En Fazla Para Kazandıran Tavuk Cinsleri ve Çeşitleri

En Fazla Para Kazandıran Tavuk Cinsleri ve Çeşitleri
10.05.2023 02:25
2.779
A+
A-

En Fazla Para Kazandıran Tavuk Cinsleri ve Çeşitleri; Ülkemizin büyük bir bölümünde kümes hayvancılığı önemli gelir kaynağıdır. Gerek satışı gerekse de yumurta üretmesi ile kolaylıkla fazla para kazanabilirsiniz. Kolaylıkla çok para kazanabilmeniz tavuk cinslerini ve çeşitlerini iyi bilmelisiniz. Sizde en fazla para kazandıran tavuk cinsleri ve çeşitleri hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olmak istiyorsanız, sizi yazımızı incelemeye davet ediyoruz.

En Fazla Para Kazandıran Tavuk Cinsleri ve Çeşitleri
En Fazla Para Kazandıran Tavuk Cinsleri ve Çeşitleri

Bir tavuk çiftliği açmak ya da ticaret yapabileceğiniz tavuk işine girmek istiyorsanız, alacağınız tavuk cinslerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Kolay yoldan fazla para kazanmak istiyorsanız, ülkemizde veya dünyada en çok tercih edilen yüksek verimi bulunan tavuk cinslerini tercih edebilirsiniz. Yüksek verim elde edebileceğiniz tavuk cinslerini yazımızın ilerleyen kısımlarında okuyabilirsiniz. Şuan genel bir bilgilendirme ile yazımıza devam ediyoruz.

Yüksek verim elde edebileceğiniz tavuk cinslerinin seçimini yaptığınızda daha az emek ile kolay para kazanabilirsiniz. Fakat her tavuğun farklı istek ve ihtiyaçlarının olduğunu, farklı yetiştirme durumlarının bulunduğunu da unutmayınız. Tavuk cinsleriyle hangi iklim koşullarında daha fazla verim alabileceğiniz önemlidir. Eğer tavuk eti ve yumurta gibi ticaret yapabileceğiniz bir alana yönelecekseniz, kesinlikle tavuk çeşidinin seçimini doğru yapmalısınız. Tavuk cinslerini doğru seçtiğiniz takdirde, uzun vadeli bir iş düşünebilirsiniz.

Para Kazandıran Tavuk Çeşitleri 2023

İşte sizler için derlediğimiz en fazla kazandıran tavuk cinsleri ve çeşitleri:

 1. Ligorin (Leghorn) Tavuğu

İtalya menşeili bir tavuk cinsi olsa da, anavatanı Hollanda olarak bilinmektedir. Yumurta verimi yüksek olan Ligorin tavuğu, ülkemizde daha çok Leghorn olarak  bilinmektedir. Leghorn tavukları beyaz renkte yumurta vermektedirler. Ülkemizde de beyaz yumurtanın organik olmadığı düşüncesi bulunduğu için yumurta satım işlemi çok fazla gerçekleşmemektedir.

Leghorn tavuklarının verimleri oldukça yüksektir. Zaten Hollanda tavuk cinsleri bakımından yumurta tavuğu olarak bilinen cinsler oldukça başarılıdır. Ligorin tavuk yetiştiriciliği ve satışı diğer tavuk cinsleri ne göre oldukça fazladır. Ligorin tavukları az yem tüketerek fazla bir yumurta vermeleri, bu tavuk cinsini bir özelliği arasında bulunmaktadır. Bu yüzden tüm dünyada Ligorin tavukları az yem yiyerek, çok fazla yumurta veren tavuk cinsi olarak bilinmektedir. Bu nedenle yumurta ticareti yapan kişiler için en çok tercih edilmesi gereken tavuk cinsleri arasındadır.

Peki, Ligorin tavukları yılda ortalama kaç yumurta verir? Aslında bütün tavuklarda yetiştirme ortamı, beslenmesi ve bakımı gibi birçok etken yumurta sayısını etkilemektedir. Leghorn tavukları eğer doğal bir ortamda yetiştiriliyorsa 250-300, suni ortamda yetiştiriliyorsa 300-320 kadar yumurtayı yıl bazında verebilmektedir. Yumurtaları beyaz renkte, büyüklüğü (xxl) normalin üzerindedir. Sadece yumurta sayısı ve verimi olarak düşünüldüğünde dünya üzerinde en iyi yumurta tavuğu olarak gösterilmektedir.

Bir önceki paragrafta az yem ile fazla yumurta vermesini bu tavuk cinsini özelliği arasında bulunduğu belirtmiştik. Şimdi ise sizler için bu tavuk cinsinin diğer özelliklerinden bahsedeceğiz. Ligorin tavuk cinsinin en önemli özelliğinin yanında, diğer tavuk cinslerinin yaşına göre daha erken yumurta yapması diğer özellikleri arasında bulunmaktadır. Ayrıca Ligorin tavuk cinslerinin hastalıklara karşı dirençli olduğunu da unutmamak gerekir.

Leghorn tavukları doğal ortamlarında 20. haftada yumurta vermeye başlarken, suni ortamda 16. hafta itibariyle yumurta vermeye başlamaktadır. Tabii ki tahmin edebileceğiniz üzere doğal ortamda yetişen tavukların yumurtaları daha kaliteli olur. Ayrıca doğal ortamlarda yetiştirilen tavuklar daha uzun süreli yumurta vermektedir.

 1. Lohman Brown Tavukları

Tavuk almak isteyen kişilerin tabii ki öncelikli amacı az bakım, az yem ile oldukça yüksek yumurta verimi veren tavukları yetiştirmektir. Özellikle de tavuk eti veya yumurtasından kazanmak istiyorsanız, kesinlikle bu özelliklere dikkat etmelisiniz. İşte Leghorn tavuğu dışında sizlere farklı bir tavuk cinsi önerisi: Lohman Brown Tavukları. Bahsedeceğimiz tavuk cinside az yem tüketerek fazla yumurta alabileceğiniz, tavuk ırkları arasındadır. Detaylarını sizlerle paylaşalım.

Ülkemizde tavuk besleyenler ilk sırada tercih ettiği Lohman Brown Tavukları, yüksek verim elde edebileceğiniz tavuk ırkları arasında bulunmaktadır. Genellikle sadece doğal ortama uyum sağlayabilen bu tavuk cinsi, 20. hafta itibariyle yumurta vermeye başlamaktadır. Yıllık 250-300 arası yumurta verebilirken, yumurtaların rengi ise kahverengidir. Genelde yumurta satışı için kullanılan Lohman Brown tavukları, kesim için 2-2,5 kg civarı olması nedeniyle uygun değildir.

Leghorn tavuk cinsinin aksine bu tavuk cinsi daha uysaldır. Bu nedenle bakımı oldukça kolay ve zahmetsizdir. Fakat bu tavuk cinsi hastalıklara karşı dirençli değildir. Uygun şartlarda yetiştirilmesi gerekmekte ve hastalıklara karşı bakıcıları tarafından önlemler alınması gerekmektedir. Bu nedenle iyi kümes şartları ve bu tavuk ırkına vereceğiniz kaliteli yem ile uzun süre yüksek verimli yumurtalar elde edebilirsiniz.

 1. Rhode Islan Red (RIR) Tavukları

Bu tavuk ırkının adı Amerika’da bir ada olan Rhode’dan gelmektedir. Uzun süre dayanıklılığı, uysallığı, ayrıca yumurta ve et verimi yüksek olan tavuk ırklarıdır. Adından da anlaşılacağı üzere (Rhode Islan Red) kırmızı renkli tüyleri bulunmaktadır. Kırmızı ve beyaz renkli tüy renklerine sahip olsalar da, daha çok kırmızı renkli olanlar tercih edilmektedir.

Rhone Islan Red (RIR) tavuklarının yumurtaları kahverengidir. Yumurta rengi kahverengi olan bu ırkın, yılda ortalama 200 civarı yumurta vermektedir. Diğer tavuk cinslerine göre daha avantajlı olan RIR tavuklarının yumurta ağırlığı ortalama olarak 60-65 gr ağırlığındadır. RIR tavuk ırkının diğer tavuk ırklarına göre yılda verdiği yumurta sayısından yola çıkarak dezavantajlı olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz demektir. Çünkü RIR tavukları yumurta verimini düşürdüğünde, et verimi de sağlayabileceğiniz tavuk ırkları arasında yerini alıyor.

RIR tavukların ağırlıkları iyi bir bakım sağlandığında 3,5 kg kadar çıkarken, RIR horozlar ise yaklaşık 4 kg kolayca ulaşabilmektedirler. Faklı tavuk türleri üretmek isterseniz kümesinizde mutlaka bir tane RIR horozu bulundurmanızı sizlere tavsiye ediyoruz. Ayrıca gezen tavuk olarak biline Rhone Islan Red tavukları doğru ve sağlıklı koşullarda bakımı sağlandığında uzun süre yumurta veriminden yaralanacağınız bir tavuk ırkıdır.

 1. Nick Brown Tavukları

Gezen tavuk ırkları arasında bilinen Nick Brown Tavukları, yumurta tavukları olarak kullanılması gereken bir ırktır. Yılda ortalama olarak 270 civarında yumurta verimi elde edebilirsiniz. Günlük yem tüketimi az olan tavuk ırkı arasında bulunan Nick Brown tavukları, 2 yıla kadar yaşayabilmektedir. 5 aydan önce yumurtlaması mucize olarak tabir edilmektedir. Ülkemizde yumurta sektöründe çalışan birçok firmanın Nick Brown tavuk ırkını kullandığı bilinmektedir.

En önemli özelliği ise kümese oldukça zor alışmasıdır. Doğru bakım ve beslenme koşulları sayesinde alıştırabileceğiniz bu ırk, kümese alıştırdığınız takdirde oldukça yüksek verim elde edebilirsiniz. Özellikle bu ırktan yüksek verim bekliyorsanız, kesinlikle kümes ısısı ve ışıklandırılması gibi ayrıntılara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu ayrıntılara dikkat ettiğiniz takdirde Nick Brown tavuk ırkının yumurta üretim verimi bir o kadar artmış olacaktır.

 1. Atak – Ataks Tavukları

Ataks tavuk ırkı bilmeniz gereken en önemli ayrıntı, ülkemizde yetiştirilen ilk yerli yumurta tavuğu olmasıdır. Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü tarafından yetiştirilmekte olan bu yumurta tavuğuna ülke sınırları içinde tahminlerinizin daha da üstünde karşılaşabilirsiniz. 20 haftalık iken yumurtlama başlayan ATAK-S ırkında (Ankara Tavukçuluk Araştırma Kahverengisi) 3 yıla kadar yumurta verimi elde edebilirsiniz. Renkleri beyaz veya kremsi olan Ataks ırkından, yılda ortalama olarak 250 civarı yumurta alabilirsiniz.

Gezen tavuk olarak yetiştiriciliği yapmayı düşünürseniz, bulunduğu ortama kolay bir şekilde uyum sağladığını bilmeniz gerekmektedir. Özellikle ülkemizin iklim şartlarına da oldukça dayanıklı olan Ataks ırkının günlük yem tüketimi konusunda dezavantajlı olduğu söylenmektedir. Hastalıklara karşı direnci yüksek olan Ataks ırkı, yaklaşık olarak 2,5 kg ağırlığına kadar ulaşabilmektedir. Ayrıca Ataks ırkı yumurta tavuğu olarak bilindiğinden, yağlı besinlerle beslememeniz gerekmektedir. Doğru beslenme ve temiz bakımı ile uzun süre kaliteli yumurta verimini kolaylıkla elde edebilirsiniz.

 1. Atabey Tavukları

Ataks ırkı gibi yerli tavuk ırkları arasında Atabey tavukları da bulunmaktadır. Ankara Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen Atabey tavuk ırkı, beyaz yumurta vermesiyle bilinmektedir. 72 haftalık dönemde 300 civarında beyaz yumurta vermektedir. Az yem tüketmesi ile dikkatleri çeken Atabey tavukları, oldukça hassas ve ürkektirler. Hassa ve ürkek olmalarına rağmen, kötü çevre ve iklim koşullarına kolaylıkla uyum sağlayabilirler. Ayrıca hastalıklara karşıda yüksek direnç gösterirler. Bütün bu özelliklerinin yanında beyaz tüylü hibrit yumurta tavuğudur.

 1. Amrock Tavukları

Bir sonraki başlıkta bahsedeceğimiz Plymouth tavuk cinsinin geliştirilmesi için Amrock tavuk cinsinin üretimine başlanmıştır. Amrock tavuğu etlik ve yumurta tavuğu olarak besleyebileceğiniz tavuk ırkları arasında bulunmaktadır. 10 yıla kadar yaşayabilen Amrock tavukları, yılda yaklaşık 200 civarında yumurta vermektedir. Anaç özellikleri gelişmemiş olan bu tavuk ırkının, ağırlıkları 3-3,5 kg civarında değişmektedir.

Sakin, uysal yapısıyla ve kolay bakımıyla tercih edilmektedir. Kuluçkaya yatma ihtimalleri düşük olduğundan en çok tercih edilen tavuk ırkları arasında yerini almaktadır. Ayrıca en önemli özellikleri arasında çevreye uyum sağlaması, hastalıklara ve iklim şartlarına karşı dirençli olması bulunmaktadır. Plymouth tavuk ırkı ile birçok ortak özelliği bulunan Amrock tavuklarını, doğal ortamda besleyerek yüksek verim elde edebilirsiniz.

 1. Plymouth Tavukları

Plymouth tavukları ülkemizde genel olarak çilli tavuklar olarak bilinmektedir. Doğru bir bakım ve beslenme ile 10 yıla kadar yaşayabilen bu tavuk ırkının hem yumurtasından hem de etinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca diğer tavuk ırklarından çok daha fazla hastalıklara karşı dirençli olması ve çevresel koşullara uyum sağlaması ile en çok tercih edilen tavuk ırkları arasındadır.

Yılda yaklaşık olarak 250 civarında yumurtlayan Plymouth ırkının yumurta ağırlığı ortalama 70 gr ağırlığındadır. Yumurtanın yanı sıra etlik olarak düşünebileceğiniz bu ırk, 3-4 kg ağırlığına kadar çıkabilmektedir. Bilinmesi gereken ayrıntılardan bir tanesi de, diğer tavuk ırklarına oranla çok daha fazla yem tüketiyor olmasıdır. Yine de hem et hem de yumurta veriminin yüksek olduğu tavuk ırkları arasında yerini almaktadır.

 1. Sussex Tavuk

Bakıcıları tarafından en çok tercih edilen tavuk ırkı arasında bulunan bu ırk, yumurtasından ve etinden yüksek verim elde edebileceğiniz tavuklar arasında yerini almaktadır. Burada bilinmesi gereken etlik ve yumurtalık olarak bu ırkın tavuklarının ayrıldığıdır. Kısaca etlik olanı, yumurta verimi elde etmek istediğiniz tavuğa göre yaklaşık olarak 4 kat daha büyüktür.

Sussex tavuk ırkının farklı renkleri bulunmaktadır. Fakat en çok tercih edilenleri ise boyun ve kuyruk kısmı siyah tüylü olan, beyaz gövdeli tavuklardır. Evcil yapıları bulunan bu ırkın yetiştirilmesi oldukça rahattır ve yüksek verim için mutlaka geniş ortamlarda yetiştirilmelidir. Kış koşullarına oldukça dayanıklı olan Sussex tavukları, birçok üretici tarafından beslenmekte olan bir tavuk cinsidir.

Sussex Tavukları yılda ortalama olarak 250 civarında yumurta vermektedirler. Diğer tavuk ırkların göre daha geç (yaklaşık olarak 11 aylıkken) yumurta vermeye başlasa da, 4 yıla kadar Sussex tavuklarının yumurtalarından yararlanabilirsiniz. Yine Sussex tavuklarını düşük verim elde etmeye başladığınız zaman etlik olarak düşünebilirsiniz. Etlik olan sussex tavuklarından daha fazla verim elde etseniz de, bakıldığında en fazla para kazandıran tavuk cinleri arasında yerini almaktadır.

 1. Tinted Yumurta Tavuğu

Son zamanlarda en çok tercih edilen tavuk ırkları arasında bulunan Tinted yumurta tavuğudur. Genellikle sadece yumurta tavuğu olarak kullanılan bu ırk, yılda yaklaşık olarak 350 civarında yumurta verimine sahiptir. Yine az yem tüketen (yaklaşık 80-90 gr) bu ırk, beyaz tüylüdür. Doğa şartlarına dirençli olan Tinted yumurta tavuğundan yüksek verim elde edebilirsiniz.

 1. Australop Tavuğu

Australop tavuğu, yıl içerisinde en çok yumurtlayan tavuk cinsi unvanını taşımaktadır. Söylentilere göre yılda 364 yumurta vermektedir. Ancak günümüzde Australop tavuk cinsine bakıldığında ortalama 280 civarında yumurta üretmektedir. Yine yılda verdiği yumurta sayısına göre en çok tercih edilen tavuk cinsi arasında yerini almaktadır. Ülkemizde daha çok astrolog tavukları olarak bilinmektedir.

Adından da çıkarabileceğiniz gibi Avustralya menşeili bir ırktır. Genellikle yumurta tavukları olarak kullanılan bu ırkın yumurta renkleri açık kahverengidir. Yumurtlama diğer tavuklar ile ortalama aynı zamanda başlamasına rağmen (20. hafta) 5 yıla kadar doğru bakım ile verim alabilirsiniz. Bu özelliği en önemli özelliği arasında bulunmaktadır. Ancak diğer tavuk ırklarına göre hastalıklara ve hava koşullarına karşı dirençli olmadığı bilinmektedir.

En Çok Para Kazandıran Tavuk Cinsi

Hayvancılık alanında çalışmalarını devam ettirerek bu alanda gelir elde eden ya da etmek isteyen binlerce kişi yer almaktadır. Bilindiği üzere hayvanlar çeşitli sınıflandırmalar ile karşımıza çıkmakta olup neticesinde büyükbaş, küçükbaş ya da kanatlı hayvancılık ile uğraşan kişiler de mevcuttur. Bu kapsamda kanatlı hayvancılık alanında en çok tercih edilmekte olan hayvanlar ise tavuklar olmuştur.

Tavukçuluk yaparak geçimlerini bunun üzerinden sağlayan kişilerin bu alanlarda gelişim göstererek daha fazla gelir elde etme amacı taşıdıkları da görülmektedir. Tavukçuluğun yaygın olarak tercih edilmesi ve gelirlerinin de yüksek olmasının sebebi olarak tavuklardan üretilen yumurtalardır. Çeşitli anlaşmalı firmalara ya da üreticilere yumurtalar satarak büyük ölçüde gelir elde eden çiftçilerin bu alanda ilgi göstermesi de son derece doğaldır.

Sizlere yukarıda verdiğim en çok para kazandıran tavuk cinsleri arasında en iyi tavuk çeşitlerini listelemeye çalıştım. Peki ya siz en çok para kazandıran tavuk hakkında neler düşünüyorsanız yorum kısmına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Tavuk Irkları ve Özellikleri (Yerli ve Yabancı Verimli Tavuklar)

Tavuk Çiftliği Kurmanın Maliyeti ve Devlet Destekleri

En verimli tavuk ırkı hangisi?

En verimli tavuk ırkı olarak kabul edilen ırklar arasında Rhode Island Red, Sussex, Plymouth Rock ve Leghorn gibi ırklar bulunmaktadır. Ancak verimlilik faktörü farklı kriterlere göre değişebilir, örneğin yumurta verimi, et verimi, yumurta kalitesi, hastalıklara dayanıklılık vb. açılardan farklı ırklar tercih edilebilir.

En pahali tavuk hangisi?

Dünya genelinde en pahalı tavuk ırkları arasında Ayam Cemani, Frizzle ve Sultani gibi ırklar yer almaktadır. Ancak fiyatları ülkeden ülkeye ve bölgeden bölgeye farklılık göstermektedir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.