DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97

Pasif Gelir Nedir? Nasıl Oluşturulur? Pasif Gelir Kaynakları

Pasif Gelir Nedir? Nasıl Oluşturulur? Pasif Gelir Kaynakları
10.05.2023 00:18
A+
A-

Pasif Gelir Nedir? Nasıl Oluşturulur? Dünya üzerinde insanlar çalışmadan emek sarf etmeden para kazanamazlar gerçeğini hepimiz düşünür dururuz. Gerçekten de emek olmadan para kazanamaz mıyız? Ya da hayatımızda işimizi bırakarak, rahat bir yaşam sürmenin yollarını da aramaya devam ederiz.

Pasif Gelir Nedir? Nasıl Oluşturulur? Pasif Gelir Kaynakları
Pasif Gelir Nedir Nasıl Oluşturulur Pasif Gelir Kaynakları

İşini bırakıp rahat etmenin hayali hemen hemen herkeste bulunan bir düşüncedir. Ama hayatımızda belirli sorumluluklar bulunduğundan işimizi bırakamayız ve kurduğumuz hayallere ara vermek zorunda kalırız. Peki, size hayatınız boyunca rahat edebileceğiniz ve hayallerinizi gerçekleştireceğiniz bir şeyin olduğunu söylesek? Az emek ile para kazanabileceğinizi ve geleceğinize yatırım yapabileceğinizin mümkün olduğunu söylesek? Bütün bunları nasıl yapacağınızı öğrenmek istiyorsanız, yazımızda anlattığımız “Pasif Gelir” konusunu dikkatlice incelemenizi sizlere öneriyoruz. Öyleyse, pasif gelir nedir?

Pasif Gelir Nedir?

Pasif gelir, az emek harcayarak ya da hiç emek harcamadan gelirinizi kazanmaktır. Yani kazandığınız paranın büyük kısmını efor sarf etmeden, kolay yollardan gelirinizi elde etmenizdir. Pasif gelir sayesinde ekonomik özgürlüğünüzü kazanabilir ve hatta kurduğunuz hayalleri gerçekleştirebilirsiniz. Peki, pasif özgürlük nedir? Ne değildir?

Pasif gelir elde ederken bilinen altın kural şudur: “Zamanı boşa harcamamak”. Pasif gelir kavramı her şeyden önce zaman ile ilgilidir. İhtiyaçlarınızı karşılamak için para kazanmanız gerekmektedir. Para kazanmak için hayatınız devam ettiği sürece birçok farklı iş ile ilgilenmiş olabilirsiniz. Ancak tüm gelir akışınız çoğu zaman pasif değildir. Gelir akışınızın pasif olabilmesi için gelir elde sürecinizde bir azalma olması gerekmekte ve bir süre sonra neredeyse hiç çaba harcamadan gelir elde etmelisiniz. Kısacası çabanız kısa bir süre sonra hiç olacak kadar az olmalıdır.

Yukarıdaki anlattıklarımız aklınızı karıştırmış olabilir. Ama size basit bir örnekle pasif geliri açıklayacağız. Örneğin, bugün 1000 TL kazanmak için 1 gününüzü harcıyor olduğunuzu varsayalım. Önümüzdeki hafta veya ay bu geliri elde etmek için yarım gün çalışıyor olmanız gerekmektedir. Daha sonraları daha az bir sürede bu işi yaparak aynı geliri kazanıyorsanız, buna pasif gelir deniyor. Aynı zamanda 1000 TL’de gözle görülür belirgin bir artış olursa, yine az emek harcarsanız bu da pasif gelire örnek olarak verilebilir.

Pasif Gelir Nasıl Elde Edilir?

Bir yatırım hesabı açmakta pasif gelir örnekleri arasındadır. Yatırım hesabı açmak belirli bir çaba gerektirir. Hesabınız açtığınız günden sonra yavaş yavaş büyümeye başlar ve aylar, yıllar sonra hesap eskisinden daha büyük bir hal alır. Dolayısıyla getirileriniz artarken gösterdiğiniz çaba azalır. Aynı zamanda altının hep arttığını düşünürsek, altın alımı da pasif gelire örnek olacaktır.

Daha iyi anlamanız adına başka bir örnek vermek gerekirse, emeklilik maaşıdır. Emekli olana kadar belirli bir yaşa kadar emek harcarsınız. Emekli olduktan sonra ise çabanız hiç yoktur. Artık yalnızca emekli maaşınız vardır. Burada gördüğünüz gibi hem çabanız azaldı hem de geliriniz arttı. Bu da pasif gelire bir örnektir.

Pasif Gelir Nedir Nasıl Oluşturulur Pasif Gelir Kaynakları
Pasif Gelir Nedir Nasıl Oluşturulur Pasif Gelir Kaynakları

Pasif gelirin ne olduğunu anladınız. Peki ya pasif gelir ne değildir? Aslında en çok karıştırılan bir durumdur. Her uğraştığınız işe pasif gelir diyemeyiz. Bu nedenle pasif gelirin ne olmadığına gelin birlikte bakalım.

 • Pasif gelir düşündüğünüz gibi devamlılık arz eden bir işiniz değildir. Nasıl mı? Pasif gelirin öncelikli amacı hayallerinizi gerçekleştirmek için sizi çalıştığınız işten uzaklaştıran ve var olan gelirinize destek olacak olan bir gelir kapısıdır. Bu nedenle pasif gelir işiniz değildir.
 • Ek işiniz değildir. Pasif gelir ile ek iş çok karıştırılan 2 kavramdır. Burada çok basit bir ayrım vardır. Eğer geliriniz ek iş ise devamlılık isteyecek ve aynı çabayı harcamanız gerekecektir. Buna ek iş denir. Pasif gelir ise çabanızı azalttığınız ve belirli bir süreden sonra gelirinizin arttığı bir gelir kaynağıdır.
 • Danışmanlık hizmetine asla benzemez. Pasif gelir ve danışmanlık 2 ayrı konudur. Danışmanlık hizmetinde devamlı çaba esastır. Oysa danışmanlık hizmetinin pasif gelir olabilmesi için işe başlayıp işten çekilmenin gerekmektedir. Bu da danışmanlık hizmetlerinde mümkün değildir.

En İyi Pasif Gelir Kaynakları 2023

 1. Blog Açın: Blog açarak yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Yalnız blogunuz kesinlikle kişisel olmamalıdır. Güncel haberleri barındıran bir site kesinlikle yüksek gelir elde etmenize olanak tanıyacaktır. İnsanların işlerine yarayacak bilgileri paylaştığınız sürece blogunuzdan pasif gelir elde edebilirsiniz.
 2. Çevrimiçi Kurslar Oluşturun: Aslında çoğu insanın yapmaktan kaçındığı ve para kazanamayacağını düşündüğü bir alandır. Oysa ki başta para kazanamasanız dahi daha sonrasında emek harcamadan yüksek bütçelerde gelir elde edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken ilgilendiğiniz veya çok iyi olduğunuz konular hakkında çevrimiçi kurslar oluşturmak.
 3. Mobil Uygulama Geliştirin: Bugünlerde akıllı cihazlar 7’den 70’e herkesin cebinde geziyor. Sürekli olarak elimizde olan cep telefonlarında oyun oynuyor, haberleri takip ediyor ve birçok aktiviteyi gerçekleştiriyoruz. Bu nedenle akıllı cihazlar için mobil uygulama geliştirirseniz, pasif gelir elde etme şansınız oldukça yüksek olacaktır.
 4. Borsa Oynayın: Aslında borsa riskli gibi görünse de, bir önceki yazımızda da anlattığımız gibi doğru ve bilinçli oynandığı sürece güzel bir gelir kaynağıdır. Hisse senedi alım satım işlemi yaptığınız sürece pasif gelir elde edebilirsiniz.
 5. Kiraya vermek: Arabanızı veya kullandığınız herhangi bir eşyayı kiraya vererek ede pasif gelir elde edebilirsiniz. Bu nedenle de araba kiralama, odanızı kiralama gibi durumlar gelirinizi artıracaktır. Ülkemizde çok yaygın olmasa da, bazı ülkelerde oda kiralama oldukça fazladır ve geliri de gayet güzeldir. Bu şekilde de kolay bir şekilde gelir elde edebilirsiniz.
pasif gelir kaynakları

Pasif Gelir Elde Etmek

Pasif gelir elde etmek için mutlaka uygulayabileceğiniz etkili yöntemler bulunmaktadır. İşte pasif gelir elde edebileceğiniz yöntemler,

 • Blog site ve web sitesi açmak
 • Mobil uygulama yapmak
 • E-Kitap yamak
 • Fotoğraf ve Video çekmek
 • Hisse senedi ve borsaya girmek
 • Gelir getiren yatırım yapmak
 • Bankaya para yatırmak
 • İnternette ürün satmak
 • Sanal para yatırım yapmak

Unutmayın pasif gelir elde etmek isterken mutlaka çok dikkatli olunmalı yatırım riski her zaman göz önünde bulundurmalıdır.

Neden Pasif Gelir Oluşturmalıyım?

Aslında cevabı düşündüğünüzden daha basit. Kendinize veya çocuklarınıza iyi bir gelecek sunabilmek, bundan sonraki yaşamınızı daha rahat geçirmek ve en önemlisi de hayallerinizi gerçekleştirmek için pasif gelir oluşturabilirsiniz.

Bu şekilde hem birikim yapabilir hem de hayallerinize adım adım yaklaşabilirsiniz. Aynı zamanda da sevdiklerinize daha iyi zamanlar ayırabilir, onlarla kaliteli zamanlar da geçirebilirsiniz. Düşünemeyeceğiniz kadar pasif gelir örnekleri bulunmaktadır. Siz yeter ki kendinize ve hayallerinize güvenin!

GSS Gelir Testi Formu Nasıl Doldurulur?

Pasif gelir kaynakları nelerdir?

Pasif gelir kaynakları, bir işte aktif olarak çalışmak yerine sürekli bir gelir elde etmek için kullanılan yöntemlerdir. Bunlar arasında şunlar yer alabilir:
Gayrimenkul yatırımı: Kiralama yoluyla pasif gelir elde edebilirsiniz.
Hisse senedi yatırımı: Kar payları veya hisse senedi değeri artışından pasif gelir elde edebilirsiniz.
Mevduat faizi: Bankalara yatırılan paralardan elde edilen faiz geliri.
Kitap veya müzik yayını: Yayınlanan bir kitaptan veya müzikten sürekli gelir elde edilebilir.
Dijital ürünler: İnternet üzerinden satılan e-kitaplar, eğitim materyalleri, yazılımlar, grafik tasarımları gibi ürünlerden pasif gelir elde edebilirsiniz.

Pasif gelir kaynağı nasıl elde edilir?

Pasif gelir kaynakları farklı yollarla elde edilebilir. Bazı örnekler şunlardır:
Yatırım: Faiz, temettü ve kira gibi yatırım getirileri, pasif gelir kaynağı olabilir.
Kiralama: Emlak, araç, ekipman veya herhangi bir varlık kiralayarak pasif gelir elde edebilirsiniz.
İşletme: Bir işletme veya girişim yaratarak, işletmeniz üzerinden gelir elde edebilirsiniz.
Yazma: E-kitap, blog veya yazılım yazarak pasif gelir elde edebilirsiniz.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.