banka şube kodu sorgulama nasıl yapılır? sorularını yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

İş Bankası Müşteri Hizmetleri Numarası Nedir?

0850 724 07 24 numarasından ulaşabilirsiniz.

Akbank Müşteri Hizmetleri Numarası Nedir?

444 25 25 numarası ile bağlantı sağlayabilirsiniz.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.