TeknoHaber

Telefonun Şarjı Çok Çabuk ve Hızlı Bitiyor

Telefonun Şarjı Çok Çabuk Bitiyor; Sosyal medya ağlarında ve internette çokça zaman geçirdiğimiz son yıllarda kullandığımız akıllı cihazların şarjı da hiç olmadığı kadar çok çabuk bitiyor.

Hatta bazen telefonumuzun pilinin 3-4 saat gibi kısa bir süre içerisinde bittiği ve telefonumuzun kapandığı durumlar bile oluyor.

Özellikle dışarıda olduğumuz anlarda telefonumuzun şarjının bitmesi, son derece can sıkıcı olabiliyor.

Sizler de telefonunun şarjını çok çabuk bitirenlerdenseniz; telefonunuzun pil ömrünü uzatmanıza yardımcı olacak birtakım önerilerimizi uygulayarak, telefon şarjınızın daha uzun saatler boyunca dayanmasını garantileyebilirsiniz.

Telefonun Şarjı Çok Çabuk Bitiyor Neden?

Telefon şarjının kısa sürede bitmesinin ardında birden çok etmen yer alabiliyorlar. Telefon şarjı, genellikle bilinçsiz ve yanlış kullanım doğrultusunda hızlı bir şekilde tükense de bazen de şarjın erken bitmesinin ardında pilin bozulması ya da arızalanması gibi teknik problemler de bulunabiliyor.

Bu etmenleri kısaca aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Ekran parlaklığının yüksel olması, şarjı çabuk bitiren en önemli faktörler arasında bulunuyor.
 • Telefondaki wi-fi bağlantısının her daim açık olması da telefonun şarjının çabuk bitmesini beraberinde getiriyor.
 • Wi-finin yanı sıra 4.5G ve 3G bağlantılarının açık olması da telefonunuzun şarjının umduğunuzdan daha kısa sürede bitmesine yol açıyor.
 • Akıllı telefonların hemen arka planında çalışmaya devam eden uygulamalar da şarj ömrünü kısaltıyor.
 • Telefonun titreşim ayarının aktif olması, bir diğer etmen olarak karşımıza çıkıyor.
 • GPRS ve konum isteklerinin yoğun bir şekilde kullanılması da şarjın çabuk bitmesine neden oluyor.
 • Akıllı telefonların bilinçsiz ve yanlış kullanımı; pilin arızalanmasına ya da bozulmasına yol açabiliyor.

Telefon Şarj Çabuk Bitiyor Çözüm

Bataryadaki bozulma yani arızalanmalar dışında kullanıcı hataların giderilmesi yani akıllı telefonların daha bilinçli bir şekilde kullanılması ile telefon şarjının ömrünü uzatmak mümkün olabiliyor.

Aşağıda bahsedeceğimiz yöntemleri deneyerek, şarjınızın daha uzun süre dayanmasını garantileyebilirsiniz:

 • Ekran Parlaklığını Azaltın

Pilin bir numaralı düşmanı olarak niteleyebileceğimiz ekran parlaklığının azami seviyede olduğundan emin olun. Geceleri telefonunuzu düşük parlaklık ayarında kullanarak, pil ömrünüzü önemli ölçüde arttırabilirsiniz.

 • Telefonunuza Tuş Kilidi Koyun

Telefonunuzda mevcut bir tuş kilidiniz yoksa hemen tuş kilidi koyarak, telefon şarjınızın çabuk bitmesini önleyebilirsiniz.

 • İnterneti Kullanmadığınız Zamanlarda Kapatın

Gün içerisinde sık sık internete giriyorsanız; bu alışkanlığınıza da bir an önce son vermeniz gerekiyor. Instagram, Facebook, Youtube gibi sosyal medya ağlarının yoğun kullanımı, özellikle sosyal medya ağlarındaki videoların izlenmesi; telefon şarjının birkaç saat içerisinde bile bitmesine yol açabiliyor.

Yoğun internet kullanımın yanı sıra internetin her daim açık olmasına da engel olmalısınız.

Wifi ve 3g/4.5G kapatarak, arka planda internetinizden yemeye devam eden uygulamaların şarjınızı da bitirmesini önleyebilirsiniz.

 • Titreşim Ayarını Kapatın

Telefondaki ses ve titreşim ayarları da direk olarak bataryadan yiyor. Telefonunuzdaki titreşim ayarını kaldırarak, yüksek sesle müzik dinlemekten kaçınarak ve müzik dinlerken ya da telefonla konuşurken kulaklık kullanarak, pil ömrünü arttırabilirsiniz.

 • Gereksiz Bildirimleri Telefonunuzdan Kaldırın

Telefonunuza sık sık ve düzenli bir şekilde gelen ve sizin için önemli olmayan bildirimleri kapatarak da telefonunuzun şarjının eskisinden daha uzun süre dayanmasına olanak tanıyabilirsiniz.

 • Uçak Modunu Açın

Telefonunuzun şarjı bitmeye başladıysa ve şarjının on-onbeş dakika daha bitmemesini istiyorsanız; telefonunuzun uçak modunu açabilirsiniz. Acil ihtiyaçlarınızda bu yöntemi deneyerek, on-on beş dakika sonra yapmanız gereken telefon görüşmelerini gerçekleştirebilirsiniz.

 • Virüs Programı Yükleyin

Telefona bulaşan virüsler ve kötü yazılımlar da her daim telefonun arka planında çalışmaya devam ettiklerinden telefonun şarjını çabucak bitiriyorlar. Telefonunuza sağlam bir anti-virüs programı yükleyip, telefonunuzdaki virüslerden kurtularak da şarjın erken bitmesi sorununuzdan kurtulabilirsiniz.

 • GPS ve Konum Servis Ayarlarını Kapatın

GPS ve konum servislerini gerekmedikçe kullanmaktan kaçınarak da önlem alabilirsiniz.

 • Gereksiz Widgetleri Bir An Önce Silin

Akıllı telefonunuzda widgetler mevcutsa widget kullanım sıklığını azaltmalı, mümkünse kullanmadığınız widgetleri telefonunuzdan silmelisiniz.

Widgetlerin yanı sıra telefonun arka planında çalışmaya devam eden ve ihtiyaç duymadığınız diğer uygulamaları kaldırarak da önemli bir adım atabilirsiniz.

 • Ekran Koruyucu ve Duvar Kağıdı Kullanmayın

Akıllı telefonlarda kullanılan ekran koruyucular ve duvar kağıtları da pil ömrünü azaltıyor. Özellikle hareketli duvar kağıtları ve ekran koruyucular, büyük ölçüde pilden yiyor.

 • Telefonunuzu Zamanında Güncelleyin

Telefonunuza dair güncellemeleri zamanında yapmanız da pil ömrünü uzatmanıza yardımcı oluyor. Güncellemeleri zamanında yapmanız, bu noktada oldukça önem arz ediyor.

 • Telefonunuzu Aşırı Sıcaklardan Koruyun

Aşırı sıcağa maruz kalmak da pil ömrünü azalttığından telefonunuzun özellikle yaz aylarında direk güneş ışığına maruz kalmasına engel olmalısınız.

 • Orijinal Şarj Aleti Kullanın

Yan sanayi yani orijinal olmayan şarj aleti kullanma alışkanlığı, bataryalara zarar verdiğinden bu alışkanlığınıza son vermeli ve orijinal şarj aleti almalısınız.

 • Telefonunuzu Mümkünse Şarjı Tamamen Bittiğinde Şarj Edin

Telefonları neredeyse yarısına kadar dolu iken şarj etmeye çalışmak, telefon bataryasını bozuyor. Akıllı telefonunuzu mümkünse şarjı tamamen sona erdiğinde şarj ederek, bataryanızın dayanıklılığını ve kullanım ömrünü arttırabilirsiniz. En nihayetinde telefonunuzun pil seviyesi %40’ın altına inmeden telefonunuzu şarj etmemenizi öneriyoruz.

 • Akıllı Telefonunuza Pil Ömrünü Uzatan Programlardan Yükleyin

Pil ömrünü uzatan uygulamaları yani programları kullanarak da başarılı bir sonuç elde edebileceğinizi söylemek istiyoruz.

Apple Store ya da Google Play Store üzerinden indirebileceğiniz bu programlar, pil ömrünü kısaltan ve telefonun arka planında çalışan uygulamaları kapatıyorlar. Aynı zamanda telefonunuzun şarjının ne kadar süre dayanacağına dair de sizleri bilgilendiriyorlar. Du Battery Saver, Easy Battery Saver, Juice Defender, Battery Widget Reborn; pil ömrünü uzatan ve telefonunuza ücretsiz indirebileceğiniz programlar arasında bulunuyorlar.

Aldığınız tüm önlemlere, kullandığınız programa rağmen hala bir sonuç alamıyorsanız; bu durum muhtemelen telefonunuzun bataryasının bozulmaya başladığını ya da bozulduğunu gösterdiğinden yeni bir batarya alarak, sorununuzu kökten çözüme kavuşturabilirsiniz.

Telefonunuzu yoğun bir şekilde kullanıyorsanız, özellikle sosyal medya ağlarında saatlerin nasıl geçtiğini bile bilmeyenlerdenseniz; en son çare dışarı çıkarken yanınızda Powerbank götürmenizi, hala Powerbank’iniz yoksa bir an önce satın almanızı öneriyoruz.

Bu yazımızda kısaca telefonun şarjı çabuk bitiyor neden? sorusunu yanıtlamaya, şarj ömrünü arttıran önerilerimizi sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Sizler de konuya dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Telefonu Gizli Numaraya Kapatma Nasıl Yapılır? ( Ücretsiz )

Telefon Wifi’ye Giriyor Ama İnternete Bağlanmıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu