Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

6199 Nitelik Kodu Nedir? Kimleri Kapsar?

10.05.2023
1.551
A+
A-
6199 Nitelik Kodu Nedir? Kimleri Kapsar?

6199 Nitelik Kodu Nedir? Kimleri Kapsar? KPSS nitelik kodlarının ne işe yaradığını merak eden kişiler için bu durumu açıkladık. Her yıl düzenlenen KPSS sınavları ile pek çok memur adayı, hayallerine kavuşabilme şansına sahip oluyor.

KPSS’de belirtilen özel koşulları ifade etmek için kullanılan nitelik kodlarından biri olma özelliği taşıyan 6199 nitelik kodu; zabıta memuru ve itfaiye eri alımlarında başvuran adayların sahip olması gereken bazı nitelikleri tanımlıyor.

Başvurunun ön koşullarından biri olan ‘61199’ nitelik kodunda belirtilen niteliğin karşılanmaması halinde sistem tarafından başvuru hiçbir şekilde kabul edilmiyor.

Bu yazımızda kısaca 6199 nitelik kodu nedir? Ne anlama gelir? Kimleri kapsar? sorularını yanıtlamaya çalışacağız.

İşte, 6199 nitelik koduna dair bilmeniz gereken detaylar:

KPSS Nitelik Kodları Nelerdir?

Nitelik kodları; KPSS atamalarında başvuruda bulunacak olan kişilere taşımaları gereken özelliklere dair temel bilgiler veren kodları ifade ediyor.

Tercihler esnasında adayların kadro ve pozisyonların yer aldığı tablolardaki ‘Aranan Nitelik Kodu’ sütunundaki nitelik kodlarını mutlaka kontrol etmeleri gerekiyor.

Kişinin tercihte bulunmadan önce incelemesi gereken bu kodlar; doğru tercih yapabilmesi noktasında önem arz ediyor.

Nitelik kodları; KPSS kadro ve pozisyonlarına göre değişiklik gösterebiliyor. Her kadro ya da pozisyonun kendine ait nitelik kodları bulunuyor.

Örneğin; KPSS 3318 nitelik kodu; başvuran adayların tapu ve kadastro, tapu kadastro veya Tapu Kadastro Meslek yüksekokulu programlarından herhangi birinden mezun olmaları gerektiği anlamına geliyor.

Yani bu pozisyona başka bölümden mezun olan adaylar, hiçbir şekilde başvuramıyor.

Nitelik kodunda ifade edilen ‘özel koşulun’ kişi tarafından karşılanmaması halinde ise kişinin başvurusu geçersiz kabul ediliyor.

6199 Nitelik Kodu Nedir?

‘Zabıta memuru ve itfaiye eri’ alımlarında kullanılan 6199 nitelik kodu; başvuran adayların karşılaması gereken yaş kriterlerini ifade ediyor. Bu nitelik kodu kapsamında başvuran adayların mutlaka 30 yaş altında olmaları gerekiyor.

Bu noktada KPSS kılavuzunda ‘Yerleştirme işlemlerinin ilk günü itibariyle 30 yaşını doldurmamış olmak’ ifadesi kullanılıyor. Aynı zamanda kılavuzda neden 30 yaş üstüne şans verilmediğine de değiniliyor.

İç İşleri Bakanlığınca görevin niteliği ve görevi yürütecek olan personelin özellikleri doğrultusunda sunulan hizmetin verimli ve etkin bir şekilde yürütülmesi için 30 yaş altı şartının aranmasının doğru bir karar olacağı belirtiliyor.

KPSS Sınav Sonuç Belgesi Nereden Nasıl Alınır? Nasıl Çıkarılır?

6199 Nitelik Kodu Kimleri Kapsar?

Bu kod, sadece itfaiye eri ve zabıta memuru pozisyonlarına başvuracak olan adayları kapsıyor. Yani başka bir meslek ve pozisyona başvuracak adaylarda 6199 nitelik koduna uygun olmaları aranmıyor. Her kadro ve pozisyonda yaş şartı aranmakla birlikte bu yaş sınırı, çoğu zaman farklılık gösteriyor.

Kısacası 61199 nitelik kodu; zabıta memur ve itfaiye eri alımlarına başvuracak kişileri kapsıyor. Bununla birlikte bu kadro ve pozisyonlara başvuracak kişilerin 30 yaşını doldurmamış olma şartının yanı sıra başka şartları da karşılamaları gerekiyor.

Bu şartları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

İtfaiye eri özel başvuru şartları:

 • En az C sınıfı sürücü belgesine sahip olmak
 • İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği ya da Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Önlisans programlarından birinden mezun olmak
 • Dar alan ya da yükseklik gibi fobilerin bulunmaması vb.

Zabıta memuru özel başvuru şartları:

 • En az B sınıfı sürücü belgesine sahip olmak
 • YDS’den en az C düzeyinde puan almış olmak
 • Kamu Yönetimi, İşletme ya da İktisat lisans programlarının herhangi birinden mezun olmak

Zabıta memuru ve itfaiye eri genel başvuru şartları:

 • TC vatandaşı olmak
 • Kamu haklarından mahrum olmamak
 • Askerlikle ilişiğinin bulunmaması
 • Herhangi bir akıl hastalığına ya da bedensel engele sahip olmamak
 • Daha önce çalışılan kurumlardan herhangi bir disiplinsizlik ya da ahlaki sebeplerle çıkarılmamış olmak
 • Kadınlarda en az 1.60; erkeklerde ise 1.67 metre uzunluğunda olmak
 • Kilo ve boy arasındaki farkın 10’dan fazla olmaması
 • KPSS P3 puan türünde belirtilen en düşük puanı almak
 • Henüz 30 yaşını doldurmamış olmak vb.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi başvuru şartları; genel ya da özel şartlar olacak şekilde ikiye ayrılıyor. Örneğin adayların hangi bölüm mezunu olması gerektiği özel bir şart; TC vatandaşı olması gerekliliği genel şartlardan biri olarak kabul ediliyor.

Bu yüzden başvuracağınız pozisyonların genel ve özel şartlarını dikkatlice incelemeyi unutmamalısınız.

6199 Nitelik Kodu

Kısacası 6199 nitelik kodu; zabıta memuru alımları için kamu yönetimi, işletme, iktisat bölümlerinden birinden mezun olan, TC vatandaşı, 30 yaşını doldurmamış, genel ve özel şartları taşıyan adayları kapsıyor.

Yine aynı nitelik kodu;  itfaiye eri alımları için itfaiyecilik ve yangın güvenliği,  sivil savunma ve itfaiyecilik önlisans mezunu, TC vatandaşı, 30 yaşını doldurmamış, genel ve özel şartları taşıyan kişileri kapsıyor.

Bununla birlikte KPSS’den alınması gereken puan, bitirilmesi gereken lisans ya da önlisans programları; alımı yapacak olan belediyeye göre de değişiklik gösterebiliyor.

Yaş sınırının yanı sıra başvuru öncesinde diğer özel ve genel şartları da incelemelisiniz.

Böylelikle geleceğiniz ve mesleki kariyeriniz için en doğru tercihi yapabilirsiniz.

Konuyla ilgili görüşlerinizi yazımızın yorum kısmında yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle sizler de paylaşabilirsiniz.

KPSS ÖABT Nedir? Alanı Nedir? Kimler Bu Alanda Sınava Girer?

ÖSYM Aranan Nitelik Kodu Ne Anlama Gelir?

Adaylarda bulunması gereken özelliklerdir.

KPSS A Grubu Sınavına Kimler Başvurabilir?

Lisans mezunları başvurabilir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık