DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97

Uzman Erbaşlıktan Memurluğa Geçiş Şartları

Uzman Erbaşlıktan Memurluğa Geçiş Şartları
10.05.2023 16:09
A+
A-

Uzman Erbaşlıktan Memurluğa Geçiş Şartları; TSK da çalışan uzman erbaşlar memurluk hakkında aradıklarını burada bulabilirler. Ayrıntılı bilgi verdiğimiz yazımızda aklınıza takılan hemen hemen her sorunun cevabını bulabilirsiniz. Kimler Uzman Erbaşlığı Bırakarak Memurluğa Geçebiliyor? Uzman Erbaşlıktan Memurluğa Geçiş Nasıl Oluyor? Uzman Erbaşlıktan Astsubaylığa Geçiş Nasıl Oluyor? Uzman Erbaşlıktan Memurluğa Geçiş Kaç Yıl gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

TSK bünyesinde çalışan uzman erbaşlar, belirli şartları karşılamak kaydıyla KPSS şartı aranmaksızın memur olabiliyorlar.

1999 yılında Devlet Personel Başkanlığı tarafından yayımlanan tebliğe göre uzman erbaşların yanı sıra uzman çavuşlar da kamu kurum ve kuruluşlarına memur olarak atanabiliyorlar.

Bu yazımızda uzman erbaşlıktan memurluğa geçmeyi düşünen kişiler için başvuru şartlarını paylaşmaya çalışacağız.

İşte, konu ile ilgili bilmeniz gereken o detaylar:

Askerlik Yol Parası Ne Kadar? Yol Parası Sorgulama

Kimler Uzman Erbaşlığı Bırakarak Memurluğa Geçebiliyor?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 92. Maddesinin 3. fıkrasında kimlerin uzman erbaşlık görevini bırakıp, memurluğa atanabileceği açık bir şekilde ifade ediliyor.

Kanuna göre 657 sayılı kanuna tabi olmayan ve kendi isteği ile görevinden çekilen kişiler, gireceği sınıf niteliklerini taşıyor olmak ve boş kadro bulunması kaydıyla Kanun’da belirtilen kurumlara memur sıfatı ile atanabiliyorlar.

Uzman erbaşların yanı sıra uzman çavuşların da kendi istekleri doğrultusunda görevlerinden ayrılmış olmaları gerekiyor.

Bununla birlikte askeriyeden atılmış olan kişilere devlet memurluğuna geçme hakkı hiçbir şekilde tanınmıyor.

Askerlik Borçlanması Ne Kadar? (GÜNCEL)

Uzman Erbaşlıktan Memurluğa Geçiş Nasıl Oluyor?

Öncelikle kadrolarında uzman erbaş ya da çavuşlara yer vermek isteyen kurumların personel alımlarına dair izin almaları ve izin aldıkları takdirde personel alımına dair ilan vermeleri gerekiyor.

Bu pozisyonlara en az 7 yıl boyunca uzman erbaş ya da çavuş olarak çalışmış olan personeller başvurabiliyorlar.

Bazı kurumlar ise mesleğinde 2-3-4 yıl çalışmış uzman erbaş ya da çavuş alımı yapıyor.

Yani uzman çavuş ve erbaşların sahip olmaları gereken deneyim süresi, başvurulan kuruma göre değişiklik gösterebiliyor.

Kendi isteği ile uzman erbaşlıktan ayrılan ve devlet memuru olarak atanan kişiler, askerlikte çalıştıkları süre boyunca da memur olarak kabul ediliyorlar.

Dolayısıyla sahip oldukları kıdem ve dereceler de işe başlayan diğer devlet memurlarına göre daha yüksek oluyor.

Hangi Kadrolara Uzman Erbaşlar Memur Olarak Atanabiliyor?

İnfaz koruma memurluğu, güvenlik personeli, koruma personeli, zabıta, polis vb. pek çok benzer mesleğe ve kuruma uzman erbaşlar, memur olarak atanma şansını elde ediyorlar.

Özellikle son günlerde oldukça popüler bir hale gelen bekçiliğe de uzman erbaşlar, kendilerine dair kontenjan ayrılmasını diliyorlar.

Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar? (Güncel Fiyat)

Uzman Erbaşlıktan Astsubaylığa Geçiş Nasıl Oluyor?

Uzman erbaşlar gibi uzman çavuşlar da astsubaylığa kendi istekleri ile görevden ayrılıp, geçebiliyorlar.

Uzman erbaş ya da çavuş olarak en az 1 yıl görev alma, 25 yaşını henüz doldurmamış olma, geçiş şartları arasında bulunuyor.

Adayların öncelikle uzman erbaşlıktan astsubaylığa geçiş sınavlarına girmeleri ve bu sınavları başarı ile geçmeleri gerekiyor.

Sınavlar, yazılı, sözlü sınavları ve fiziksel yeterlilik sınavlarını içeriyor.

Spor alanında uygulamalı sınavı geçen uzman çavuşlar, astsubay meslek yüksekokuluna öğrenci olarak kayıt olma şansını elde ediyorlar.

Yüksek lisans ya da lisans mezunu kişilerin uzman çavuşluktan direk olarak astsubaylığa geçebilmeleri için öncelikle en az 4 yıl en fazla 8 yıl uzman çavuş olarak hizmet vermeleri gerekiyor.

10 yıl ve üzeri bir süre için uzman çavuş olarak hizmet veren kişilerin astsubaylığa geçme hakları bulunmuyor.

Uzman çavuşların yanı sıra uzman erbaşlar da astsubaylığa geçebiliyorlar.

3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu’na göre lise ve lise dengi okul mezunları, ön lisans ve lisans mezunları astsubaylığa bazı şartları karşılamak koşuluyla geçebiliyor.

Bu şartları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Uzman Çavuşluktan Memurluğa Geçiş, Uzman Çavuşlar Nasıl Memur Olur

Lise ve Dengi Okul Mezunu Uzman Erbaşlar için Astsubaylığa Geçiş Şartları

Hava, Deniz Kara kuvvetlerinin yanı sıra Jandarma ve Sahil Güvenlik komutanlıklarında ihtiyaç olması halinde uzman erbaşlar, astsubay meslek yüksekokulunda 2 yıl astsubaylık eğitimi alma şartıyla astsubaylığa geçiş yapabiliyorlar.

Bu noktada uzman erbaşlar için geçiş şartlarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Lise ya da lise dengi okul mezunu olma
 • En az bir yıl uzman erbaş olarak görev alma
 • Sözleşme süresi içerisinde astsubaylık sınavına başvurma
 • Sınav günü itibariyle 25 yaşını doldurmamış olma
 • Astsubay meslek yüksekokulu giriş sınavlarını başarı ile geçme
 • Mesleki yeterliliğe sahip olma
 • Kişinin sicil notu, disiplin durumu, sağlığı vb. özelliklerinin ilgili mevzuata uygun olması
 • Düzgün ve karakterli bir yaşam sürme

Askerlik Nasıl Tecil Ettirilir? Askerlik Tecil Ettirme Süresi ve Tarihi

Yükseköğrenim Mezunu Uzman Erbaşlar İçin Astsubaylığa Geçiş Şartları

Ön lisans ve lisans mezunu kişiler, Jandarma Genel Komutanlığı, Kuvvet Komutanlıkları ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda ihtiyaç ve boş kadro olması halinde astsubaylığa geçebiliyorlar.

Üniversite mezunları için geçiş şartlarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Başvuru tarihi itibariyle en az 4 en çok 8 yıl uzman erbaş olarak görev alma
 • Üniversite mezunu olma
 • Yapılan astsubaylık yazılı ve sözlü sınavlarını başarı ile geçme
 • Alınan temel askerlik eğitiminde başarılı olma
 • Mevzuatta belirtilen ceza, sağlık, sicil notu, disiplin durumu, mesleki yeterlilik vb. kriterler açısından belirtilen niteliklere sahip olma
 • Düzgün bir kişiliğe sahip olma ve ahlaklı yaşam sürme

Kısacası uzman erbaşlar, astsubaylığa geçiş yapabilecekleri gibi kamu kurum ve kuruluşlarında güvenlik personeli, infaz koruma memuru(gardiyan), polis, zabıta vb. askerliğe yakın mesleklere de kendi istekleri ile geçebiliyorlar.

Üstelik bu geçişlerin hiçbirinde KPPS’den yüksek puan alma şartı aranmıyor.

Uzman Erbaşlıktan Memurluğa Geçiş İçin Gerekli Belgeler

Uzman erbaş olarak görev yapan kişiler memurluğu geçiş yapmak için bazı evrakları hazırlamaları gerekmektedir. İşte uzman erbaşlıktan memurluğa geçil için gerekli belgeler;

 • Terhis Belgesi
 • TSK Hizmet Belgesi
 • Uzman çavuş açıktan atama istek dilekçesi
 • Son 6 ay içinde alınmış Adli Sicil Belgesi (Sabıka Kaydı)

Uzman Erbaşlıktan Memurluğa Geçiş Kaç Yıl?

Uzman erbaş olarak görev yapan birinin devlet memuru olması için 7 Yıl boyunca uzman erbaş olma zorunluğu bulunmamaktadır. Yani Uzman erbaşlıktan memurluğu geçiş için kaç yıl olması gerekir sorusuna cevap vermek gerekirse bu süre yasal olarak 7 yıldır.

Anayasa mahkemesinin aldığı karar ile Anayasa Mahkemesi, uzman erbaşlara, 657 sayılı Kanunun 92. maddesi uyarınca devlet memurluğuna atanabilmesi için 7 yıl hizmet şartı getiren kanun hükmünün Anayasa’ya aykırı olmadığına karar verdi. Bu karara göre devlet memuru olmak için 7 yılın doldurulması zorunludur.

Sizlere bu yazımızda Uzman Erbaşlıktan Memurluğa Geçiş şartları, gerekli belgeler ve Uzman Erbaşlıktan Memurluğa Geçiş kaç yıl çalışmak lazım sorularına cevap vermeye çalıştık. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Uzman Erbaş Nasıl Olunur?

Jandarma Uzman Çavuş Zorunlu Doğu Görevi Kaç Yıldır?

3 yıldır.

Uzman Çavuşların Eğitim Süresi Ne Kadardır?

6 aydır.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

 1. serkan aslan dedi ki:

  7 yil sarti magduruyuz.ben 4 yil hizmet yaptim bu kanun 2016 nin 10.cu ayda cikti fakat uzman erbaslarin sozlesmelerinin bitir tarihi 31 aralik . yani ben 2016 aralik 31 de sozlesmem doldu ve kendi istegimle ayrildim simdi ben hangi kanuna tabi olacagim bu konuda devlet buyuklerimiz bizlerin sesini duyacakmi yeni bir kyk bekliyoruz gercekten asiri magduruz medyadan bu magduriyetimizi yayinlayacak olan elini tasin altina koyabilecek birisi cikicakmi ?

  1. Samet Küçük dedi ki:

   Merhabalar 7 yılı doldurduktan sonra uzman çavuşluktan kamu kuruluşlarına geçişte herhangi bir yaş haddi bulunmaktamıdır.Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

   1. Cebrail dedi ki:

    Merhaba ben 6 yıl 10 ay oluyor benim 7 yıl şartını tamamlayamıyorum peki ben bu konuda yaptıgım askerliği sayarlar mı nasış bir yol izlemem gerekli 2 ay icin 1 yıl daha çalışacakmıyım

 2. Hüseyin dedi ki:

  Merhaba peki 7 yıl hizmet şartını doldurmadan KPSS ile Farklı bir memuriyete geçebilmek için sözleşme feshi yapılabiliyor mu yapılabiliyorsa sözleşme feshinde herhangi bir tazminat ödeniyor mu?

 3. sinem dedi ki:

  Memurluk hakkını kazanarak hangi meslek gruplarında memur olunabiliyor ?

 4. Ramazan dedi ki:

  4 yıl sözleşmeli er, 3 yıl uzman çavuşluk yapan biri olarak ben bu şartı sağlıyor muyum acaba. Açıklık getirirseniz sevinirim.

 5. Sefa dedi ki:

  Merhaba, 7 yıl şartı kesin diyorsunuz, fakat yazınızın bir kısmında 2-3-4 yıl olarak hizmet göstermiş uzman erbaşlar kurumun kendi insiyatifinde olmak kaydı ile görevine başlayabilir ibaresi eklenmiştir biraz daha aynılatırmısınız?

 6. Mehmet dedi ki:

  Uzman cavusluktan belediyeye zabıta olarak geçiş yapmak için yaş sınırı aranıyor mu

 7. SEYDİ ÖZSUNAR dedi ki:

  32 Yaşında 10 yıl hizmeti bulunan uzman jandarmadan kendi isteği ile istifa etmiş bir kişiyi 657 Sayılı Kanunun 92. maddesi gereği Zabıta ve İtfaiye eri olarak atama yapabilir miyiz? Yaştan dolayı sıkıntı yaşar mıyız? (Yönetmeliğe baktığımızda İtfaiye Eri 25 yaş, Zabıta Memuru ise 30 Yaş göstermektedir.) Teşekkür ederim.