Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Mevlidi Şerif in Yazılışı ve Okunuşu

01.12.2022
88
A+
A-
Mevlidi Şerif in Yazılışı ve Okunuşu

Mevlidi şerif in yazılışı ve okunuşu Müslüman aleminde Müslümanlar tarafından en sevilen ve en fazla okunan dualardan biri olmaktadır. Özellikle Hz. Muhammed (Sav) doğun gününü vurgulaması ile methiyeler düzülmesi bakımından önemli olmaktadır. Sadece Türkiye’de değil tüm Müslüman ülkelerinde en fazla okunan dualardan olarak öne çıkmaktadır ve Kuran’da geçmesinden dolayı tüm Mevlid kandillerinde ve birçok etkinliklerde okunmaktadır.

Mevlid’i Şerif Süleyman Çelebi ile yazılmıştır ve peygamber efendimizin dünyayı şereflendirmesi ile beraber üstün özellikleri öne çıkartılarak yazılmıştır. Türkçe mevlit yazılışı bakıldığında aslında Mevlid Arapça kökenlidir ve peygamber efendimizin doğum günü ile beraber hayatından önemli olan kesitleri öne çıkartan bir methiye olmaktadır. Belirli olan sıralamalarla beraber Mevlidi Şerif in Yazılışı ve Okunuşu vardır ve en sonunda Süleyman Çelebi ruhuna bir fatiha okunur.

Mevlidi Şerif in Yazılışı ve Okunuşu
Mevlidi Şerif in Yazılışı ve Okunuşu

Mevlidi Şerif in Yazılışı ve Okunuşu

Mevlid – i şerif okunuşu bakıldığında Bahir adı verilen bölümlerden oluşmaktadır ve bu bölümler Tevhid, Nur, Veladet, Miraç gibi kısımları bulunur ve okuyan kişilere de Mevlidhan denmektedir. Mevlidin çok uzun olmasından dolayı birkaç mevlidhan dinleyerek okumaktadırlar.

Yakın zamana kadar Mevlid okunurken bölümler arasında kaside okunurdu ve günümüzde de ilahiler okunmaktadır. Mevlidi Şerife Yasin Amme ve Nebe gibi sureler okunarak başlanmaktadır ve her bölüm arasında ilahi dua, tekbirler getirilmektedir ve mevlidin sonunda genel bir dua yapılarak Mevlid bitirilmektedir.

Mevlid – i şerif okunuşu şu şekildedir;

Seyyid i kainât, Hazret – i Fahr – i Âlem
Muhammed Mustafâ râ Salevât
Allah âdın zikredelim evvelâ
Vâcib oldur cümle işde her kulâ
Allah âdın her kim ol evvel anâ
Her işi âsân ider Allah anâ
Allah âdı olsa her işin önü
Hergiz ebter olmaya ânın sonu
Her nefesde
Mevlidi Şerif in Yazılışı ve Okunuşu
Allah âdın di müdâm
Allah âdıyle olur her iş tamâm
Bir kez Allah dese aşk ile lisân
Dökülür cümle
günah misl – i hazân
İsm – i pâkin pâk
olur zikr eyleyen
Her murâda erişür
Allah diyen
Aşk ile gel imdi
Allah diyelim
Dert ile göz yaş ile
âh îdelim
Ola kim rahmet kıla ol pâdişah
Ol kerîm – ü ol rahîm – ü ol ilâh
Birdir ol, birliğine şek yokdürür
Gerçi yanlış söyleyenler çokdürür
Cümle – âlem yoğ iken ol var idi
Yaradılmışdan ganî cebbâr idi
Vâr iken ol, yok idi ins – ü melek
Arş – ü ferş – ü ay – ü gün hem nüh felek
Sun’ ile bunlârı ol, vâr eyledi
Birliğine cümle ikrar eyledi
Kudretin izhâr edüp hem ol celîl
Birliğine bunları kıldı delîl
“Ol!” dedi bir kerre vâr oldu cihân
“Olma!” derse, mahv olur ol dem hemân
Pes Muhammeddir bur varliğa sebeb
Sıdk ile ânın rızasın kıl taleb
Ey azizler, işte başlarız söze
Bir vasıyyet kılarız illâ size
Ol vasıyyet ki direm her kim tuta
Misk gibi kokûsu canlardâ tüte
Hak – Teâlâ rahmet eyleye anâ
Kim beni ol bir dua ile anâ
Her kim ki diler bu duada buluna
Fâtiha ihsân ede ben kûluna

Mevlidi Şerif in Yazılışı ve Okunuşu ardından El – Fâtiha denilerek fatiha suresi okunmalıdır.

https://www.youtube.com/watch?v=IZBNKZsEqMk

Mevlidi Şerif Nedir?

Mevlidi Şerif, İslam inancına sahip olan Müslümanlar arasında önemli bir dini metin ve ritüeldir. Mevlidi Şerif, Hz. Muhammed’in doğumunu kutlamak ve O’nun hayatını anlatmak için yazılan bir tür manzumedir. İslam dünyasında pek çok farklı kültürde ve coğrafyada çeşitli şekillerde icra edilen Mevlidi Şerif, Hz. Muhammed’in doğum günü olan Mevlid Kandili’nde özellikle büyük bir coşku ve sevinçle kutlanır.

Mevlidi Şerif, genellikle bir şair ya da âlim tarafından yazılan uzun bir şiir şeklinde sunulur. Bu şiir, İslam peygamberi Hz. Muhammed’in doğumunu, hayatını, ahlaki değerlerini, öğretilerini ve mucizelerini anlatır. Mevlidi Şerif, Allah’ın peygamberi olan Hz. Muhammed’in önemini ve insanlığa getirdiği mesajları vurgulayarak, onun doğumunu kutlama ve O’na saygı gösterme amacını taşır.

Mevlidi Şerif’in icrası genellikle bir topluluk önünde gerçekleştirilir. İmam veya hafız tarafından okunan Mevlidi Şerif, dinleyicilere Hz. Muhammed’in hayatının çeşitli dönemlerini, önemli olaylarını ve etkileyici anılarını anlatır. Bu metin, okuyanı ve dinleyeni Hz. Muhammed’in şahsında İslam’ın değerleri ve öğretileriyle yakınlaştırırken, sevgi, hoşgörü, adalet ve merhamet gibi evrensel değerlere odaklanmayı hedefler.

Mevlidi Şerif, Müslümanlar arasında birliği ve dayanışmayı sağlayan önemli bir dini geleneğin bir parçasıdır. Hz. Muhammed’in doğumunu kutlama, Müslüman toplumlarında büyük bir sevinç, duygusal bir birleşme ve manevi bir atmosfer yaratır. Mevlidi Şerif, Müslümanların Hz. Muhammed’e olan sevgi ve saygılarını ifade etmelerini sağlar ve onun örnek hayatını daha iyi anlamalarına yardımcı olur. Aynı zamanda, bu kutlama vesilesiyle İslam dininin evrensel mesajları daha geniş bir kitleye ulaşır ve anlaşılır hale gelir.

Mevlidi Şerif, İslam inancının merkezinde yer alan Hz. Muhammed’e yönelik derin sevgi ve saygının bir ifadesidir. Bu dini metin ve ritüel, Müslümanlar arasında birlik ve beraberlik duygularını güçlendirirken, İslam’ın temel değerlerini hatırlatır ve yaygınlaştırır.

Mevlidi Şerif Sözleri

Mevlidi Şerif’in sözleri, genellikle Hz. Muhammed’in doğumunu ve hayatını öven, O’nun ahlaki değerlerini, öğretilerini ve mucizelerini anlatan şiirsel ifadeler içerir. İşte Mevlidi Şerif’in bazı örnek sözleri:

  1. “Sarıldı nuru aleme Muhammed doğdu, sevgiye açıldı cihan, bahar geldi.”
  2. “Peygamber geldi, sevgi çiçekler açtı, gönlümüz nur, yüreklerimiz coşkuyla doldu.”
  3. “İlahi nur, Allah’ın sevgilisi, doğduğun gece melekler etrafa neşe saçtı.”
  4. “Rahmet peygamberi, yol gösteren, cennet kokulu resul, O’nun nurunu yüreklerimize taşıdık.”
  5. “Gül bahçesinde açan Muhammed çiçeği, karanlıklara aydınlık getirdi, yüreklerde sevgi filizlendi.”
  6. “Peygamberimiz adını yüreklerimize kazıdık, sevgisiyle hayat bulduk, öğretileriyle aydınlandık.”
  7. “O’nun doğduğu gece, dünya şahit oldu nurun doğuşuna, melekler huzur içinde secdelere vardı.”
  8. “Gönüllere düşen nur, sevgilinin yüzü, adı dillerde yankılanır, Mevlid Şerif coşkuyla okunur.”
  9. “Sevgili peygamberimiz, insanlığa merhamet elçisi, adıyla şifa bulan yürekler, sevgiyle dolar taşar.”
  10. “Ey Muhammed! Seni anlatmak için diller yetmez, seni sevmek için gönüller yetmez, seni örnek almak için hayatlar yetmez.”

Bu sözler, Mevlidi Şerif’in şiirsel ifadeleri arasında sadece birkaç örnektir. Mevlidi Şerif, Hz. Muhammed’in değerlerine, sevgisine ve öğretilerine derin bir saygıyı ifade eden birçok güzel söz ve ifadeyle doludur.

Arapça Mevlid Okunuşu Yazılışı Nasıldır?

Arapça bilenler için Mevlidi Şerifin Arapça okunuşu da bulunmaktadır. Arapça Mevlid okunuşu yazılışı bakıldığında ister Arapça ister Türkçe okunuşu olarak okuyabilirsiniz. Sünnet, ölüm, nişan, doğum gibi etkinliklerinizle beraber Mevlid – i Şerif’in istediğiniz bölümlerini okuyabileceksiniz. Mevlidi Şerifin birinci bahrisi Allah adı olmaktadır.

Her işe Allah ismi ile başlanır ve ikinci bahri Veladet olmaktadır. Burada Peygamber Efendimizin annesi olan Amine Hatun’u anlatmaktadır. Üçüncü kısımda ise Peygamber efendimizin dünyaya olan teşriflerini konu almaktadır. Dördüncü kısımda Bahri Miraç kısmında Hz. Muhammed’in Miraç’a yükselmesini ele almaktadır. Beşinci kısım olan Bahri Münacat olmaktadır ve Müslümanların ona layık bir Müslüman hale gelmesini anlatır.

İçerik Önerisi: Küs Olan Kişiyi Ayağına Getirmek İçin Dua – 5 Barışma Duası

Mevlidi Şerif in Yazılışı ve Okunuşu
Mevlidi Şerif in Yazılışı ve Okunuşu

Mevlidi Şerif’in Sözleri

Mevlidi Şerif’in sözleri bakıldığında Süleyman Çelebi ile yazılmıştır ve özellikle Osmanlı Coğrafyasında da yoğun bir ilgi görmektedir. Eserin baştan sonuna kadar Hz. Peygamberin doğum yıl dönümü ile beraber din büyüklerini anma, ölüm, doğum, sünnet, evlenme ve hac ibadetlerini yerine getirme olayların ardından üzüntü ve sevinçlerin beraber paylaşılması için yaygın bir adet haline gelmiştir.

Mevlidi Şerif in yazılışı ve okunuşu yukarıda bulunan başlıkta yazılmıştır.

Bunun dışında otomatik olarak Mevlid – i şerif oku ya da Mevlidi Şerif in Yazılışı ve Okunuşu videoları ve ses kayıtları bulunuyor. Bu sebeple Mevlidi Şerif sözlerini ve okunuşunu otomatik olarak açabilir ve okunmasını sağlayabilirsiniz. Mevlid manzumesinin her bölümünde mevlidhan denilen bir kişi ile bahirler arasındaki tevşihler de tevşihhan grubunca okunmaktadır ve bahirler arasında belli bir makam sıralaması takip edilerek gerçekleştirilmektedir.

Video kaynağı

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık