Açık Lise Kaç Yılda Biter? Mezun Olmak için Kaç Kredi Gerekli?

Açık Lise Kaç Yılda Biter? Mezun Olmak için Kaç Kredi Gerekli?
A+
A-

Açık öğretim lisesi; farklı nedenlerden ötürü örgün lise eğitimine katılamayan ya da eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalan öğrencilerin lise eğitimlerini tamamlayabilmelerine olanak tanıyan, 1992 yılında kurulan lise olma özelliği taşıyor.

Uzaktan eğitim ve öğretim esas alınarak kurulan açık liseler, öğrencilere okula gitmeden liseyi bitirebilme imkanı sunuyor.

TV ve radyo yayınlarının yanı sıra basılı yayın kaynaklarının da ders materyali olarak kullanıldığı açık liseleri bitirmek isteyen kişilerin öncelikle yeterli krediyi tamamlamaları gerekiyor.

Bu yazımızda kısaca açık lise kaç yılda biter? Mezun olmak için kaç kredi gerekir? vb. en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Açık Liseden Mezun Olmak için Kaç Kredi Gerekir?

Lise öğrenimlerini başarı ile tamamlamak, üniversite sınavlarına girme şansına sahip olmak isteyen öğrencilerin en az 192 kredi almaları gerekiyor.

Aynı zamanda kişinin alan derslerinden aldığı kredinin de minimum 80 olması talep ediliyor.

Son olarak kişinin en az bir dönem açık öğretim lisesinde düzenlenen sınava girmesi ve bu sınavları geçebilmesi de gerekiyor.

Kredisi yüksek olan dersleri seçen öğrenciler, açık liseden daha kolay bir şekilde mezun olabiliyorlar.

Dil ve anlatım derslerini geçen, ortak dersleri başarı ile tamamlayan ya da ortak derslerden muaf olan öğrenciler, yeterli krediyi biriktirdikleri taktirde açık liseden mezun olabiliyorlar.

Bir Dönemde Kaç Kredi Alınabilir?

Öğrenciler, yalnızca bir eğitim-öğretim döneminde maksimum 35 kredi alabiliyorlar.

Açık lisede öğrenim, toplam 8 dönem yani 4 yıl sürüyor. 4 yıl sonunda alınan toplam kredinin en az 192 olması gerekiyor.

Her dönem 35 kredi alan öğrenci, liseyi bitirdiğinde toplamda 280 krediye sahip oluyor.

Her dönem 25 kredi alınması, toplamda 200 krediye tekabül ederek, öğrencinin açık liseden mezun olabilmesi için yeterli oluyor.

Açık Liseden Mezun Olma Şartları Nelerdir?

Açık liseden mezun olma şartlarını kısaca aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • Zorunlu olan 4 yılın sonunda toplamda 192 kredi biriktirmiş olmak,
  • Ortak derslerin hepsinden geçmiş olmak ya da bu derslerden muaf olmak
  • En az 8 dönem yani 4 yıl boyunca eğitim-öğrenim görmüş olmak.
  • Alan dersleri için düzenlenen alan sınavlarına mutlaka girmek ve bu sınavları geçmek
  • Alan derslerinden en az 80 kredi almış olmak
  • Dil ve Anlatım derslerini mutlaka geçmiş olmak( Dil ve Anlatım, Türk Dili ve Edebiyatı derslerinde muafiyet söz konusu olmuyor)

Yukarıdaki kriterleri karşılayan tüm açık lise öğrencileri, açık liseden minimum 4 yıl sonra mezun olabiliyorlar.

UYARI: Bir dersten 3 defa kalmak yani 3 sefer de o dersi geçememek, öğrencinin o dersten muaf tutulmasını sağlıyor. Bu durumda öğrenci, bu derslerden kredi de alamamış oluyor.

Açık Lise Kaç Yılda Biter?

Daha önce de belirttiğimiz gibi açık lisede 4 yıllık yani 8 dönem eğitim-öğrenim zorunlu olduğundan kişi, 4 yıldan daha önce 192 krediye erişmiş olsa dahi 4 yıl eğitim almak zorunda kalıyor.

Yani açık lise, minimum 4 yılda bitiyor. Yeterli kredinin alınamaması halinde bu süre uzayabiliyor.

UYARI:

Açık lisede 4 yıllık zorunlu eğitim, 18 yaş altı öğrenciler için geçerlilik arz ediyor.

Yaşı 18 üzerinde olan öğrenciler ise 192 krediyi tamamladıkları takdirde açık liseden dört yılı doldurmak zorunda olmadan mezun olabiliyorlar.

Aynı zamanda 18 yaş altı öğrenciler, kayıtlarını yılda 2 sefer, 18 yaş üstü öğrenciler ise yılda 3 sefer yenileyebiliyorlar.

Lise eğitimini tamamladıktan sonra üniversite eğitimi almayı da düşünüyorsanız; lisede üniversite bölümünüzle ilgili dersleri seçerek, geleceğinize yatırım yapabilirsiniz.

İlgi duyduğunuz yani öğrenmeye hevesli olduğunuz seçmeli dersleri tercih ederek; derslerden daha yüksek krediler alabilir, açık liseyi daha rahat bir şekilde ve daha kısa bir sürede bitirebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.