Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Kuran’dan Sonra Okunacak Dualar

29.06.2022
60
A+
A-
Kuran’dan Sonra Okunacak Dualar

Kuran’dan sonra okunacak dualar konusunda özellikle iki farklı dua bulunmaktadır. Bunlardan biri genellikle Yasin Suresi okunduktan sonra okunan ve Yasin Duası olarak da bilinen Bağışlama Duasıdır. Bu duanın yanı sıra eğer Kuran’ı hatim ettiyseniz, Kuran’ı hatim ettikten yani tamamen okuduktan sonra okunan Hatim Duasıdır. Bu duaların haricinde sizin Kuran okuduktan sonra Allah’a ellerinizi kaldırıp istediğiniz gibi dua etmeniz de mümkündür. Yani illaki bu dua okunmalıdır diye bir kaide yoktur. Kişinin kalbinden ve en içten duygular ile Allah’a seslendiği her dua kabuldür. Bu yüzden özellikle okunan bu iki duanın ardından kendi içinizden geldiği gibi bir dua da okuyabilirsiniz.

Allah’u Teâlâ’ya yaptığınız kulluk ve onun rızası için yaptığınız eylemlerin ardından günahlarınızın affı için Allah’a sığınmak en doğrusudur. Özellikle Kuran’dan sonra okunacak dualar çok faziletli olmaktadır.

Bağışlama ve Bağışlanma duası Kuran okunduktan sonra en çok okunan dualardır. Bağışlama duası, kişinin okuduğu Kuran’ın sevabını sevdiği birine de ulaştırabilmektir. Bağışlanma Duası ise Allah’a o güne kadar işlemiş olduğu tüm günahlar için yalvarmak, tövbe etmek ve af dilemektir. İkisi de çok büyük bir sevaptır ve Allah rızası için okumuş olduğunuz Yasin veya Kuran’dan sonra okunması çok hayırlıdır. Hatim duası ise Kuran’ı tamamen bitirdikten sonra bu hatimin kabulü için Allah’a dua etmektir. Tüm bu duaların yanı sıra Kuran’dan sonra okunacak dualar arasında Sadakallahülazim kelimesi de oldukça önem arz etmektedir. Özellikle Kuran okumasının bitişinin hemen ardından söylenen bu kelime Allah doğru söyledi anlamına gelmektedir.

Kurandan Sonra Okunacak Dualar 1

Kuran’dan Sonra Okunacak Dualar

Bağışlama Duası Uzun

Yasin Suresi’nden sonra okunan ve oldukça hayırlı bir dua olan Bağışlama Duası, oldukça faziletli ve etkili bir duadır. Yasin Duası adı ile de bilinen Bağışlama duası uzun ile Allah’tan yardım istenilmekte ve onun yüceliği anlatılmaktadır. Yasin Suresi’nden sonra Yasin duası okumak, kişilere çok büyük sevap kazandırmaktadır.

Yasin Suresi, Kuran’ın kalbidir ve bu surenin ardından Bağışlama Duası uzun okumak oldukça tavsiye edilmektedir. Yasin Duası olarak da bilinen bu dua, okunan surenin gücünü pekiştirmek, dileklerimizin kabul olması için oldukça kıymetlidir. Öteki ve asıl gerçek olan hayatımız için oldukça önemli olan bu duayı şükretmek, tövbe etmek veya yardım istemek için kıbleye dönerek ellerimizi semaya doğru Allah’ın huzuruna kaldırıp okumak kadar kıymetli bir şey yoktur. Bağışlama duası, Allah’ın esmaları ile yapılmakta ve eğer okunan duanın içerisinde tövbe etmek ve af dilemek varsa bu dualara Bağışlanma Duası denmektedir. Bağışlama duası uzun, özellikle şu surelerin ardından okunmaktadır;

·         Yasin Suresi

·         Fatiha Suresi

·         Tebareke Suresi

·         Amme

Gibi surelerin ardından yani Kuran-ı Kerim okumasının ardından bağışlama duası okunarak okuma işlemi bitirilebilmekte, Kuran okuduktan sonra dua edildiği için de bu dualar eğer içtenlik ile ve temiz bir kalple yapıldıysa oldukça sevap işlenmektedir.

 

Hatim Nedir?

Hatim Nedir? Sorusunun cevabını öğrenmek istiyorsanız eğer; Hatim, kişilerin Kur’an-ı Kerim’i tamamıyla okuyup bitirmiş olmasıdır. Allah katında çok büyük bir sevabı olan hatimin anlamı, Allah rızası ile gerçekleştirdiği ibadeti layıkıyla ve eksiksiz bir şekilde yerine getirmiş olduğudur ve bu yüzden Kur’an-ı Kerim’i hatim etmek, bir Müslüman için Ahiret hayatı için atılmış en büyük adımlardan ve sevaplardan biridir.

Hatim Duası

Hatim duası, Kur’an-ı Kerim hatim edildikten sonra okunan duadır. Bu dua Kuran hatmedildikten sonra iki farklı şekilde yapılabilmektedir. Bunlardan birincisi Allah rızası için namaz kılarak hatim duası okumak, ikincisi ise Kur’an-ı Kerim’i hatim ettikten sonra yüzünüzü ve vücudunuzu kıbleye doğru çevirip ellerinizi semaya doğru Allah huzuruna kaldırarak hatim duası okuyabilirsiniz.

Hatim duasında bu iki farklı şeklin herhangi bir farkı veya farklı bir önemi bulunmamaktadır. Her iki türlüsü de Allah rızası için okuduğunuz Kuran’ın bitirilişi vesilesi ile olduğu için oldukça makbuldür. Birinci söylediğimiz tür olan Allah rızası için namaz kılarak Hatim duası okumakta, Hatim duası Namaz bittikten sonra secdeden kalkmadan oturarak okunmaktadır. Hatim Duası, Namaz kılacak durumda olmayanlar için ise kıbleye doğru temiz ve sakin bir ortamda okunabilmektedir. Bu dua ile birlikte istihare duası da istediğiniz takdirde okunabilmektedir. İstihare Duası ise Allah’ın katında hatim edilen Kur’an-ı Kerim’in tekrar hatim edilmek istenmesi için Allah’ın rızasının alınması nedeniyle okunmakta olan bir duadır ve oldukça önemli bir duadır.

Peygamberimizin Bağışlanma Duası

İslam âlimleri, çeşitli ayet ve hadisler ile tövbenin Allah katında kabul olması için Müslümanlığın ilk başlarından beri çeşitli şartlar belirlemişler ve bunlara göre tövbe duaları okumuşlardır. Bu şartlara göre işlenen tüm günahların tövbesinin kabul olabilmesi için şunlar gereklidir;

·         İşlenen günahı terk etmek gereklidir.

·         İşlediği günahlardan pişman olmak gereklidir.

·         İşlediği günahları bir daha işlemeyeceğine dair Allah’a söz vermek gereklidir.

·         Eğer kişi en büyük günahlardan olan kul hakkına girdiyse hak sahibi ile helalleşmesi gereklidir.

·         Allah’tan tüm her şey için af dilemesi gereklidir.

·         Kul hakkından kurtulmanın tövbesi, ihlal edilen hakkı sahibine veya varislerine iade etmekle ya da onlardan özür ve af dilemek ile olmaktadır.

Bir Hadis-i şerifte Bağışlanma duası için, eğer her namazdan sonra üç kere tekrar edilecek şekilde;

·         Estağfîrullahel’azîm ellezî lâ ilâhe illâ huv el-hayyel-kayyûme ve etebü ileyh

Okunursa bütün günahları affedilir diye buyurulmaktadır. Bu Bağışlanma duasının anlamı ise şöyledir; Bu ana gelinceye kadar benim dilimden, elimden, gözümden, ayağımdan, kulağımdan ve ayağımdan bilerek veya bilmeyerek meydana gelen ve işlediğim bütün günah ve hatalarıma tövbe ettim anlamına gelmekte ve bu dua ile Allah’tan af dilenmektedir.

Bağışlanma dualarının pek çok farklı çeşidi vardır ancak özellikle Peygamber efendimizin Allah’a karşı günahları için af dilediği bağışlanma duası oldukça önemlidir. Peygamberimizin Bağışlanma Duası ise şöyledir;

·         Estagfirullahellezî lâ ilâhe illâ hüverrahmanirrahîm el-hayy-ül-kayyûmüllezî la-yemûtü ve etûbü ileyh Rabbiğfir lî

Bu dua Peygamberimizin Bağışlanma Duası olarak bilinmektedir ve bu dua okunarak günahlarınız için gerekli şartları karşılıyorsanız Allah’tan af dileyebilirsiniz.

Kurandan Sonra Okunacak Dualar

Kuran’dan Sonra Okunacak Dualar

 

Yasin Bağışlama Duası Kısa

Yasin Suresi’nden önce veya sonra okunan bir dua olan Yasin Bağışlama Duası kısa, oldukça faziletli ve etkili bir duadır. Yasin Duası ile Allah’tan yardım istenilmekte ve onun yüceliği anlatılmaktadır. Yasin Suresi’nden sonra Yasin duası okumak, kişilere çok büyük sevap kazandırmaktadır.

Yasin Suresi, Kuran’ın kalbidir ve bu surenin ardından Yasin Bağışlama Duası kısa okumak oldukça tavsiye edilmektedir. Bağışlama duası olarak da bilinen bu dua, okunan surenin gücünü pekiştirmek, dileklerimizin kabul olması için oldukça kıymetlidir. Öteki ve asıl gerçek olan hayatımız için oldukça önemli olan bu duayı şükretmek, tövbe etmek veya yardım istemek için kıbleye dönerek ellerimizi semaya doğru Allah’ın huzuruna kaldırıp okumak kadar kıymetli bir şey yoktur. Yasin Bağışlama Duası kısa ile Allah’a şunların dileğinde bulunulmaktadır;

·         Güzel bir sabır

·         Temiz bir kalp

·         Konuşan bir dil

·         Dualarımızın kabul olması

·         Bizi Cennete kavuşturacak amel defteri

·         Helal rızık

·         Nimetlerinin devamı

·         Mutluluk ve huzur

Allah’ın yüceliği ve yardımseverliğinden bahsedilen bu duada Allah’ın ol dediğinde olduğu ve bizim sıkıntılarımızı görüp yardım etmesi istenmektedir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık