Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Elazığ Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

10.05.2023
1.152
A+
A-
Elazığ Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Elazığ Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Sosyal yardımları ile ön plana çıkan belediyelerden biri de Elazığ belediyesidir. 2023 yılında da vatandaşlarına ayni ve nakdi yardımlarda bulunan Elazığ Belediyesi; vatandaşlarının artan fiyatlar sonrası bu zorlu süreci daha kolay atlatabilmeleri adına hız kesmeden yardımlarına devam ediyor.

Yoksul, ihtiyaç sahibi ve dar gelirli vatandaşlara sosyal yardım kartı dağıtmaya başlayan belediye, Ramazan ayında dağıttığı binlerce gıda yardım kolisi ile muhtaç vatandaşlarına destek oluyor.

Esnaf Destek Paketi kapsamında esnaflara 1000 lira para yardımında bulunan belediye; 2023 yılında da servisçilerden, minibüsçülerden, T, S ve P plakaları ile faaliyet gösteren araçlardan işgal bedeli almıyor.

Elazığ’da kısa bir süre önce yaşanan deprem felaketinin yaralarını sarmak için yoğun bir çaba gösteren Elazığ Belediyesi; aşevleri ile ihtiyaç sahibi ve yoksul vatandaşlara sıcak yemek dağıtıyor.

Bu yazımızda 2023 yılında da geçerli olan, Elazığ Belediyesi sosyal yardımlarına dair sizleri bilgilendirmeye, Elazığ Belediyesi sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Elazığ Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Belediye tarafından yapılan ayni ve nakdi sosyal yardımları kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Temizlik malzemesi yardımı
 • Kira yardımı
 • Nakdi yardımlar (para yardımı, sosyal yardım kartı vb.)
 • Günlük sıcak yemek dağıtımı
 • Engelliler için yapılan yardımlar
 • Muhtaç asker aileleri için yapılan yardımlar
 • Dul kadınlar için yapılan yardımlar
 • Şehit ve gazi yakınları için yapılan yardımlar
 • Doğal afetlere maruz kalan kişiler için yapılan yardımlar
 • Yaşlılara yapılan yardımlar
 • Evde yaşlı bakım hizmeti
 • Şartlı eğitim desteği
 • Şartlı sağlık yardımı
 • Çocuklar için tablet ve kırtasiye yardımı
 • Yeni doğan bebekler için bebek bezi ve maması yardımı
 • Odun, kömür vb. yakacak yardımı
 • Öğrenciler için para yardımı

Elazığ Belediyesi; yoksul ve dar gelirli kişilere, muhtaçlara, yetimlere, kimsesizlere, kendisine bakacak kimsesi olmayan yaşlılara, pandemi yüzünden maddi sıkıntıya düşen esnafa, pandemi dolayısıyla işyerini kapatan esnafa, pandemi yüzünden işini kaybeden yani işten çıkarılan kişilere, dul kadınlara ve onların yetimlerine öncelikli olarak yardım ediyor.

Yani sınırlı belediye bütçesini harcarken önceliğini gerçek anlamda maddi yardıma muhtaç olan kişilere veriyor.

Muhtaç ve yoksul aile çocuklarına kırtasiye yardımında bulunarak, çocukların kitap, kalem, defter vb. temel ihtiyaçlarını karşılayan belediye, onlara eğitim ve öğretim dönemi başlangıcında mont, kaban, ayakkabı, önlük gibi giysiler de alıyor.

Yoksul aile çocuklarına ücretsiz tablet desteği de sunan Elazığ Belediyesi; çocukların eğitimlerine devam edebilmelerini yani pandemi sürecinde EBA üzerinden online eğitim şeklinde işlenen ders içeriklerini takip edebilmelerini sağlıyor. Aynı zamanda yoksul aile çocuklarına bedava internet erişimi de sunuyor.

Elazığ Belediyesi, deprem yüzünden işsiz kalan, evini ya da işini kaybeden vatandaşlarına da hem ayni hem de nakdi yardımlarda bulunuyor. Onlara kira desteğinde bulunan belediye, depremzedelere gıda kolileri de dağıtıyor. Zor durumda olan ailelere para yardımında da bulunan belediye; yetimlere, kimsesizlere ve dar gelirli vatandaşlara her gün sıcak yemek dağıtıyor.

Aşevlerinde çıkan sıcak yemekler; pandemi dolayısıyla yaşlıların ve hastaların da evlerine kadar dağıtılıyor.

Yaşlılara evde rutin sağlık kontrolü ve temizlik hizmetleri de sunan belediye, kimsesi olmayan yaşlıların evlerini temizliyor, ufak tefek onarım işlerini gerçekleştiriyor.

Yaşlılara evde kuaför hizmeti de veren belediye; engelli vatandaşlara ise tekerlekli sandalye, tekerlekli akülü sandalye, havalı yatak vb. ihtiyaçlarına yönelik temel malzemeleri sunuyor.

Dar gelirli ve muhtaç ailelerin üniversiteyi kazanan çocuklarına ise gerekli gördüğü hallerde nakdi yardımlarda bulunabiliyor.

Kısa bir süre önce vatandaşlara sosyal kart dağıtmaya başlayan belediye, böylelikle ihtiyaç sahibi ve dar gelirli kişilerin BİM, Migros, Carrefoursa vb. anlaşmalı mağazalardan gıda, temizlik malzemesi, kişisel bakım vb. en zaruri ihtiyaçlarını bu kartlarda yer alan limitlerle satın alabilmelerine öncülük ediyor.

Dul kadınları ve onların velayetindeki yetim çocukları unutmayan belediye; onlara da nakdi ve ayni yardımlarda bulunuyor.

Kısacası Elazığ Belediyesi; Elazığ il sınırlarında yaşayan tüm yoksul vatandaşlarının yaşam şartlarını iyileştirmek adına yoğun bir çaba sarf ediyor.

Elazığ Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Elazığ Belediyesi ayni ya da nakdi yardımlarına başvurmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşların bizzat belediyeye gitmeleri gerekiyor. Belediyeye giden dar gelirli vatandaşlar, burada sosyal yardım başvuru formunu doldurmak suretiyle sosyal yardımlara başvurabiliyorlar.

Başvurular, e-Devlet üzerinden de yapılabiliyor.

e-Devlet üzerinden yardım başvurusunda bulunmak isteten ve Elazığ il sınırlarında yaşayan vatandaşların öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamaları, TC kimlik no ve e-Devlet şifreleriyle sisteme girdikten sonra Uygulamaya Git butonuna tıklamaları gerekiyor.

Yeni açılan sayfada başvurulacak belediyeyi seçen kişiler, başvuru formunu doldurduktan sonra sayfanın altında başvurmak istedikleri sosyal yardım türlerini seçerek, başvuru formlarını belediyeye gönderebiliyor ve online başvurularını tamamlayabiliyorlar.

Elazığ Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

İhtiyaç sahibi ve dar gelirli vatandaşlar; e-Devlet üzerinden veya belediyeden gerçekleştirdiği başvurularını farklı şekillerde sorgulayabiliyor, yani başvurularına dair son durumu, başvurularının sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenebiliyorlar.

Vatandaşlar, bizzat belediyeye giderek veya belediyeyi arayarak başvurularını sorgulayabiliyorlar.

e-Devlet üzerinden sorgulama yapmak isteyen kişilerin ise https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamaları gerekiyor.

Yani sosyal yardım başvuru sayfası üzerinden başvuru sorgulama işlemini de gerçekleştirebiliyorlar.

Elazığ Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Yararlanabileceğiniz ayni ve nakdi yardımlara dair ayrıntılı bilgi edinmek, başvuru şartlarını ve başvuru için istenilen belgeleri öğrenmek adına belediyeye ait olan 0424 248 47 01 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Her türlü soru, öneri, görüş ve şikayetleriniz için bu numaradan belediye yetkililerine ulaşabilirsiniz.

Elazığ Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Gerek e-Devlet üzerinden gerekse belediyeye giderek Elazığ Belediyesi yardımlarına başvurmak istediğinizde başvuru formu doldurmanız gerekiyor.

Bu formda sizlere kişisel bilgilerinize yani mesleğinize, ikametgah adresinize, TC kimlik numaranıza dair bazı sorular yöneltiliyor.

Formda maddi durumunuzu ölçmeye yönelik sorular da bulunuyor.

Bu sorular ise başvuran kişilerin yardım muhtaçlık seviyelerine ölçmek, böylelikle kimlere yardım yapılacağına dair daha kolay karar vermek amaç ediniyor.

Bu yüzden de yardımlara başvuran kişilerin formu doğru bir şekilde doldurmaları, formu doldururken yanlış beyanda bulunmamaları gerekiyor.

Elazığ Belediyesi Sosyal Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Yaşlılar, kimsesizler, engelliler, dul ve şiddet mağduru kadınlar, dar gelirliler ve yoksullar, muhtaçlar, doğal afet ve kaza mağdurları; Elazığ Belediyesi ayni ve nakdi yardımlarından öncelikli olarak yararlanabiliyorlar.

Ülkemizde herhangi bir düzenli geliri olmayan, sigortalı bir işte çalışmayan kişiler; muhtaç olarak kabul ediliyor.

Dar gelirli ve yoksul tanımlaması ile hane halkı kişi başı aylık ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ünün altında olan kişiler ifade ediliyor.

Yani tamamen gelirsiz olan kişilerin yanı sıra dar gelirli kişiler de sosyal yardımlara başvurabiliyorlar.

En az %40 engel oranına sahip olan ve bu yüzden herhangi bir işte çalışmayan engelli vatandaşlar; eşinden ya da ailesinden şiddet gören ve kaçan kadınlar, dul kadınlar, 65 yaş üstü ve kimsesi olmayan yaşlılar da belediye yardımlarından faydalanabiliyorlar.

Ancak belediye; sosyal yardımlara başvuran kişilerden muhtaçlık durumlarını kanıtlamaları adına bazı belgeler talep ediyor.

Örneğin; engelli kişilerden engelli olduklarına dair sağlık kurulu raporu, kaza geçiren kişilerden kaza geçirdiklerine dair belge talep edebiliyor.

Sosyal yardımlara başvuran kişilerin belediye tarafından istenilen tüm belgeleri de eksiksiz bir şekilde teslim etmeleri gerekiyor.

Sosyal yardım başvurularını inceleyen belediye; uygun gördüğü kişilerin evine bir komisyon yolluyor. Komisyon, başvuru sahiplerinin yaşam koşullarını, sosyo-ekonomik durumlarını değerlendirip, bir rapor hazırlıyor. Sonrasında bu raporu belediyeye teslim ediyor.

Elazığ Belediyesi, kendi içinde bir değerlendirme kurulu oluşturup, belgeleri ve raporu inceledikten sonra sosyal yardımlara başvuran kişiler arasından hangilerine yardım edeceğine dair karar veriyor.

Sosyal yardımlardan yararlanan kişilerin muhtaçlıkları ortadan kalktıklarında örneğin, düzenli ve sigortalı bir iş bulduklarında mutlaka bu duruma dair belediyeye bilgi vermeleri gerekiyor.

Muhtaç olmamalarına rağmen belediye ayni ve nakdi yardımlarından faydalanmaya devam eden kişilerin bu kötü niyetlerinin belediye tarafından fark edilmesi sonrasında bu kişilere cezai yaptırım uygulanıyor.

Yani bu kişilerin aldıkları yardımları faiziyle birlikte belediyeye geri ödemeleri gerekiyor.

Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Yönelik Devlet Yardımı

Elazığ Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu 2023

Elazığ Vefa Sosyal Destek Grubu, Online Platformda da Hizmet Veriyor. Ülke genelinde milyonlarca muhtaç aileye pandemi başlangıcından bu yana ulaşmayı başaran Elazığ Vefa Sosyal Destek grubu; dağıttığı gıda yardım kolileri ile ailelerin bir aylık beslenme ihtiyacını karşılıyor.

Dar gelirli ailelere, esnaflara, işten ayrılanlara yardımcı olan Vefa Sosyal Destek Grubu gönüllerine ulaşarak, ayni ve nakdi yardım talebinde bulunmak isteyen kişilerin 112, 155 ya da 156 telefon numaralarından birini aramaları gerekiyor.

Elazığ Vefa Sosyal Destek Grubuna https://www.elazigvefa.gov.tr/ sitesi üzerinden de erişebiliyorsunuz.

Muhtaç ailelere ücretsiz gıda kolileri dağıtan Vefa Sosyal Destek grubu; 65 yaş üstü yaşlıların ve kronik hastaların ise alışveriş ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor.

Örneğin, yaşlı bir kişi, ilaç ihtiyacı için Vefa Sosyal Destek Grubunu arayabiliyor ve ilaçlarını evlerinin kapısında teslim alabiliyor.

Vefa Grubu, yaşlıların ve hastaların gıda, kişisel bakım gibi en temel ihtiyaçlarını da karşılıyor.

Yardım talebinde bulunan kişilerin alışveriş tutarını ise siparişlerini teslim alırken, gönüllülere ödemeleri gerekiyor.

Yaşlılar ve hastalar; Vefa grup gönüllülerinden bankacılık ve kamu işlemlerine dair yardım da isteyebiliyorlar.

Elazığ Belediyesi Gıda Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Elazığ Belediyesi; Ramazan ayında on binlerce aileye gıda kolisi dağıtmaya devam ediyor.

Gıda ve erzak yardımına e-Devlet üzerinden ya da belediyeye giderek başvurabiliyorsunuz.

Vefa Sosyal Destek hatlarını arayarak da gıda yardım talebinizi iletebiliyorsunuz.

Daha fazla sayıda sosyal yardımdan yararlanmak adına Elazığ sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurabilirsiniz.

Online başvurularınız için https://elazigsydv.gov.tr/ linkine tıklayabilir ve sayfanın sağ üst köşesindeki Başvuru Yap butonuna tıklayarak, başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Elazığ Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu

Elazığ Belediye belli dönemlerde ihtiyaç sahibi ailelere maddi yardımda bulunmaktadır. Elazığ Belediye tarafından verilen maddi yardımlar işsiz kalan, düzenli geliri olmayan ve bakım muhtaç ailelere yapılmaktadır. Elazığ Belediye maddi yardım başvurusu belediye sosyal yardımlar birimine yapılmaktadır.

Ayrıca Elazığ Belediye gibi Elazığ Valiliği maddi yardım başvurusu yaparak para yardımı alabilirsiniz. Elazığ Valiliği Elazığ Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı başvuru yaptıktan sonra düzenli olarak maddi yardım alabilirsiniz.

Elazığ Valiliği tarafından verilen aylık para yardımı başvurusunda bulunmak için Elazığ Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardım başvuru formunu doldurabilirsin. Hemen başvurup para yardımı almak için http://www.elazigsydv.gov.tr/index.php?sayfa=basvuru&islem=ekle linkine tıklayabilirsiniz.

Elazığ Belediyesi Tablet Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülke genelinde devam eden ücretsiz tablet dağıtımları ile tablet almaya maddi gücü elvermeyen yoksul aile çocuklarının eğitimden geri kalmamaları amaç ediniyor.

Özellikle pandemi sürecinde eğitimlerin online eğitim ile devam ettiğini göz önünde bulundurmak gerekirse ücretsiz tablet dağıtımları, binlerce çocuğa umut oluyor.

Yoksul ailelerin eğitim çağındaki çocukları için başlatılan ücretsiz tablet yardımlarına başvurmak için belediyeye gidebilirsiniz.

Alternatif olarak e-Devlet üzerinden de başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yazımızda Elazığ Belediyesi sosyal yardımlarına dair sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Devlet Çocuk Yardım Parası Ne Kadar? Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir?

Mama ve Bez Yardımı Nasıl Alınır? Para Ne Zaman Yatar?

Elektrik Yardımı Nakit Olarak Alınabilir mi?

Hayır.

Elektrik Yardımı Kim Tarafından Verilir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Bahar dedi ki:

  Benim iki çocuğum var, esim başka bir kadınla yaşıyor, hiçbir gelirim yok, isim yok yardimci olun lutfen

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık