Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32 °C
Açık

İstinaf Harcı Nedir? Ne Kadar? Nereye Yatar? Hesaplama

03.05.2023
1.386
A+
A-
İstinaf Harcı Nedir? Ne Kadar? Nereye Yatar? Hesaplama

İstinaf Harcı Nedir? Ne Kadar? Nereye Yatar? Hesaplama; Mahkeme ve dava süreçlerinde resmi olarak belirlenmiş harç ve dosya ücretleri bulunmaktadır. Ücretlendirmeler davaya bakan mahkeme türleri arasında değişiklik göstermekle birlikte kaçıncı derecede mahkemenin incelediği de durumu etkilemektedir. İstinaf harcı, davalı ve davacı tarafı etkileyen ve düzenli olarak ödenmesi gereken bu dava ücretlerinden biridir. Resmî Gazete içinde yayınlanan güncel bilgiler doğrultusunda ücretlendirmeler taraflarca ödenmektedir.

İstinaf Harcı

İstinaf Mahkemesi Nedir?

Hukuk alanında açılan mahkemeler derecelendirme sistemi ile oluşturulmuştur. Mahkemelerin genelde ilk başvuru alanları birinci derece olmaktadır ve buradan alınan karar doğrultusunda üst mahkemelere gidilebilmektedir. İstinaf mahkemeleri, herhangi bir mahkemede açılan davada alınan karardan memnun olmayanların başvurabileceği ikinci derece mahkemedir.

İstinaf mahkemeleri, davalı ya da davacı tarafından açılabilmektedir. Mahkeme düzeyinde incelenebilecek alanlar arasında:

  • Aile Mahkemesi,
  • İcra Hukuk Mahkemeleri,
  • Ticaret Mahkemesi,
  • Sulh Hukuk Mahkemesi,
  • Asliye Hukuk Mahkemesi,
  • Kadastro Mahkemesi kararları bulunmaktadır.

Davalar sonucunda karar kılınan neticelerin beğenilmediği ve tekrar karara bağlanması istenilen durumlarda Bölge Mahkemeleri tarafından oluşturulan istinaf mahkemelerine başvuru yapılabilmektedir.

İstinaf Harcı Nedir?

Harçlar; açılan davalar kapsamında dosya, avukat, gider gibi alanlar çerçevesinde oluşmuş masrafların tümüdür. Hukuk alanında birlik oluşması amacıyla istinaf harçları Resmî Gazete üzerinde her sene yayımlanmaktadır. Yıllık olarak açıklanan bu ücretler, incelenme ve karar çıkma sürecine kadar düzenli olarak ödenmesi gerekmektedir. Düzenli ödeme oluşmadığı durumlarda mahkeme tarafından inceleme yapılmamaktadır.

2023 İstinaf Harcı Ne Kadar?

2023 yılı için geçerli olacak istinaf harcı miktarı gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Dava kararının tekrar incelenmesi ve karara bağlanması için istinaf miktarı konusunda dikkat edilmesi gereken bir durum söz konusudur. İstinaf harçları, incelenecek dava kararının hangi mahkemeden kaynaklı olduğuna göre değişiklik gösterecektir. Örneğin, Sulh Hukuk Mahkemesi kararının incelenmesi adına ödenecek ücret miktarı ile Ticaret Mahkemesi’ninkiyle aynı olmayacaktır. Mahkeme kararına göre istinaf harcının incelenmesi daha doğru olacaktır.

İstinaf mahkemelerince dava kararlarının incelenmesi için düzenli ödemelerin sağlanması gerekmektedir. 2023 istinaf harcı kapsamında ödenmesi gereken ücretler:

  • Bölge Mahkemesine kararların durdurulması için yapılacak istinaf başvurusu için 171,80 TL,
  • Bölge Adliye Mahkemesi istinaf başvurusu için 171,80 TL olarak belirlenmiştir.

Davanın bakıldığı mahkemeye göre ücretlerinizi hesaplamak için siteler de bulunmaktadır. İstinaf harcı hesaplama sitelerinden güncel bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

İstinaf Harcı Nereye Yatırılır?

Yargı ücretleri 5281 kanunuyla belirtilmiş şekillerde, belirtilen alanlara ödenmektedir. Harçlar makbuz yöntemi ile ödenerek kanıtlanmaktadır. Yargı harçlarının ödeme noktaları ise davanın görüldüğü mahkeme ve daireler olarak belirtilmiştir. İstinaf harcı ‘’nispi harç’’ olarak belirtildiğinden ödeme zamanı ve şekli değişebilmektedir. Nispi borç, mevcut meblağ üzerinden dörtte biri nakit olarak ödenirken üçte birlik kısmı da karar tarihinden 1 ay içinde ödenmesi gerekmektedir.

İstinaf Harcı Hesaplama

İstinaf harcı hesaplama işleminin yapılması için Resmî Gazete içinde yayınlanmış olan güncel ücret bilgilendirmesine erişmek gerekir. Davaların görüldüğü mahkemelerde belirtilen ücret kapsamında dosya, durdurulma gibi farklı ücretler de eklenebilmektedir. Gazete içerisinde yer alan ücretlendirme bilgilerine tek tek bakarak hesaplama yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra istinaf harçları hesaplama sitelerine göz de atılabilir.

İstinaf Harcı Yatırılmazsa Ne Olur?

Davaların görülebilmesi amacıyla süreç içerisinde çıkan ücretlendirmelerin mahkeme durumuna göre davalı ya da davacı tarafından karşılanmalıdır. İstinaf harçları iki tarafı etkileyen bir unsurken örneğin İcra Mahkemeleri kapsamında dava masrafları davalı kişi tarafından karşılanmaktadır. Bu yüzden davanın görüldüğü mahkemeye göre bilgilenmek, hareket etmek gerekecektir.

İstinaf Harcı Yatırılmazsa Ne Olur? Davayı Nasıl Etkiler?

Mahkeme sürecinin sağlıklı sürebilmesi için ücretlerin düzenli olarak yatırılması gerekir. Hatta dava harçları sahip olduğu özellikler neticesinde gerek 15 gün gerekse 1 ay içinde ödenmelidir. İstinaf harcı da 1 ay içinde ödenmelidir. Şayet ödeme sağlanmazsa Bölge Mahkemesi tarafından ihtar gönderilir. Davalı ya da davacı durumu dikkate almaz ve ödemeyi yapmaz ise dava sonuçlanmaz. Dava o an bitirilir ve incelemeye gelmez. Eğer karar tekrar incelensin istenirse ikinci defa başvuru süreci başlatılır.

Temyiz Mahkemesi Nedir? İstinaf ve Temyiz Mahkeme Farkı

Temyiz mahkemeleri, istinaf mahkemeleri ile genellikle birlikte anılmakta ve karıştırılmaktadır. Temyiz mahkemesi de bir itiraz mahkemesidir. Ancak istinaf ile farklılıkları mevcuttur. Temyiz sürecinde oluşan davada bir karar çıkmamaktadır. Sadece bir önceki mahkemede alınan kararın onayı, bozulması yer almaktadır. İstinaf sürecinde ise önceki davanın kararı onaylanabilir aynı şekilde bozularak yeni bir karar çıkarılabilmektedir.

Temyiz mahkemelerin alanları da değişiklik gösterebilmektedir. Temyiz yani inceleme mahkemeleri daha çok ikinci derece mahkemelerde alınan kararların incelenmesi şeklinde görülür. Sahip olduğu değişiklikler kapsamında temyiz harçları da bulunmaktadır. 2023 temyiz harçları:

  • Yargıtay Hukuk Mahkemelerine temyiz başvuruları 292, 10 TL
  • Danıştay Mahkemeleri temyiz başvuruları 292, 10 TL olarak belirtilmiştir.

İstinafta olduğu gibi ücretlerin düzenli ödenmesi davanın sonuçlanma ve kararında etkili olacaktır. Düzenli ödeme oluşmadığı takdirde önceki davanın sonucu incelenmemektedir.

Kuruma İbraz Ne Demek?

Istinaf Harcı nasıl hesaplanır?

İstinaf Harcı, istinaf başvurusunda bulunan kişiler tarafından ödenen bir harçtır. Harç tutarı, başvurunun konusuna, değerine ve istinafın yapılacağı yerin özelliklerine göre değişebilir. Ancak, 2023 yılı için henüz net bir bilgi yoktur.

Istinaf harcı kaç TL?

İstinaf harcı tutarı davaya konu olan değere göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle net bir tutar belirtilmesi mümkün değildir. Ancak, 2023 yılı için geçerli olan harç tutarlarına ilişkin bilgilere erişmek için Adalet Bakanlığı’nın resmi internet sitesi veya ilgili mahkemenin internet sitesi üzerinden detaylı bilgi alınabilir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık