DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97

İlkbahar Yaz Sonbahar Kış Mevsim Ayları Nelerdir?İlkbahar Ayları

İlkbahar Yaz Sonbahar Kış Mevsim Ayları Nelerdir?İlkbahar Ayları
10.05.2023 17:51
A+
A-

ilkbahar ayları, ilkbahar ayları, ilkbahar ayları, yaz mevsiminin ayları, mevsim ayları, ilkbaharın ayları, mevsimler ve ayları, mevsimler ve ayları, yaz ayları nelerdir, ilkbahar mevsiminin ayları

İlkbahar Yaz Sonbahar Kış Mevsim Ayları Nelerdir?

İlkbahar Yaz Sonbahar Kış Mevsim Ayları Nelerdir? Mevsimlerin ayları hangileridir gelin birlikte bakalım. Hepimizin bildiği üzere dünya üzerindeki ekolojik sistemin devamlılığını sağlayan en önemli unsurlardan biri mevsimlerdir. Yaşadığımız gezegende etkisini gösteren dört adet mevsim bulunmaktadır.

Bu mevsimler yaşanılan küresel ısınmanın etkisiyle her ne kadar kaymış ya da şartları yer yer dezenformasyona uğramışsa da hala kendini hissettirmektedirler. Dünya genelinde bütün coğrafyalarda bu mevsimler daha sıcak ya da daha soğuk olarak yaşansa da etkilidirler. Mevsimler dünya üzerindeki döngünün sürekliliğini ve hayatın canlı kalmasını sağlarlar.

İhtiyacımız olan çevresel ve doğal dengeyi sağlayacak kusursuz bir düzenin en nadide öğeleri mevsimlerdir diyebiliriz. “İlkbahar yaz sonbahar kış mevsim ayları nelerdir?” sorusunun cevabı elbette oldukça basittir. Gelin hep birlikte bu hepsi birbirinden farklı güzellikler barındıran bu mevsimleri ve aylarını birlikte inceleyelim.

İlkbahar Ayları Hangileridir ?

İlkbahar ayları herkesin bildiği üzere belki de senenin en keyifli aylarından biri sayılmaktadır.  Uzun bir kışın ardından doğanın yeniden canlandığı bu aylar hayatın varlığının ve sürekliliğinin kendini en çok hissettirdiği aylardır. Doğanın uyanışıyla beraber hayatımıza giren canlılık karşı konulamaz düzeydedir.  Havanın yeniden ısınmaya başlamasıyla doğa ananın verimliliği artar ve elbette ki çiçek açmış ağaçlar ve daha bir çok şeyle karşılaşırız. Güzel ve temiz hava, ruhumuza işleyen ilkbahar kokusu her birimiz için oldukça baştan çıkarıcıdır. Peki ya ilkbahar ayları nelerdir? İlkbahar ayları dediğimizde aklımıza elbette Mart, Nisan, Mayıs ayları gelir. Bu aylar yılın en sevilen aylarıdır. Havanın genel olarak ne sıcak ne soğuk olduğu, tatlı esintilerin ruhumuzu süpürdüğü sevilesi aylardır.

1- ) Mart

Kış ayının son demlerinin kendisini gösterdiği Mart ayı her ne kadar bizlere zaman zaman kazma kürek yaktırsa da, ilkbaharın başladığı aydır. Doğanın uyanışının ayak seslerini bu ayla birlikte hissetmeye başlarız. Yaklaşık olarak 6 Mart dolaylarında 3. Cemrenin toprağa düşüşüyle birlikte bahar başlamış olur. Akabinde 21 Mart ekinoks günü dünya genelinde bahar başlangıcı olarak belirtilmiştir. Gece ve gündüz sürelerinin eşit olduğu bu günde Güneş ışınlarının Ekvator çizgisine dik vurması sonucu gece ve gündüz eşit olur. Ayrıca 21 Mart bir çok kültürde de bahar bayramı olarak kutlanmaktadır.  Ay sonuna doğru ağaç tomurcukları iyiden iyiye yeşillenerek bizlere baharın geldiğini adeta ilan ederler.

2-) Nisan

İlkbaharın tam olarak hissedildiği ay Nisan ayıdır diyebiliriz. Hava gittikçe ısınır, dolaplarımızdaki kışlıkların yerini yazlıklar almaya başlar. 16 Nisan dolaylarında lale mevsiminin başlamasıyla doğa adeta bir sanat eserine dönüşür. Ağaçlar çiçeklenmeye, kışın cansız görünen bitkiler yeşillenmeye başlar. Bu ay boyunca soğuklar pek fazla hissedilmez fakat sıkça görülen bahar yağmurları başlar. Bu yağmurlar yazın kuraklığı süresince doğanın su depolaması açısından oldukça önemlidir.

3-) Mayıs

Mayıs ayı artık sıcakların iyice artmaya başladığı bir aydır. Yaz mevsiminin yavaş yavaş geldiğini Mayıs ayında iyice hissetmeye başlarız. Bu ay içerisinde 6 Mayıs günü Orta Asya, Anadolu, Ortadoğu ve Balkanlar’da Hıdrellez Bayramı olarak kutlanmaktadır. Bu bayram UNESCO tarafından İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasları Temsili Listesine dahi alınmıştır. Mayıs sonuna doğru artan sıcaklarla beraber yavaş yavaş yaz mevsimi başlar.

Yaz Ayları Hangileridir

Dünya genelinde bir çok insanın en sevdiği mevsim olan yaz mevsimi, dünyanın belli bölgeleri dışında oldukça sıcak geçmektedir.  Yılın en sıcak günlerini içeren yaz aylarında doğanın bir çok güzelliğinden faydalanma şansımız mevcuttur. Özellikle tatil ve dinlenme için çoğumuzun tercih ettiği yaz ayları bizlere bir çok güzelliği aynı anda sunar. Mevsimin doğası itibariyle yaşanan sıcak günlerde su sıcaklığının da artmış olması denize girebilmemize ya da su sporlarıyla ilgilenmemize olanak sağlar. Doğa bu aylarda oldukça canlıdır ve adeta bir renk cümbüşü içerisindedir. Tabiat ananın en güzel yönlerini görmemizi sağlayan yaz mevsimi hangi aylardadır sorusuna gelin hep birlikte cevap bulalım.

1-) Haziran

Bu ay artık yazın başladığı, güneşin sıcak yüzünü gösterdiği aydır. Haziran ayının başlarında Filizkoparan Fırtınası denilen rüzgarlar görülebilmektedir. 20 Haziran tarihiyle birlikte en uzun günlerin başlangıcı olan bir süreç başlar. 21 Haziran ise kuzey yarımküre için en uzun gündür. Bu tarihten sonra oldukça yavaş bir biçimde de olsa günler kısalmaya başlar.

kış mevsiminin ayları nelerdir - Eodev.com

2-) Temmuz

Tam olarak yazın ortasına denk gelen Temmuz ayı genellikle sıcak geçmektedir. Bu ayda zaman zaman bir takım sıcak fırtınalar görülebilir. Günlerin uzunluğu hala oldukça uzun seyretmektedir. Temmuz ayının son günü yani 31 Temmuz Eyyam-ı Buharin yani, en sıcak günlerin başlangıcı olarak kabul edilir. Genel olarak sıcak geçen Temmuz ayının bitişiyle beraber sıcaklıklar iyice artar.

3-) Ağustos

Yaz ayının en ama en sıcak günlerini barındıran ay Ağustos ayıdır diyebiliriz. 7 Ağustos dolaylarında en sıcak günler yavaşça bitmeye başlar ve sıcak rüzgarlar yeniden kendini gösterir. Fakat sıcaklık genel olarak ay sonuna kadar oldukça sıcak seyreder. 21 Ağustos ve civarı günlerde yapraklar yavaş yavaş solmaya başlar. Dökülmeye hazırlanan yapraklar bizlere sonbaharın gelişini haber vermektedir.

Sonbahar Mevsiminin Ayaları Nelerdir

Yaz mevsimini kış mevsimine bağlayan sonbahar mevsimi, doğanın bir sonraki ilkbaharda yeniden canlanabilmesi adına dinlenmeye çekildiği bir mevsimdir. Sonbahar mevsimi bu ismi dışında hazan, bağ bozumu ve güz şeklinde de adlandırılmaktadır. Özellikle yaprakların sararması ve yavaşça dökülmesi sebebiyle bize adeta görsel şölen sunan bir mevsimdir.  Bu mevsimde doğanın kışa hazırlandığını ve çiçeklerin, otların yavaş yavaş kuruduğunu gözlemleriz. Yaz mevsimi boyunca bize tüm güzelliklerini büyük bir coşkuyla sergileyen tabiat ana adeta kabuğuna çekilmiştir. Peki sonbahar ayları nelerdir? İlkbahar Yaz Sonbahar Kış Mevsim Ayları Nelerdir sorusunun Sonbahar kısmıyla devam edeceğiz.

1-) Eylül

Eylül ayı diğer sonbahar aylarına göre daha ılık geçmektedir. Hatta Eylül başları genellikle yazdan kalma günlere sahne olurlar. Hava yavaş yavaş soğumaktadır. Dolaplarımızdaki yazlık kıyafetlerin yerini hırkalar ve ince montlar almaya başlar. Sararan yaprakların yavaşça döküldüğünü gözlemleriz. Ayın ortalarına doğru sıcaklık iyice azalır. Ay sonunda soğuklar yavaş yavaş kendini gösterir.

2-) Ekim

Ekim ayı genellikle hasat zamanı olarak bilinir. Bu ayda soğuklar başlar. Yaz artık bitmiş, doğanın dinlenme vakti gelmiştir. Kuşlar yavaş yavaş daha sıcak bölgelere göç etmeye başlarlar. Bununla eş zamanlı olarak mevsim geçişinin yaşandığı bölge yoğun sağanak yağışlar almaya başlar. Ay sonu ise ağaçların budanması için en ideal dönemdir.

3-) Kasım

Sonbahar mevsiminin son ayı olan Kasım ayı kış soğuklarının yavaş yavaş kendini göstermeye başladığı aydır. Şiddetli Kasım fırtınaları gözlemlenebilmektedir. 11 Kasım dolaylarında ise oldukça kısa sürecek olan Pastırma Yazı başlar. Bu sıcaklarda hava durumu gündüzleri mevsim normallerinin oldukça üzerinde seyredebilir fakat geceler puslu geçer.

E-Okul Şifremi Unuttum, E-Okul Şifre Nasıl Alınır?

Kış Mevsiminin Ayları

Yılın en soğuk mevsimidir. Kış mevsimi eski dilde Zemheri olarak da adlandırılmıştır. Bu mevsimde sıcaklıklarda genellikle eksilere kadar düşüş gözlemlenir.  En kısa günler kış mevsiminde yaşanır. Sonbahardan sonra ve ilkbahardan önce görülür. Kış sezonunda Güneş’in yüksekliğinin daha düşük olması Güneş ışınlarının Dünya’ya eğik açıyla çarpmasıyla oluşur. Bu yüzden kış mevsiminde güneş ışığından faydalanma imkanımız oldukça kısıtlı olmaktadır.  Bulunduğumuz coğrafyada kışların genellikle çok çetin geçtiğini söylemek mümkündür.

1-) Aralık

Aralık ayında eş zamanlı olarak şiddetli soğuklar ve yağışlar başlar. Kuzey rüzgarlarının da bu soğuklara eşlik etmesiyle beraber büyük ölçekli fırtınalar görülebilmektedir. Günler bu ayda iyice kısalmaya başlar ve hava oldukça erken kararır. 21 Aralık gün dönümünde en uzun geceyi yaşarız. Bu günle birlikte çetin soğuklar görülmeye başlar. Kış artık tam anlamıyla kendini hissettirir. 24 Aralık’ta ise en uzun geceler bitmeye ve günler yavaşça uzamaya başlar.

2-) Ocak

Ocak ayının girişiyle birlikte en sert soğuklar da başlamış sayılır. 1 Ocak dolaylarında fırtına görülmesi normaldir. 11 Ocak günleri itibariyle şiddetli dondurucu soğuklar iyiden iyiye kendini hissettirir. Bu ay genel olarak kar fırtınalarıyla dolu geçer. Kışın en şiddetli zamanları genellikle Ocak ayı ortalarında yaşanır.

3-) Şubat

Şubat ayı kışın son ayı olmakla birlikte bize yavaş yavaş baharın yaklaştığını hatırlatan bir aydır. Bu ayda kuru soğuklar görülmeye başlanır. Genellikle şiddetli fırtınalar hakimdir. Tüm bu çetin fırtınaların arasında 20 Şubat günlerinde 1. Cemre havaya düşer ve baharın yaklaştığının ilk nişanesi olarak bizlere kendini gösterir. 27 Şubat civarında ise 2. Cemre Suya düşerek adeta baharı çağırmaktadır.

Aylar ve mevsimler doğal bir döngü içerisinde bizi ve tabiat anayı ayakta tutmak adına sistemin bize güzel bir hediyesidir. Mevsimlerin doğal döngüsünü inceleyerek İlkbahar Yaz Sonbahar Kış Mevsim Ayları Nelerdir? Sorusuna sizler için cevap bulmaya çalıştık. Doğayı sevmek için öncelikle doğanın getirdiklerini sevmeyi unutmamalıyız. Bu yaşadığımız dünya için yapılabileceğiniz en düşünceli hareket olacaktır.

Öğrenci Okul Numarası Öğrenme

ilkbahar ayları, ilkbahar ayları, ilkbahar ayları, yaz mevsiminin ayları, mevsim ayları, ilkbaharın ayları, mevsimler ve ayları, mevsimler ve ayları, yaz ayları nelerdir, ilkbahar mevsiminin ayları

Kaç Tane Mevsim Vardır?

4 mevsim vardır.

4 Mevsimde Kaç Tane Ay Bulunur?

Toplamda 12 ay bulunur.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.