IBAN Nedir? IBAN’dan İsim Sorgulama ve Bulma

IBAN Nedir? IBAN’dan İsim Sorgulama ve Bulma
10.05.2023 17:36
965
A+
A-

IBAN Nedir? IBAN’dan İsim Sorgulama ve Bulma; Bankacılık işlemleri çoğunlukla internet bankacılığı üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. 

IBAN nedir; International Bank Account Number kelimelerinin kısaltılmışı olup, uluslararası banka hesap numarası anlamına gelmektedir. Bu uluslararası hesap numarası, bankaların her müşterisine ayrı bir şekilde oluşturulmaktadır. Böylelikle, kişiler ve kurumlar arasında kolay bir şekilde para transfer işlemi gerçekleştirilmektedir.

IBAN numaraları ise en fazla 34 haneden oluşmaktadır. IBAN numarasının ilk 4 hanesinde ülke kodu ve kontrol rakamları yer alır. Kontrol rakamı ise söz konusu IBAN numarasının geçerli olup olmadığını belirtir. Geri kalan numaralar ise ulusal banka hesap numaralarını içermektedir. Ulusal banka hesap numaraları en fazla 34 haneden oluşmaktadır. Ülkemizde ise bu numara 26 haneli olmaktadır.

“IBAN nedir?” konusunu açıklığa kavuşturduğumuza göre “IBAN nasıl alınır?” konusuna değilim.

Ziraat Bankası Kart Şifresi Nasıl Alınır?

IBAN Nasıl Alınır?

IBAN numarası almanın birden fazla yolu bulunmaktadır. Numara alma seçenekleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Banka şubeleri aracılığı ile IBAN alma,
  • Hesap cüzdanı,
  • Telefon bankacılığı,
  • İnternet bankacılığı.

Yukarıda yer alan seçenekler aracılığı ile IBAN alabilirsiniz. Bu sayede IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz. Seçenekler arasında en kolay şekilde IBAN numarasını öğrenmeyi istiyorsanız akıllı telefonunuz kullanabilirsiniz. Hangi banka ile işlem yapıyorsanız o bankanın uygulamasını indirerek IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz.

IBAN Çözümleme

Günümüzde, teknolojinin getirdiği yenilikler sayesinde birçok konuda kolaylıklar elde edebiliyoruz. Özellikle banka işlemleri söz konusu olduğunda, kolay ve hızlı bir şekilde para transfer işlemlerini gerçekleştirebiliyoruz. Bankaların internet bankacılığı hizmetleri ile yapılan bu tür işlemler ile saniyeler içinde dilediğimiz işlemleri gerçekleştirebiliyoruz. Bu işlemleri yaparken ise en fazla kullandığımız numaralardan birisi IBAN numaramız oluyor. IBAN numarası ile işlem gerçekleştirmek isteyenler IBAN çözümlemenin nasıl olduğunu araştırıyorlar.

IBAN çözümleme işlemi gerçekleştirmek isteyen kişiler IBAN numarasına bakarak hesap numaralarını, şube kodunu ve bankalarını öğrenebilmektedir. Bunun için öncelikle IBAN numaranızı öğrenmeniz gerekir. En kolay şekilde IBAN numaranızı öğrenmek için internet bankacılığını kullanabilir veya müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

IBAN’dan İsim Sorgulama

IBAN’dan isim sorgulama işleminin nasıl olduğunu birçok kişi merak etmektedir. Günümüzde, teknolojinin getirdiği yenilikler sayesinde banka işlemleri konusunda da birçok kolaylık elde etmekteyiz. Bu kolaylıklardan birisi ise hesap numarasından IBAN sorgulama işlemidir. Her bireyin IBAN numarası ayrı olmaktadır. Bu işlem için ilgili bankanın sitesinden işlem yapabilirsiniz.

IBAN’dan isim sorgulama işlemi mümkün olmamaktadır. Çünkü, ad ve soyad bilgileri özel bilgiler olduğundan dolayı bankalar bu bilgilerin erişilmesini engellemektedir. Bu yüzden, internet bankacılığı veya ATMler aracılığı ile işlem yaptığımız sırada ad ve soyad bilgilerinin baş harfleri gözükmemektedir. Bankalar şahsi bilgilerin gizliliğini sağlama konusunda titizlik ile çalışmaktadır.

Yine de IBAN’dan isim öğrenmek istiyorsanız bunun için şubeden para transferi gerçekleştirerek IBAN’ın ait olduğu ad ve soyadı öğrenebilirsiniz. Bunun için banka şubesine giderek havale yapmak istediğinizi söyleyin. Daha sonra ise yatıracağınız tutarı belirttikten sonra görevli işlemi teyit etmek için hesap numarasının ait olduğu ad ve soyadı söyleyecektir. IBAN’dan isim öğrenme işlemini bu yol ile gerçekleştirebilirsiniz.

IBAN’dan Hesap No Bulma

IBAN numarasından banka hesap numarasını bulabilirsiniz.  IBAN numarası içerisinde bankanıza ait hesap numarası bulunmaktadır.

Ülkemizde banka hesap numaraları 7 yada 8 rakamdan oluşmaktadır. IBAN’dan hesap numarasını bulmak için IBAN’ın son 7 rakamına bakabilirsiniz.

IBAN’dan Şube Kodu Bulma

IBAN numarası ayrıca banka şube kodunu da içermektedir. Ülkemizde tüm bankaların şube kodu 4 rakamlıdır. İbandan şube kodu bulma için hesap numarasından önceki 4 rakam şube kodudur.

Bankanız 7 haneli hesap numarası kullandığını varsayarsak  IBAN numaranız; TR01 0006 4000 0003 5351 2345 67 varsayarsak buradaki 1234567 sizin hesap numaranız 3535 ise şube kodunuz olur.

IBAN Kodunun Kime Ait Olduğunu Öğrenme

IBAN numarasından kişiye ulaşılır mı? IBAN numarası kime ait nasıl öğrenirim ve İban’dan isim bulma mümkün mü sorusuna cevap vermek gerekirse IBAN numarası içerisinde hangi ülkeye ait olduğu, hesap numarasına, hesabın açıldığı bankanın il ve ilçesini bilgilerine ulaşabilirsiniz ancak asla Iban’dan kime ait olduğuna ulaşamazsınız.

Şube Kodu Nedir? Nerede Yazar? Şube Kodu Öğrenme

Öğrenciye Kredi Veren Bankalar ve Şartlar

Garanti Bankası Müşteri Hizmetleri Numarası Nedir?

444 0 333 numarası ile müşteri hizmetlerine bağlanabilirsiniz.

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Numarası Nedir?

444 00 00 numarası üzerinden bağlantı kurabilirsiniz.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.