Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır? (ÇÖZÜLDÜ)

10.05.2023
1.788
A+
A-
Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır? (ÇÖZÜLDÜ)

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır? Kredi kartı kullananlara bloke geldiğinde nasıl bir yöntem izlemeleri gerektiğini paylaştık. Kredi kartı günümüzde birçok insan tarafından aktif olarak kullanılan bir banka hizmetidir. Hesap öderken, alışveriş yaparken ve daha birçok yerde kredi kartı kullanılmaktadır. Kredi kartı kullanımlarında bazen kredi kartı parayı çekerken banka onay vermemektedir. Bazen bu onaylar banka tarafından red edilmektedir. Bu redler kredi kartının bloke olduğunun göstergesi olabilir. Kredi kartına bloke kullanıcıları tarafından koyulabildiği gibi bankalar tarafından da kredi kartına bloke koyulabilir. Peki, kredi kartı blokesinin nedenleri nedir?

Kredi Kartına Neden Bloke Konur

Bugünlerde kullanılan kredi kartları, güvenlik sebebiyle bazen tedirgin edebilmektedir. Özellikle Covid-19 döneminde alışveriş anındaki temasları en aza indirmek için kredi kartı kullanan birçok kişi kredi kartının temassız özelliğini aktif ederek kullanmıştır. Bu da çalıntı veya kayıp işlemlerinde paniğe yol açmaktadır. Paniğe yol açmasının sebebi temassız özelliği olan kartlarda şifre girmeden alışverişinizi yapıyor olmanızdan kaynaklıdır.

Çalıntı ve kayıp gibi durumlarda sıkıntı yaratan kredi kartlarına kullanıcıların bloke koyabildiği gibi başka nedenler ile de bankalar bloke koyabilmektedir. Kredi kartına bloke koyulmasının nedenlerini sizler için derledik.

Kredi Kartına Bloke Konma Nedenleri

  • Kayıp veya çalıntı durumlarda sizin koyabileceğiniz kredi kartı blokesi,
  • Kredi kartının kopyalanması durumunda sizin koyabileceğiniz kredi blokesi,
  • Şifreyi 3 kere peş peşe yanlış girerek, bankanın koymuş olduğu bloke,
  • Kredi kartınızın ATM’de yaptığınız işlemin ardından unutulması ile koyulan bloke,
  • Kredi kartınızın borcunu ödemediğinizde için bankanın koymuş olduğu bloke.

Yukarıdaki sebepler dolayısıyla kartınızı hiç bir şekilde kullanamıyorsanız, kredi kartınızın bloke olduğunu düşünebilirsiniz. Eğer yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden hiç biri olmadıysa, öncelikle bankanızın müşteri hizmetlerini aramalısınız. Müşteri hizmetlerinden kartınıza bloke koyulup koyulmadığını öğrenebilir ve eğer borcunuzdan dolayı bloke işlemi gerçekleştirilmediyse, bloke işleminin kaldırılmasını talep edebilirsiniz.

Çok nadir de olsa, bazı durumlarda yaptığınız şüpheli bazı işlemler dolayısıyla kredi kartınıza banka tarafından bloke koyulabiliyor. Şimdi tek tek oluşan bloke işlemini nasıl kaldıracağınızdan sizlere bahsedeceğiz. Farklı nedenlerle meydana gelen kredi kartı bloke işlemleri nasıl yapılır? Buyurun, hep birlikte inceleyelim.

Kredi Kartının Şifresini Yanlış Girme (Geçici Blokeyi Kaldırma)

Kredi kartınızın şifresini 3 kez peş peşe yanlış girdiğiniz takdirde, kredi kartınız bloke olacaktır. Şifrenin yanlış girilmesiyle oluşan bu durum ile meydana gelen blokeye, geçici bloke işlemi denmektedir. Şifrenin 3 kere arka arkaya yanlış girilmesiyle, bankada kredi kartınızın başkası tarafından kullanılmaya çalışıldığı düşünülür ve kredi kartınız bloke edilir.

ATM’de veya post cihazınızda kredi kartı şifrenizi peş peşe yanlış girdiğinizi düşünelim. Kredi kartınızı yeniden kullanabilmek için yapmanız gereken müşteri hizmetlerini aramalısınız. En kolay ve hızlı bir şekilde müşteri hizmetlerinden kredi kartınızın bloke şifresini kaldırabilirsiniz. Ancak müşteri hizmetleri kartın size ait olduğunu anlayabilmek için size bazı güvenlik soruları soracaktır. Bu güvenlik sorularına doğru cevap verdiğiniz takdirde, kredi kartı bloke işleminiz kaldırılacaktır. Müşteri hizmetlerinin sorduğu güvenlik sorularını cevaplayamaz ya da yanlış cevaplar verirseniz, kredi kartınız tamamen bloke olacaktır.

kredi kartı blokesi nasıl kalkar

Kayıp ve Çalıntı Durumunda Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Kayıp ve çalıntı nedeniyle müşteri hizmetlerini arayarak kredi kartınıza bloke koydurmuş olabilirsiniz. Unutmamalısınız ki, kayıp veya çalıntı durumlarında şifre yanlış girilmediği sürece bu blokeyi yalnız siz bankanız ile görüşerek bloke koydurabilirsiniz. Aksi takdirde bankanız, kredi kartınızı kaybettiğinizi ya da çaldırdığınızı bilemeyecektir. Peki, müşteri hizmetlerini arayarak koydurduğunuz blokeyi nasıl kaldırırsınız?

Aslında kaybettiğiniz veya çaldırdığınız aynı kredi kartını bir daha kullanamayacağınız için banka adresinize yeni bir kredi kartı gönderecektir. Gönderilen yeni kart ile hem eski kartınızın iptalini sağlayacak hem de bloke işleminizi otomatikman kaldırmış olacaksınız. Böylece kredi kartınızın şifresini belirlendikten sonra eskisi gibi kullanmaya devam edebilirsiniz. Eğer kartınızı kaybettiyseniz ve bloke koydurduktan sonra bulsanız bile kredi kartınızı kullanamayacağınızı unutmayınız.

Devlet Destekli Faizsiz Kredi Nasıl Alınır?

Borç Nedeniyle Kredi Kartı Blokesi

Bazen borç nedeniyle bankalar kredi kartlarına bloke koyabilmektedir. Bu da kredi kartınızı diğer bloke işlemlerinde olduğu gibi kullanamayacağınız anlamına gelmektedir. Eğer borcunuz nedeniyle kredi kartınız bloke olmuş ise bunu müşteri hizmetleri ile çözemeyeceğinizi belirtmek isteriz. Bu tür durumlarda banka veya bankanın müşteri hizmetleri herhangi bir işlem yapamamaktadır.

Kredi kartınızın ödemesi 3 aylık bir gecikmeye uğramışsa, kredi kartınızın limit tamamen durdurulacaktır. Ayrıca bu tür bir durumda kredi kartı borcunu ödemeden, banka tarafından kesin talimatla kredi kartınızın blokesinin kaldırılamayacağını bilmeniz gerekmektedir.

Kredi kartı borcunuz nedeniyle kredi kartınız bloke olduysa, bu durumda bankanızın yasal işlem başlatacağı anlamına gelmektedir. Ancak borcunuzun gecikmeye düştüğünü öğrendiğiniz ve yasal takibe düşmediğini biliyorsunuz. Bu durumda kredi kartınızın ödemesini yaparsanız, kredi kartınızın blokesinin kalıcı olmasının önüne geçebilirsiniz. Daha sonra ise yapacağınız düzenli ödemeler ile kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Bilmelisiniz ki, kredi kartı kredi notunuzun en hızlı şekilde yükselmesini sağlayan banka aracıdır.

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kalkar

Kredi kartı blokesi eğer geçici ise banka ile iletişime geçerek kolay şekilde kaldırılabilir. Bankanın iletişi kanallarını aradığınızda güvenlik sorularına doğru cevap verdiğinizde geçici bloke otomatik olarak kalkar. Aynı şekilde hatalı şifre girme sonrası müşteri hizmetlerini arayarak yeni şifre oluşturabilir ve blokeyi hemen kaldırabilirsiniz.

Eğer bankaya borcunuz varsa ve yasal takibe düşerse banka kredi kartınıza bloke koyarak kartınızı tamamen kapatabilir.

Kredi Kartı Alamıyorum Ne Yapmalıyım?

Kredi Kartı Zamanında Ödenmezse Ne Olur?

https://www.youtube.com/watch?v=g3ehb3oEELM

Kredi Kartı Blokesi Kaç Saatte Kalkar?

Ödeme yapıldığı an kalkar.

Kredi Kartı Kaç Ay Ödeme Yapılmazsa Bloke Olur?

3 ay içinde ödeme yapılmazsa bloke olur.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Efkan Gedik dedi ki:

    Ben axsess kredi kartı ödemesini yaptım ama hala bloke kaldırılmadi

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık