Almanya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Almanya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? Gerekli Evraklar Nelerdir?
09.05.2023 20:22
1.553
A+
A-

Almanya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? Gerekli Evraklar Nelerdir? Orta Avrupa’nın en gelişmiş ülkelerinden biri olan Almanya,  her yıl milyonlarca kişinin ziyaretine uğruyor.

Almanya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? Gerekli Evraklar Nelerdir?
Almanya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır Gerekli Evraklar Nelerdir

Özellikle Türk vatandaşlarımız; Almanya’yı hem gezip, görmek hem de Almanya’da çalışmak için Almanya’ya gitmenin hayalini kuruyorlar.

Bu hayali kuran vatandaşlarımız, en çok da vize alıp almamaları gerektiğini, vize başvurularını nasıl ve nereye yapacaklarını ve ödemeleri gereken ücreti merak ediyorlar.

83 milyondan fazla kişinin yaşadığı Almanya Federal Cumhuriyeti, bazı durumlarda girişler için vize talep ederken bazen de talep etmeyebiliyor.

Bu yazımızda kısaca Almanya vize başvurusu nasıl yapılır? Başvuru için gerekli belgeler nelerdir? vb. Almanya vizesine dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

İşte, Almanya vizesine dair bilmeniz gereken o detaylar:

Almanya’ya Girişler için Vize Zorunlu mu?

Almanya’nın girişlerde vize isteyip istemediği sahip olduğunuz pasaport türüne göre değişiklik gösterebiliyor.

Umuma mahsus yani bordo pasaport sahiplerinin ülkeye girişlerde mutlaka vizelerini yanlarında götürmeleri ve yetkili kişilere vizelerini ibraz etmeleri gerekiyor.

Bununla birlikte hususi(yeşil) pasaport, gri(hizmet) pasaport, diplomatik(siyah) pasaport sahiplerinden ise ülkeye giriş esnasında vize talep edilmiyor.

Lakin bu 3 pasaport sahibi kişiler, ülkede toplam 180 gün içerisinde 90 günlük bir süre için vizesiz kalabiliyorlar. Yani 6 ay içerisinde 90 günden daha fazla Almanya’da kalmayı düşünen kişilerin mutlaka vizelerini de yanlarında götürmeleri gerekiyor.

Almanya Vize Çeşitleri Neler?

Almanya seyahatlerinizde alabileceğiniz vize çeşitleri, seyahatinizin amacına ve süresine göre değişiklik gösterebiliyor.

Almanya vize türlerini seyahat amaçlarına göre aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

 • Turistik vizeler: Gezi, eğlence, seyahat vb. turistik amaçlarla Almanya’ya seyahat etmeyi düşünen yani Almanya’yı gezmek isteyen kişilerin bu vizeye başvurmaları gerekiyor.
 • Aile ziyareti vizeleri: Ailesi, akrabaları ya da arkadaşları Almanya’da yaşayan kişilerin almaları gereken vizeyi ifade ediyor.
 • Ticari vizeler: Fuar seyahati, iş seyahati vb. ticari amaçlarla Almanya’yı ziyaret etmek isteyen kişilerin alabileceği vizeyi tanımlıyor.
 • Transit vizeler: A tipi vize olarak da adlandırılan bu vizeler, başka bir ülkeye seyahat eden lakin transfer yani aktarma işleminin Almanya’da yapılacağı durumlarda alınıyor.
 • Erasmus vizeleri: Kısa süreli öğrenci değişimi yani Erasmus programına dahil olmak isteyen kişilerin ya da personel değişim programlarından yararlanacak personellerin alması gereken vizeye deniliyor.
 • Yatırımcı vizeleri: Almanya’ya kendi işini kurmak, yatırım yaparak, kendini geliştirmek ve işlerini büyütmek, bir yandan da oturum izni almak isteyen kişilere verilen vizeyi tanımlıyor.
 • Çalışma vizeleri: Yalnızca Almanya’daki bir firma ile anlaşan kişilerin alabileceği bu vize, bu ülkede çalışmak istemesine rağmen çifte vatandaşlığı bulunmayan kişilerin almaları gereken vizeye deniliyor.
 • Dil okulu vizeleri: Almanya’da dil eğitimi alarak, dilini geliştirmek isteyen kişilerin başvurmaları gereken vizeleri tanımlıyor.
 • Şoför vizeleri: Almanya’da bir şirket ya da firmaya bağlı olarak yük taşımacılığı yapmayı düşünen kişilere verilen, birkaç günden daha uzun süreli nakliye işlemleri için alınması gereken vizeyi ifade ediyor.
 • Kültürel ve Sportif Etkinlik vizeleri: Kültürel ve sportif etkinliklere katılmak isteyen kişilerin almaları gereken vizeye deniliyor.
 • Aile Birleşimi Vizeleri: Türk vatandaşlarının Almanya’da ikamet eden ailelerinin yanına yerleşmek için almaları gereken vizeyi tanımlıyor.

Almanya vize türlerini seyahat sürelerine göre aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Almanya kısa süreli vizeleri(C tipi vizeler): Ülkede maksimum 90 gün boyunca kalacak olan kişilerin alacağı vizelere C tipi vize deniliyor. Bu vizeler, ‘Schengen’ vizesi olarak da adlandırılıyor.
 • Almanya uzun süreli vizeleri(D tipi vizeler): Almanya’da kesintisiz yani aralıksız bir şekilde 90 günden daha uzun süreli olarak kalacakların almaları gereken vizelere deniliyor. Örneğin, Erasmus vizesi, Aile Birleşimi vizesi ya da çalışma vizesi alacak kişilerin mutlaka uzun süreli vize almaları gerekiyor.

Almanya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya vize başvurularının nereye ve nasıl yapılacağı alınan vizenin süresine göre değişiklik gösteriyor.

Uzun süreli yani 90 günden daha fazla süreli vize başvurularının mutlaka Alman konsolosluklarına ya da ya da büyükelçiliklerine yapılmaları gerekiyor.

Kısa süreli yani 90 günden daha az süreli vize başvuruları ise Almanya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan vize merkezlerine yapılabiliyor.

Başvuru öncesinde kişilerin mutlaka randevu almaları gerekiyor.

Randevuların ve başvuruların sonuçlanması, birkaç ay sürebileceğinden ve ülkemizden Almanya’ya pek çok vize başvurusu yapıldığı için randevunuzu en az 1 ay en fazla 3 ay öncesinden almalısınız.

Aynı zamanda vize başvurusu için gerekli olan tüm belgeleri başvuru öncesi eksiksiz bir şekilde tamamlamalısınız.

Almanya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Kısa süreli seyahatlere dair başvurular için kişilerin Almanya Konsolosluğu tarafından yetki verilmiş vize merkezlerinden randevu almaları gerekiyor.

Uzun süreli vize başvurularında ise randevuların Türkiye’de Almanya konsolosluklarından alınması zorunluluk arz ediyor.

Kısa süreli vizeler için alınan randevularda herhangi bir ücret talep edilmezken uzun süreli vize başvurularında ülkemizdeki Almanya konsolosluklarından ortalama 10 EURO bir ücret talep ediliyor.

Randevu esnasında kişinin vize alma nedenini, vize türünü açık ve net ifade etmesi,  sonraki süreçte oldukça önem arz ediyor.

Randevuda kişinin hangi belgeleri başvuruda teslim etmesi gerektiği ve nasıl bir sürecin onu beklediği de kişiye iletiliyor.

Almanya Vize Başvurusu için Gerekli Belgeler

Vize başvurusunda sizden talep edilen belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

 • Hem Türkçe hem de Almanca olacak şekilde 2 adet vize başvuru formu
 • Vize talep dilekçesi
 • Son 3 ay içerisinde çekilmiş olan 2 adet biyometrik fotoğraf(fotoğraf ölçülerinin 3.5*5.4* cm olmaları gerekiyor)
 • Nüfus cüzdanı ya da TC kimlik kartı fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği(e-devlet üzerinden alınabiliyor)
 • Kişinin mali durumunu gösteren maaş bordosu
 • Tapu ve ruhsat vb. mali duruma dair belgeler
 • Kişinin aktif bir şekilde kullandığı banka hesabının son 3 aylık dökümü
 • Seyahat belgeleri ve kalkılacak yeri gösteren belgeler
 • Teminatı 30.000 EURO olan seyahat sağlık sigortası
 • Çalışılan kuruma dair belgeler(işveren başvuranın vergi levhası, imza sirküleri vb. belgeler)
 • Vize süresi sona erdiğinde kişinin Türkiye’ye döneceğini kanıtlar nitelikte olan belgeler

**Yukarıdaki belgeler; tüm girişlerde talep edilen ortak belgeler olmakla birlikte vize türüne göre de kişinin ek belgeleri hazırlaması da gerekli olabiliyor.

Örneğin, çalışma vizesi için başvuran kişinin çalışacağı firmadaki pozisyonunu gösterir belge ile Almanya’daki tüm giderlerini firmanın karşılayacağını gösteren firma teminat yazısını başvuru esnasında teslim etmesi gerekiyor.

Bununla birlikte ailesini ziyaret etmek amacıyla ‘aile ziyareti vizesi’ almayı düşünen kişilerden ise aile, akraba ya da arkadaşı tarafından kendisine gönderilecek olan ‘davetiye-istek mektubu’ talep ediliyor.

Şoför vizesi alacak olan kişilerden uluslararası sürücü belgesi, sürücü belgesi, Ticaret ve Sanayi Odası Sicil Kaydı, C2 belgesi, nakliye firmasından alınması gereken teminat yazısı vb. belgeler isteniyor.

Dil okulu vizesi almak isteyen öğrencilerden kurs kabul belgesi, kurs ücretinin ödendiğini gösteren dekontlar, şayet daha önce Almanca kursuna gidilmişse önceki Almanca kurs katılım belgeleri, motivasyon belgesi vb. belgeler talep ediliyor.

Başvuru esnasında kişinin parmak izi, damar parmak izi vb. biyometrik verileri de alınıyor. Böylelikle başvuruda başvuran kişi tarafından yapılabilecek herhangi bir dolandırıcılık ve sahtekarlık girişimi önlenmiş oluyor.

Bununla birlikte bazı kişiler ise biyometrik veri alım işleminden muaf tutuluyor.

Kimlerin biyometrik veri alımından muaf tutulduğunu aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • 2 yaş altındaki çocuklar
 • Parmak izi vermeye engel teşkil eden sağlık sorunu bulunan kişiler(sağlık raporlarının bulunması gerekiyor)
 • Son 5 yıl içerisinde herhangi bir ülke için C tipi vize almış olan kişiler( Bu durum, biyometrik verilerin 5 yıl için saklı tutulmasından ötürü geliyor)
 • Almanya’ya resmi ziyaret amacıyla gidecek ülke, hükümet temsilcileri ve siyasi liderler

UYARI:

Vize başvurunuzda herhangi bir gecikme ve aksama ile karşılaşmak istemiyorsanız; almak istediğiniz vize türü için gerekli belgeleri mutlaka önceden iyice araştırmalı ve yanınızda götürmelisiniz.

Gerekli belgeleri ve bu belgelerin nereden alınacağını Almanya konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezilerine giderek, öğrenebilirsiniz.

Almanya Vizesi Kaç Gün İçinde Çıkar?

Almanya vizesi; tüm gerekli evraklarının toplanıp yapıldığı başvuru sonrası ortalama 15-22 gün içerisinde çıkıyor.

Bu süreye resmi tatiller dahil olmadığından toplam süre daha da uzun olabiliyor.

Aynı zamanda başvuran kişilerin sayısının oldukça fazla olması halinde de başvuruların sonuçlanması daha da uzayabiliyor.

Vize başvurularınızın geç sonuçlanabileceğini göz önünde bulundurmalı ve bu yüzden seyahat etmeyi planladığınız süreden mutlaka birkaç ay önce başvuruda bulunmalısınız!

 Almanya Vize Ücretleri 2023

Almanya vize ücretleri üzerinde vize türü ve vize süresi belirleyici oluyor.

Ortalama vize ücretlerini ise aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Harç ücreti: 80 EURO Başvuru hizmet ücreti: 30 EURO Danışmanlık hizmet ücreti: 40 EURO

***6-12 yaş aralığındaki kişiler içinse 40 EURO harç ücreti ödenmesi gerekiyor.  Danışmanlık hizmet ücreti, danışmanlık hizmetinin nereden alınacağına göre değişebiliyor.

Danışmanlık hizmeti almayacak kişilerin ise herhangi bir ödeme yapmalarına gerek kalmıyor.

Tüm vize işlemleri, Başkonsolosluk adına tahsil ediliyor ve ücretler; sadece nakit bir şekilde ödenebiliyor.

Yani ödemeyi kredi kartı ya da banka kartı ile gerçekleştirme şansınız bulunmuyor.

***Söz konusu eğitim amaçlı alınan vizeler olduğunda kurs tam zamanlıysa,  90 günden daha az sürecekse ve haftada en az 20 saat ders alınacaksa bu durumda öğrenciler, vize ücretlerinden muaf tutuluyorlar.

Bununla birlikte danışmanlık hizmeti ücretleri; nakit ödenebileceği gibi kredi kartı ile de ödenebiliyor.

Almanya’ya Vizesiz Giriş Yapabilen Ülkeler

Umuma mahsus yani bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Almanya seyahatlerinde mutlaka vize taşımaları gerekirken, Schengen bölgesinde yaşayan 25 ülkede ikametgahı bulunan kişiler; Almanya’ya vizesiz girebiliyorlar.

Bu kişiler, transit geçiş işlemlerini de Almanya’da ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebiliyorlar.

Almanya’nın vize istemediği bu ülkeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Belçika
 • İzlanda
 • Polonya
 • İtalya
 • Portekiz
 • Avusturya
 • Letonya
 • Slovakya
 • Çek Cumhuriyeti
 • Hollanda
 • Slovenya
 • Litvanya
 • Danimarka
 • Estonya
 • Finlandiya
 • Lüksemburg
 • İsplanya
 • İsveç
 • Malta
 • İsviçre
 • Fransa
 • Yunanistan
 • Macaristan
 • Norveç
 • Liectenstein

Almanya vize başvurusuna ve vize işlemlerine dair deneyim ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Pasaport Yenileme Ücreti Ne Kadar? Pasaport Ücreti

Almanya vize başvurusu için neler gerekli?

Almanya vize başvurusu için aşağıdaki belgeler gereklidir:
Pasaport: Geçerlilik süresi en az 6 ay olan ve son 10 yıl içinde çıkarılmış pasaport gereklidir.
Vize başvuru formu: Almanya’nın resmi internet sitesinden indirilebilen başvuru formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır.
Biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içinde çekilmiş ve Almanya’nın istediği ölçülere uygun bir biyometrik fotoğraf gereklidir.

Almanya vizesi için ne kadar para gerekli?

Almanya vizesi için gereken tutar değişebilir ve başvuru türüne göre değişiklik gösterebilir. Başvuru sahibinin seyahat süresine, konaklama koşullarına, seyahat amacına ve diğer faktörlere göre vize başvurusu yapılır. Bu nedenle, gereken para miktarı da değişkenlik gösterir. Başvuru sahibi için Alman yetkilileri tarafından belirlenen bir minimum bakiye gereksinimi vardır.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.