Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Ertesi Gün Hapı Fiyatları (Güncel Fiyatlar)

31.08.2023
304
A+
A-
Ertesi Gün Hapı Fiyatları (Güncel Fiyatlar)

Ertesi Gün Hapı, Ertesi Gün Hapı Nedir?, Ertesi Gün Hapı Ne İşe Yarıyor?, Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılmalı?, Ertesi Gün Hapı Fiyatları Ne Kadar?, Ertesi Gün Hapı Markaları / İsimleri Neler?, Ertesi Gün Hapı Ne Kadar Etkili?, Ertesi Gün Hapı Gebelikten Kesin Koruyor mu?, Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri Neler?, Ertesi Gün Hapı Adeti Geciktiriyor mu?, Ertesi Gün Hapı Memede Ağrı Yapıyor mu?

Ertesi gün hapı nedir; Ertesi gün hapı gebelikten acil korunma yöntemi olarak bilinir ve sıkça araştırılıyor. Peki ertesi gün hapı fiyatları ne kadar? Ertesi gün hapı, cinsel ilişki sonrası kullanılan ve hamileliği belli bir ölçüde engelleyen ilaç türüdür.

Ertesi Gün Hapı

Ertesi gün hapı fiyatlarını araştırırken, sadece fiyatlarını değil aynı zamanda ertesi gün hapı ile ilgili kısa kısa;

 • Ertesi gün hapı nedir?
 • Ertesi gün hapı veya ilişki sonrası hapı ne işe yarar?
 • Ertesi gün hapı fiyatı nedir?
 • Ertesi gün hapı nasıl kullanılır ve ne zaman içilir?
 • Ertesi gün hapı markaları / isimleri neler?
 • Ertesi gün hapı kaç saat etkili?
 • Ertesi gün hapı gebelikten kesin koruyor mu?
 • Ertesi gün hapının yan etkileri var mı?

gibi soruları da cevaplayacağız.

Ertesi Gün Hapı Nedir?

Ertesi gün hapı ile ilgili olarak birçok soru merak ediliyor ve araştırılıyor. Halk arasında ise gün sonu hapı, sonraki gün hapı, 72 saat hapı veya ilişki sonrası hapı olarak da farklı isimler ile bilinen ertesi gün hapı, gebelikten korunma yöntemi olarak biliniyor ve pek çok kişi tarafından kullanılırken üzerine araştırmalar da yapılıyor.

Ertesi Gün Hapı Ne İşe Yarıyor?

Ertesi gün hapı, korunmasız cinsel ilişki sonrasında meydana gelebilecek olan istenmeyen gebelik durumunun oluşmaması için kullanılan ilaçlara verilen genel bir isim oluyor. Bu tür ilaçların içerikleri hormon kökenlidir ve hormonal etki gösteriyor. İlaç içeriklerinde çoğunlukla yüksek dozda progesteron hormonu ve türevleri kullanılıyor. Bu hormon ile yumurtalıklardan yumurtanın atılması suretiyle ve spermin yumurtayı döllemesi engellenerek gebelik oluşumunu önleniyor.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılmalı?

Ertesi günü hapının kullanımı oldukça kolay. Piyasada var olan ilaçların içinde sadece 1 tablet bulunur bu tablet, adet periyodunuzun herhangi bir döneminde içilmeye elverişli oluyor. Ancak bu hapın, cinsel ilişki sonrasında, en kısa sürede içilmesi gerekiyor. Piyasada bulunan ertesi günü haplarından biri 72 saat (3 gün) içinde içilirken; diğer hap ise 120 saat (5 gün) içinde içilebileceği öngörülüyor. Şu unutulmamalıdır ki ertesi gün hapları, sürekli kullanılan doğum kontrol hapları da değiller. Sadece acil doğum kontrol yöntemi olarak kullanılması uygun oluyor. Önce ilaç alınıp sonra ilişkiye girmeniz durumunda da gebeliği önlemiyor; sadece ilişkiden sonraki, yukarıda belirttiğimiz süre içinde kullanılması uygundur.

Ertesi Gün Hapı Fiyatları Ne Kadar?

Piyasada bulunan ertesi gün hapı fiyatları, içerilerinde var olan etken maddelere göre değişiyor. Bununla birlikte ertesi gün hapı fiyatları ise birbirine oldukça yakın tutarlarda oluyor. Bu yıl için ortalama ertesi gün hapı fiyatı 90-130 TL arasında değişkenlik gösteriyor.

Ertesi Gün Hapı Markaları / İsimleri Neler?

En iyi ertesi gün hapının hangisi olduğu ya da en iyi ilaç markası sıkça merak edilerek araştırılıyor. Ertesi gün hapları ise piyasada farklı etken madde ve isimlerle satışa sunuluyor. Genellikle hemen her eczanede bulunan ve en çok bilinen ertesi gün hapı markaları ise:

 • Ella,
 • Ertes72.
 • Norlevo,
 • Postpill One’dır.

Ayrıca farklı ilaçlar için de konuda bilgi almak son derece kolay. En yakın eczaneye giderek, en iyi ertesi gün hapı isimlerini sorduğunuz zaman da eczacılar size konuda yardımcı olabilirler.

Ertesi Gün Hapı Ne Kadar Etkili?

Ertesi gün hapı kaç gün içinde kullanılmalı gibi sorular sık sık sorulabiliyor. İlaçların etki süresi ise kullandığınız ilacın içeriğine ve etken maddesine göre değişkenlik gösteriyor. Piyasada var olan ana iki ertesi gün hapı markası tercih ediliyor. Bir tanesi için, ilacın etkinliği ilişki sonrasında yaklaşık 72 saat yani 3 gün iken; diğer ilaçta ise 120 saat yani 5 gün oluyor. Buradaki markaları etik ve yasal kurallar nedeni ile maalesef belirtemiyoruz; isterseniz eczacınızdan öğrenebilirsiniz. Bu ilaçların etkinlikleri, burada belirtilen süreler içinde oluyorsa da cinsel ilişki sonrası en kısa zamanda kullanılması en çok kabul gören ve tavsiye edilen uygulama şeklidir. Çünkü ilişki sonrası geçen zaman uzadıkça ilaçların etkinlikleri de azalıyor.

Ertesi Gün Hapı Gebelikten Kesin Koruyor mu?

Ertesi gün hapı, istenmeyen gebelikten kesin olarak koruduğu söylenemiyor. Genel olarak %84 ila %98 arasında gebelik koruyucu özelliği vardır. Bu nedenle ertesi gün hapı almanıza rağmen eğer adet gününüz 5 günden daha fazla uzamış ise mutlaka gebelik testi yapmanız öneriliyor.

Ertesi Gün Hapı Fiyatları (Güncel Fiyatlar)

Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri Neler?

Ertesi gün hapları, doğru kullanıldığı zaman öne çıkan ve ciddi bir zararı olmayan bir ilaçtır. Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri olarak kısırlık yapmaz veya hormonlarınızı etkilemez. Sadece geçici olarak hormon profilinizi değiştirerek etkisini gösterir ve kaybolur. Adet döngünüzü de bozmaz; sadece birkaç gün gecikme veya erken adet görmenize sebep olabilir. Bu da sürekli olmadığı sürece çoğunlukla önemli bir etki olarak kabul edilmiyor.

Her ilaç gibi bu hapların da bazı kişiler üzerinde yan etkileri elbette olabilir. Ertesi günü hapları kullanan kişilerde en sık görülen yan etkiler ise şunlardır;

 • Mide bulantısı ve kusma,
 • Baş ağrısı,
 • Karın ağrısı,
 • Baş dönmesi,
 • Meme hassasiyeti,
 • Adet döneminin ağrılı geçmesi,
 • Yorgun hissetme,
 • Aşırı duygusallık ya da aşırı sinirlilik,
 • Kas veya sırt ağrısı olabilir.

Ertesi Gün Hapı Adeti Geciktiriyor mu?

Ertesi gün hapı, büyük çoğunluğun kullanımına göre, adet döngünüzü etkilemiyor. Bazen adet döneminizi birkaç gün ileri veya geriye taşıyabilir. Çok az bir oranda erken adet görmeye neden olabilir ancak sürekli olarak takip eden adetlerinizi etkilemiyor.

Ertesi Gün Hapı Memede Ağrı Yapıyor mu?

Ertesi gün hapının memede ağrı yapması olası etkilerinden birisidir. Bunun nedeni ise kullanılan ilaçların içeriğinde yüksek doz progesteron hormonu içermesi. Progesteron da bir tür kadınlık hormonudur ve etkilerini, vücuttaki reseptörlere yapışarak gösteriyor. Göğüslerde progesteron reseptörleri yoğun olarak bulunduğu için de bu ilaçlar ile yüksek doz progesteron hormonunun neden olduğu su ve tuz tutulumuna bağlı oluşan ödem, bazı kişiler için memelerde ağrı veya şişliğe neden olabiliyor. İlacı kullandıktan belirli bir süre sonra memelerdeki şişlik ve ağrı azalarak kayboluyor.

Ayrıca bakınız:

Akbank Faizsiz Kredi ( 5000 TL ) > TIKLAYIN

CarrefourSA Alışveriş Kredisi ( 40.000 TL %0 Faiz ) > TIKLAYIN

Ertesi gün hapı kaç gün içinde alınır?

Ertesi gün hapı, cinsel ilişkiden sonra mümkün olan en kısa sürede alınmalıdır. Çünkü zaman geçtikçe, hapın etkinliği azalmaya başlar. İdeal olarak, hapın 72 saat içinde alınması önerilir, ancak mümkünse ilk 24 saat içinde alınması önerilir. Ayrıca, erken alındığında daha yüksek bir etkinlik oranı vardır. Ancak, unutmayın ki, ertesi gün hapı, düzenli bir doğum kontrol yöntemi değildir ve sadece acil durumlarda kullanılmalıdır.

Ella gebeliği kesin önler mi?

Hayır, Ella gebeliği kesin olarak önlemez ancak cinsel ilişkiden sonraki ilk beş gün içinde alındığında gebelik riskini önemli ölçüde azaltır.
Ertesi Gün Hapı Fiyatları (Güncel Fiyatlar)
Ertesi Gün Hapı Fiyatları (Güncel Fiyatlar)

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık