Ehliyet ile Sınava Girilir Mi? Ehliyet Nüfus Cüzdan Yerine Geçer mi?

Ehliyet ile Sınava Girilir Mi? Ehliyet Nüfus Cüzdan Yerine Geçer mi?
10.05.2023 16:12
1.600
A+
A-

Ehliyet ile Sınava Girilir mi? Ehliyet Nüfus Cüzdan Yerine Geçer mi? Sınava girecek olan adaylar kimi zaman ehliyetlerini kimlik niyetine yanında götürmektedir. Peki ehliyet ile sınava girilir mi? Pek çok resmi işlem esnasında kullanılan ehliyetlerin 2016 yılında başlatılan yeni ehliyet projesi ile artık kimlik kartı yani nüfus cüzdanı yerine kullanılamayacağını biliyor muydunuz?

Dijital dönüşüm kapsamında hazırlanan yeni çipli kimlik kartları ve ehliyetler ile artık eski tip ehliyetler; nüfus cüzdanı yerine kullanılamıyor. Lakin eski ehliyetlerin 2024 yılına kadar geçerliliği devam ettiğinden eski tip ehliyetler, bazı durumlarda nüfus cüzdanı yerine geçiyor.

Bu noktada eski ve yeni ehliyetler arasında büyük bir fark görülüyor.

Bu yazımızda kısaca ehliyet ile sınava girilir mi? Ehliyet nüfus cüzdanı yerine geçer mi? sorularını yanıtlamaya çalışacağız.

Ehliyet ile Sınava Girilir mi?

Ehliyet ile sınava girip giremeyeceğiniz, sınava göre değişiklik gösterebiliyor. Yani ehliyet ile sınava girilir ya da girilmez diye kesin hüküm veremiyoruz.

Örneğin ÖSYM tarafından düzenlenen KPSS vb. sınavlara hiçbir şekilde ehliyet ile girilemiyor.

ÖSYM; sürücü belgesi, avukatlık kartı vb. mesleki kimlik kartlarını ya da diğer belgeleri sınava giriş esnasında kabul etmediğini açıkça dile getiriyor.

Yeni ehliyetlerde ise kişiye dair oldukça sınırlı bilgi yer aldığından ehliyetlerle eskiden girilebilen bazı özel sınavlara girmek de tamamen imkansız bir hale geliyor.

Çünkü yeni ehliyetlerin arka yüzeyinde kişinin anne baba ismi, cilt no vb. hiçbir ekstra bilgi yer almıyor.

Yeni ehliyetlerde sadece kişinin ismi soy ismi ve TC kimlik numarası gibi temel bilgiler bulunuyor.

Eski tip ehliyetler; bankalarda geçerli olsa bile yeni tip ehliyetler, bankalarda da artık kullanılamıyor. Bu yüzden banka işlemlerini gerçekleştirecek olan kişinin mutlaka yanında nüfus cüzdanını ya da yeni çipli kimliğini götürmeleri gerekiyor.

Yeni kimlik başvuru ücreti hangi bankaya yatırılacak?

Ehliyet Nüfus Cüzdan Yerine Geçer mi?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi yeni ehliyetler, nüfus cüzdanı yerine geçmiyor. Bununla birlikte eski ehliyetlerin kullanımı hala devam ettiğinden ve 2024 yılına kadar da geçerliliği süreceğinden eski ehliyetler, bazı hallerde nüfus cüzdanı olarak kullanılabiliyor.

Bu durum, eski ehliyetlerde nüfus cüzdanındaki pek çok bilginin yer almasından kaynaklanıyor.

Örneğin, eski tip ehliyetlerde kişinin adının ve soyadının yanı sıra kütük no, cilt no, doğum yeri, doğum tarihi, anne ve baba ismi, nüfusa kayıtlı il ve ilçe vb. pek çok bilgi bulunuyor.

Resmi işlemlerde kişiye ait bilgiler kullanıldığından eski tip ehliyetler, hala nüfus cüzdanı yerine geçmeye devam ediyor.

Bununla birlikte ÖSYM tarafından düzenlenen sınavlarda, uçaklarda ve başka bazı alanlarda eski tip ehliyetler de nüfus cüzdanı yerine geçmiyor.

Ehliyet ile KPSS Sınavına Girilir Mi

Bir çok kimliklerini kaybetmeleri yada kimliklerini sınav günü bulamadıklarından KPSS, OSYM yada YKS sınavına ehliyet ile girilip girilmeyeceğini merak etmektedir. Eski eski tür ehliyete sahipseniz kesinlikle sınav başkanı tarafından sizden ehliyet yerine kimliğinizi talep edebilir.

Ehliyet ile sınava girmek risk taşımaktadır çünkü kimlikte bulunan bilgiler ehliyette bulunmayabilir. Sınava girmeden önce mutlaka yeni kimliğinizi hazır etmelisiniz.

Ehliyetimi Kaybettim Ne Yapmalıyım? Kayıp ve Çalıntı Ehliyet İşlemleri

Ehliyet Kimlik Yerine Geçer Mi

Ehliyet kimlik yerine geçer mi sorusuna cevap vermek gerekirse bir çok sınavda kimlik yerine geçmez ancak havaalanı yada güvenlik kontrollerinde ehliyetinizi kimlik yerine gösterebilirsiniz.  Ancak bilmeniz gereken önemli husus kesinlikle ehliyet kimlik yerine geçmez ve devamlı olarak yanınızda taşımanız gereklidir.

Yeni Ehliyet Nasıl Alınır?

Eski ehliyetinizi yeni ehliyetinizle değiştirmek istiyorsanız; herhangi bir il ya da ilçe nüfus müdürlüğüne başvurabilirsiniz.

https://randevu.nvi.gov.tr/#/nvi/randevu-al linkini tıklayarak, sistem üzerinden yeni ehliyetiniz için Nüfus Müdürlüğünden randevu alabilirsiniz.

Randevu almak yeni ehliyetler için zorunlu olmamakla birlikte randevu alarak, nüfus müdürlüğünde sıra bekleme derdinden kurtulabilir, yenileme ya da değişim işleminizi daha hızlı bir şekilde tamamlayabilir ve zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Ehliyet Yenileme Son Başvuru Tarihi:

2024 yılına kadar yani en son 31.12.2024 tarihinde yeni ehliyet için başvurunuzu tamamlamanız gerekiyor.

Yeni Ehliyetlerin Özellikleri:

Yeni ehliyetler ile her türlü sahtekarlık ve dolandırıcılık işlemine karşı vatandaşı korumak hedefleniyor. Bu yüzden de ehliyetlerde kişisel bilgilere pek yer verilmiyor.

Polikarbonat malzemeden kişiye özel olarak tasarlanan yeni ehliyetler, kredi kartı boyutları ile kolaylıkla taşınabiliyor.

Dayanıklı malzemeden üretildikleri için uzun yıllar boyunca kullanılabiliyorlar. Öyle ki yeni ehliyetlerin tıpkı yeni kimlik kartları gibi 10 yıl geçerliliği bulunuyor.

Yeni ehliyetlerde eski ehliyetlerden farklı olarak, ehliyetin arka yüzünde kişinin kullanabileceği araç türleri ve kategorileri yazılı bir şekilde geçerlilik tarihi ile belirtiliyor.

Yeni ehliyetlerde kullanılan biyometrik fotoğraflar ile yeni ehliyetlerin güvenliği eskisine göre kat ve kart arttırılıyor.

Yeni ehliyetlerde yeni kimlik kartlarında olduğu gibi çiplerin kullanıp kullanılmayacağı en çok tartışılan konular arasında bulunuyordu. AB standartlarında olan yeni ehliyetlerde çip yerine karekod kullanılıyor.

Bu karekodların içinde ehliyet sahibinin parmak izi, kan gurubu, kimlik numarası vb. oldukça özel bilgiler yer alıyor. Böylelikle kişi, kötü niyetli üçüncü kişilere karşı korunmuş oluyor.

Bu yazımızda ehliyet nüfus cüzdan yerine geçer mi? Yeni ehliyet son başvuru tarihi nedir? vb. en çok mera edilen soruları yanıtlamaya çalıştık.

Yeni ehliyetinizi aldıysanız; konuya dair görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazıp, değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Ehliyet Yenileme için Gerekli Belgeler Ücreti ve Son Başvuru Tarihi

KPSS Sınavına Ehliyet İle Girilir mi?

Hayır kimlik kartınızın olması gerekmektedir.

Kimlik Kaybolunca Ne Verilir?

Kişiye geçici kimlik belgesi verilir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.