DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97

Ruhsat Seri No Öğrenme ve Bulma

Ruhsat Seri No Öğrenme ve Bulma
10.05.2023 02:31
A+
A-

Ruhsat Seri No Öğrenme; Aracınızda kasko ve trafik sigortası yaptırmak istediğinizde sürekli olarak karşınıza çıkan ruhsat seri numarasıdır. Ruhsat seri numarası diğer bir adıyla trafik tescil belgesi olarak bilinmektedir.

Ruhsat Seri No Öğrenme ve Bulma
Ruhsat Seri No Öğrenme ve Bulma

Aracınıza sigorta yaptırmak istediğinizde araçla ilgili verilerin tek bir yerde toplandığı (hasar kayıtları ve sigorta bilgileri) çevrimiçi bir yer olan Trafik Sigortası Bilgi Merkezi (TRAMER) Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 2010 yılında hayatımıza girdi. Araç bilgilerini bulabildiğiniz, hasar kayıtlarına, kazaya karışı karışmadığı, borcu bulunup bulunmadığı, kimin adına kayıtlı olduğu ve sigorta bilgilerine de bu sistem üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu sistemde sürekli olarak karşınıza ruhsat seri numarası karşınıza çıkmaktadır. Peki, ruhsat seri numarası nedir?

Ruhsat Seri Numarası Nedir?

Ruhsat seri numarası, sahip olunan araca ait ruhsatta kayıtlı olarak bulunan bilgilere Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) aracılığıyla erişilebilmesini sağlar. Ruhsat seri numarası, ruhsatın kime ait olduğunu gösterir. Aynı zamanda 2 harf ve 6 rakamdan oluşmakta olup sayfanın en altında yer almaktadır. Bu numarayı ruhsatınıza bakarak kolayca öğrenebilirsiniz.

Aynı zamanda ruhsat seri numarasına e-Devlet sistemi üzerinden de kolayca ulaşabilirsiniz. e-Devlet sistemine giriş yaptığınızda arama bölümüne “Emniyet Adıma Tescilli Araç Sorgulama” yazdığınız takdirde, adınıza kayıtlı araçların sorgulamasının yapabilirsiniz. Açılan sayfada hangi aracın ruhsat seri numarasını öğrenmek istiyorsanız, o aracın hizasında bulunan “detay” kısmına tıklamanız yeterlidir. Detay kısmına tıkladığınızda açılan sayfada 2 harf ve 6 rakamdan oluşan ruhsat seri numarasına ulaşabileceksiniz.

Ruhsat Seri No Bulunur

ruhsat seri no öğrenme

Araç ruhsat seri no yukarıda resimde olduğu gibi araç ruhsatını açtığınızda sağ köşede bulunan 2 harf ve 6 rakamdan oluşmaktadır. Araç ruhsat no bu belgenden öğrenebileceğiniz gibi e-Devlet üzerinden adıma kayıtlı araçlar adımını takip ederek araçlarım detay diyerek devam ederek araç ruhsat seri no öğrenebilirsiniz. e-Devlet üzerinden sadece adınıza kayıtlı araç ruhsat no öğrenebilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda Ruhsat Seri No Öğrenme Ruhsat Seri No bulma hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Araç Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ruhsat seri no nasıl öğrenilir?

Ruhsat seri numarası, araç ruhsatının ön yüzünde yer alan belirli bir alandadır. Ruhsat seri numarasını öğrenmek için, aracın ruhsatına bakmanız ve seri numarasının hangi bölümde olduğunu bulmanız gerekir.

Trafik tescil belgesi seri no nasıl öğrenilir?

Trafik tescil belgesi seri numarasını araç ruhsatında bulabilirsiniz. Ruhsatta “Belge Seri No” olarak belirtilen bölümde seri numarası yer alır. Ayrıca, trafik tescil belgesi (araç ruhsatı) üzerindeki barkodun taranması veya araç plakası ile birlikte Emniyet Genel Müdürlüğü’nün web sitesinde yer alan sorgulama sayfasında seri numara sorgulaması yapılabilir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.