Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Kuruma İbraz Ne Demek?

10.05.2023
1.276
A+
A-
Kuruma İbraz Ne Demek?

Kuruma İbraz Ne Demek? İbraz etme kelimesini sıklıkla duymaktayız. Bu söylem, çoğu kişi tarafından sıkça kullanılan, fakat anlamı sorulduğunda direkt yanıt alınamayan bir söylemdir. Bu yazımızda kuruma ibraz söyleminin anlamını, doğru kullanımını ve kullanım alanlarını açıklayacağız.

Kuruma ibraz kullanımı, hukuki anlamda ve ticari ilişkiler içerisinde bulunan, iki farklı kişinin yaşadığı maddi sorunlarla alakalıdır. Yaşanılan sorun itibariyle, iki tarafa da kuruma ibraz etmeleri söylenmektedir. Bu kullanım, mahkemeye çağrıldıklarını bildiren bir söylemdir. Bu söylem, yaptırım gücüne sahiptir. Anlaşmazlık yaşayan tarafların, mahkemeye gelmelerini sağlayan güçlü bir tekniktir.

Anlaşmazlık olayının, detaylı bir şekilde incelenmesi ve çözüme ulaştırılması için kuruma ibraz etmeleri gerekir. Mahkeme de bütün olay tüm açıklığıyla incelenmektedir. Taraflar üzerlerine düşen açıklamaları yaparlar. Gerekli kararı veren hâkim, kuruma ibraz eden kişilerin arasındaki uyuşmazlığı çözerek, gerekileni yapar. Haklı doğruluğunu korur, haksız taraf ise üzerine düşen maddi veya manevi sorumluluğu yerine getirir.

IBAN Nedir? IBAN’dan İsim Sorgulama ve Bulma

Kuruma İbraz En Çok Hangi Konularda Kullanılır?

Kuruma ibraz etmek kavramı, genellikle ticaret alanında sıkça kullanılmaktadır. Fakat asıl anlamı itibariyle, hukuki temeller üzerine kurulmuş bir anlam taşımaktadır. Ticaret alanında yapılan ortaklık ilişkilerindeki, yaşanılan sorunlarda kullanılmaktadır. Bu ticaret ilişkileri, kendi içlerinde amaçlarına göre farklı gruplara ayrılmaktadır.

 • Karşılıklı alışveriş ilişkilerinde,
 • Ortaklık yapılan işlerde,
 • Aracı ile yapılan alım satım işlemlerinde,
 • Yatırım yapılan işlerde,
 • Senetle yapılmış ticaret ilişkilerinde,
 • Çek ile düzenlenmiş alışveriş ilişkilerindedir.

Farklı yapılardaki ticari ilişkilerin, arasında oluşan maddi problemler nedeniyle açığa çıkar. Bu maddi sorunları kendi aralarında çözemeyen, kişiler çareyi hukuki yollarla halletmeye karar verirler. Mahkemeye yapılan başvuru sayesinde, kuruma ibraz çağrısı ile taraflar mahkemede yüzleşirler.

Kuruma İbraz Etmek Ne Demek

İbraz etmek nedir sorusuna cevap vermek gerekirse kanıtlanmış bir olayın resmi belge yada evraklarla mahkemelere ve resmi kurumlara sunulmasıdır. İbraz edilen şey resmi olduğu belgeler yada evraklar ile kanıtlanabilir. Genelde resmi belgelerde kullanılan İbraz kelimesi Ortaya koymak, çıkarıp göstermek anlamına gelmektedir.

Kuruma ibraz nedir sorusuna cevap vermek gerekirse hukuki kanıt niteliği taşıyan durumlardır. Mahkeme tarafından kuruma ibraz gerekir bildirimi varsa mutlaka mahkemeye gerekli belgelerin ve resmi evrakların sunulması lazımdır.

Hukukta Kuruma İbraz Söyleminin Yeri Nedir?

Herhangi bir ticari anlaşmazlık üzerine kurulan davalar, kuruma ibraz davalarıdır. Bu tür davalarda temel unsurlar, genellikle alacaklı ve borçlu kişilerdir. Bu tür kişiler, maddi anlamda yapıcılık sağlayamadıkları için, anlaşmazlığa düşerler. Bu gibi olumsuz durumlarda hukuki işlemler başlatılarak, kişilerin mahkemeye ibraz etmeleri talep edilmektedir.

Mahkeme süreci, kuruma ibraz söylemi üzerine davaya gelen taraflar ve hukuki heyet katılımıyla başlatılmaktadır. Dava sürecinde, kanıtlanan resmî belgeler, kişilerin imzaladıkları evraklar, resmi tutanak delilleri incelenmektedir. Detaylı bir incelemenin ardından, varsa tanıdık şahitlerin mahkemeye ibraz edilmeleri istenmektedir. Mahkemeye gelen davalı, tanıkları olayları öznel görüşlerini katmadan açıklarlar. Bu süreçte hâkim davayı gözlemler ve gereken hükmü vererek, adil bir karar verir.

İbraz Kelimesinin Gerçek Anlamı Nedir?

İbraz veya ibraz etmek olarak kullanılan kelimenin, sözlük (gerçek) anlamı;

 • Gerçeği ortaya çıkarmak,
 • Göstermek,
 • Meydana çıkarmak.

Türk Dil Kurumu’nun güvenilir kaynaklarından elde edilen bilgiler sonucunda, gerçeği ispatlamak anlamına geldiğini söylemek mümkündür.

İbraz etmek kelimesinin anlamları incelendiğinde, hukuki konularda kullanılması son derece uygundur. Bu nedenle anlaşmazlığa uğrayan tarafların, gerçeği ortaya çıkarmak amacıyla mahkemeye gelmeleri istenmektedir. Buradaki gerçeği ortaya çıkarmak anlamı, ibraz kelimesini açıklama görevi görür. Mahkemeye ibraz edilen kişiler, gerçekleri meydana çıkarmak amacıyla çağırılan kişilerdir. Hukuki işlemler ve resmî belgeler kullanılarak, bütün doğrular, asli yönleriyle taraflara gösterilmektedir.

Çek İbrazı ve Süreleri Nelerdir?

Çekler, ticaret hayatında sıkça kullanılan, nakit para taşıma riskini en aza indirgemek için tercih edilen bir yoldur. Kullanım yönüyle oldukça pratik ve de kullanışlıdır. Fakat çeklerin süreleri bulunmaktadır.

 • Düzenlendiği yerde ödemesi yapılan çekler için 10 gün süre verilmektedir. Bu 10 günlük süre çek sahiplerinin attıkları imzalardan sonra başlamaktadır.
 • Başka bir şehirden veya bölgeden ödemesi gerçekleştirilecek çekler için ise 1 ay süre tanınmaktadır. Yapılan ibraz süresi, çek imzası atıldıktan sonra geçerliliğini başlatmış olur.
 • Farklı bir ülke veya kıta içerisinde ödeme gerçekleştirilecek ise 3 ay süre verilmektedir. Fakat bu madde, yurtdışındaki çek sahipleri için, çekin imzalandığı günden itibaren geçerli değildir.

Çeklerin imzalandıkları andan itibaren ibraz süreleri devreye girer. Ödeme yapılacak banka veya tarafların, ibraz süreleri aşıldığı zaman hukuki işlem başlatma hakları mevcuttur. Bu hukuki işlemler sonucunda, çek sahibi imzalamış olduğu çekin deliliyle beraber, mahkemeye ibrazı istenmektedir. Burada gerçekleşen kanunlar doğrultusunda, çek ibrazı dikkate alınmaktadır.

Senet İbrazı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Senetler vadeli olarak oluşturulan ödeme biçimleridir. Bütün senetlerin ödeme tarihleri anlaşılan tarihlerde gerçekleşmektedir. Ödeme günü geldiğinde ödemenin yapılması gerekmektedir. Ödemenin acil durumlarda en fazla 2 gün kaydı ile gecikmesi hoş görülmektedir. 2 günlük bekleme süresi aşıldıktan sonra, senedi ibraz süresi devreye girer. Alacakları taraflar, borcu olan senet sahibine ibraz çağrısı yaparlar. Kişiye ulaşamadıkları taktirde bulunduğu konuta veya haneye ibraz çağrısı yapılmaktadır.

Senet ödemesi gerçekleşmediği durumlarda ise, hukuki ibraz talepleri oluşturulup, mahkemeye başvurulmaktadır. Mahkeme de yapılan senedi ibraz çağrısı ile senet sahibi kişi ve alacaklı taraf yüz yüze getirilmektedir. Resmî belgeler ışığında senet ödemesi için, gerekli olan karar adil bir şekilde verilmektedir. Mağdur tarafın mağduriyeti giderilir ve senedi ibraz çağrısı yerine getirilmiş olunur.

Adres Değişikliği Nasıl Yapılır? İkametgah Değişikliği

Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

UYAP Ne Demek?

Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi demektir.

CİMER Ne Demek?

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi demektir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık