Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)
10.05.2023 17:26
986
A+
A-

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına nasıl başvurabiliriz gelin birlikte bakalım. Akdeniz Bölgemizin en güzel şehirlerinden biri olan Kahramanmaraş’ta pandemi sürecinde maddi anlamda sıkıntıya düşen vatandaşlarını, esnafları, yoksulları ve muhtaçları unutmayan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi; ayni ve sosyal yardım başvurularını kabul etmeye devam ediyor.

Yoksul ve ihtiyaç sahibi kişilere Dermankart isimli alışveriş kartları dağıtan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi; yardıma muhtaç ailelerin yeni doğan bebeklerine ‘Hayırlı Olsun’ hediyesi olarak Hoş geldin bebek paketlerini dağıtıyor.

Muhtaç ve dar gelirli ailelere düzenli olarak erzak yardımında bulunan belediye; Eşya Toplama ve Dağıtım Merkezi aracılığıyla hayırseverler tarafından bağışlanan ayakkabı, kıyafet vb. malzemeleri ihtiyaç sahiplerine armağan ediyor.

Yoksul vatandaşlarına kış aylarında odun ve kömür yardımı sunan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi; maddi durumu iyi olmayan kişilere mobilya, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi evlerinde kullanabilecekleri en temel malzemeleri de dağıtıyor.

Bu yazımızda kısaca Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına dair merak edilenleri aydınlatmaya çalışacağız.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ayni ve nakdi yardımları kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Kömür, odun vb. yakacak yardımı
 • Ev eşyası yardımı
 • Kira yardımı
 • Sosyal yardım kartı dağıtımı
 • Para yardımı
 • Şehit ve gazi yakınlarına yapılan yardımlar
 • Muhtaç asker ailelerine yapılan yardımlar
 • Muhtaç dul kadınlara ve velayetlerindeki çocuklara yapılan yardımlar
 • Muhtaç ailelerin çocuklarına yapılan kırtasiye ve giysi yardımları
 • Yeni doğan bebeklere yapılan Hoş geldin Bebek paketi yardımı
 • Afetzedelere yapılan yardımlar
 • Günlük sıcak yemek dağıtımı
 • Yaşlılara yönelik yapılan yardımlar
 • Öğrenciler için belediye bursu
 • Sağlık ve ilaç yardımları
 • Belediye yaşlı bakım hizmetleri

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesine bağlı olan aşevlerinde çıkarılan sıcak yemekleri, her gün yoksul ve muhtaçlara dağıtan belediye; pandemi döneminde yoksullara ve muhtaç kişilere erzak içeren kolileri dağıtıyor.

Yani önceliğini dar gelirli ve muhtaç kişilerin sağlıklı bir şekilde beslenebilmelerine veriyor.

Vatandaşlarının beslenme ihtiyaçlarının yanı sıra temizlik malzemesi vb. diğer ihtiyaçlarını da karşılayabilmeleri noktasında onlara ‘Dermankart’ isimli sosyal yardım kartları dağıtıyor.

250 TL-300 TL gibi limitlere sahip olan Dermankart’lardaki limitler, düzenli bir şekilde belirli aralıklarla güncelleniyor.

Vatandaşlar; Dermankart kullanarak, BİM, Migros, ŞOK vb. anlaşmalı marketlerde limitleri doğrultusunda alışveriş yapabiliyorlar.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, uzun yıllardır faaliyette olan Eşya Toplama ve Dağıtım Merkezi’ne hayırseverler tarafından bağışlanan malzemeleri, ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor. Muhtaç vatandaşlar; bu merkeze giderek, ihtiyaç duydukları kıyafetleri, eşyaları ya da diğer malzemeleri ücretsiz bir şekilde temin edebiliyorlar.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi ailelerin ilköğretim ya da lisede eğitim gören çocukları için kırtasiye desteği kapsamında onların her eğitim ve öğretim dönemi başlangıcında kalem, kitap, defter vb. ihtiyaçlarını da karşılıyor. Kış ayları yaklaşmaya başladığında öğrencilere önlük, ayakkabı, mont, bot vb. malzemeler de dağıtıyor.

Hoş geldin Bebek yardım paketi ile yeni bebek sahibi olan ailelere bebek beşiği, bebek battaniyesi, bebek kıyafeti, bebek bezi vb. malzemelerin yer aldığı hediye paketini sunuyor.

Yalnız yaşayan yaşlı ve hasta kişiler için sağlık çalışanlarını görevlendiren Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi; yaşlıların, engellilerin ve kronik hastaların belirli aralıklarla sağlık kontrollerini yaptırıyor.

Engelli vatandaşlarının daha iyi ve kaliteli bir yaşam sürebilmeleri adına onlara medikal cihazlar dağıtan belediye; tekerlekli sandalye, akülü tekerlekli sandalye, baston vb. yardımları ile onların yaşamlarını kolaylaştırıyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Kahramanmaraş il sınırlarında yaşayan ve ikametgah adresi Kahramanmaraş’ta olan engelliler, kronik hastalar, kimsesiz yaşlılar, muhtaç durumdaki dul kadınlar, yetimler, dar gelirliler, şehit, gazi ve asker yakınları belediyenin ayni ya da nakdi tüm sosyal yardımlarına başvurabiliyorlar.

Belediye; yardım edeceği vatandaşlarında muhtaçlık ya da dar gelirlilik şartı arıyor. Yani hiçbir geliri olmayan muhtaç kişiler ya da geliri kendisini ve ailesini geçindirmekte yetersiz kalan dar gelirliler sosyal yardımlara başvurabiliyorlar.

Ülkemizde hiçbir geliri olmayan, mesleği de bulunmayan kişiler; muhtaç; geliri ve mesleği olmasına rağmen hane halkı kişi başına düşen ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ü ve altında olanlar ise dar gelirli ve yoksul olarak kabul ediliyorlar.

Gıda, kömür, yakacak vb. ayni yardımlara ya da sosyal destek kartı gibi para yardımlarına başvuracak kişilerin kendilerinden talep edilen bazı belgeleri de zamanında belediyeye götürüp, teslim etmeleri gerekiyor.

Bu belgeler arasında engelli kişilerden talep edilen sağlık kurulu raporu, dar gelirli kişilerden talep edilen ve SGK’dan alınması gereken maaş bordosu gibi bazı belgeler bulunuyor.

Eşini kaybettikten sonra maddi zorluklar yaşamaya başlayan, kendi geliri ve mesleği olmayan kadınlardan ise eşlerine dair ölüm belgesi talep ediliyor.

Belediye; başvuru sahibinin durumuna göre talep ettiği engelli belgesi, maaş bordosu vb. belgeleri inceledikten sonra başvuru sahibine yardım edip etmeyeceğine dair kararını veriyor.

Bu amaçla yani daha doğru kararlar verebilmek adına başvuru sahiplerinin ikametgah adresline birer inceleme komisyonu gönderiyor.

Bu komisyonlar; başvuru sahiplerinin sosyo-ekonomik durumlarını inceleyip, bir rapor hazırlıyor ve belediyeye sunuyorlar.

Belediye ise bu raporları inceledikten sonra hangi ailelere yardım edeceğini kararlaştırıyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi yardımlarına başvurmak için bağlı olduğunuz belediyeye gidebiliyor ve başvuru formu doldurmak suretiyle ayni ya da nakdi yardım başvurunuzu gerçekleştirebiliyorsunuz.

Ayni ya da nakdi tüm yardımlara e-Devlet üzerinden de başvurabiliyor.

Pandemi sürecinde dışarı çıkmak yerine başvurunuzu e-Devlet üzerinden tamamlamak ve belediyeye iletmek adına https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

Başvuru formunda başvurmak istediğiniz sosyal yardım türlerini seçerek, başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Başvurduğunuz ayni ya da nakdi yardımların kabul edilip edilmediğini öğrenmek adına belediyeyi arayabilirsiniz.

Dilerseniz bağlı olduğunuz belediyeye gidebilir, bizzat yetkili kişilerden başvurunuzun sonucunu öğrenebilirsiniz.

Online platformda yani e-Devlet üzerinden sorgulama gerçekleştirmek adına https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından sosyal belediyecilik anlayışı doğrultusunda muhtaç, dar gelirli ve yoksul kişilere yapılan yardımların türlerine dair bilgi almak, gerekli belgeleri öğrenmek, hangi yardımlara başvurabileceğinizi ya da daha önceki başvurularınızın sonucunu öğrenmek adına büyükşehir belediyesini arayabilirsiniz.

Belediyeye yetkilileriyle iletişime geçmek adına 344 228 46 00 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Her türlü soru, öneri ve talepleriniz için ALO 153 Çözüm Masası’nı da arayabilirsiniz.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Büyükşehir belediyesi ayni ya da nakdi yardım başvurusu sırasında başvuru sahiplerinin başvurmak istedikleri yardımları seçebilmeleri, kendilerine ve muhtaçlıklarına dair detaylı bilgi verebilmeleri için yardım başvuru formunu doldurmaları gerekiyor.

Bu formda başvuru sahipleri, yararlanmak istedikleri yardımları belirtebiliyorlar. Aynı zamanda kendilerine yöneltilen ikametgah adresi, meslek, medeni hal vb. kişisel soruları da yanıtlamakla yükümlü oluyorlar.

Başvuru sahipleri, başvuru formunda doldurdukları bilgiler ile belediyeye ekonomik durumları ve hangi yardımlardan yararlanmak istediklerine dair bilgi vermiş oluyorlar.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, yardım yapmaya karar verirken bu formda beyan edilen bilgileri kontrol ettiğinden başvuru formunun mutlaka doğru bir şekilde doldurulması gerekiyor.

Yanlış bilgiler paylaşan ve kendilerini yoksul göstererek, ayni ya da nakdi yardım alan kişiler; yasal olarak suç işlemiş oluyorlar. Bu kişilerin suç işlediklerinin belediye tarafından fark edilmesi halinde aldıkları tüm belediye yardımlarını faizleriyle birlikte nakit olarak geri ödemek zorunda kalıyorlar.

Açık Kapı Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Kahramanmaraş Sosyal Yardımlaşma Kampanyası

Kahramanmaraş Vefa Sosyal Destek Grubu, Yaşlıların ve Kronik Hastaların İhtiyaçlarını Karşılıyor. Pandemi sürecinde ülke genelinde oluşturulan Vefa Sosyal destek grupları; 65 yaş üstü yaşlıların ve kronik hastaların ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor.

Kahramanmaraş Vefa Sosyal Destek grubu ise 65 yaş üstü vatandaşların ya da kronik hastaların gıda, ilaç, temizlik, kişisel bakım vb. ihtiyaçlarını dinleyip, başvuru sahipleri için alışveriş yaptıktan sonra ürünleri başvuran kişilerin evlerine kadar götürüyor.

Başvuran kişilerin elektrik, su, doğalgaz vb. faturalarını ödeyen, emekli maaşlarını bankadan çeken, ilaçlarını eczaneden alan Vefa Sosyal destek grubuna ulaşmak isteyen kişilerin 112, 155 ya da 156 telefon numaralarından birini aramaları gerekiyor.

Bu numaraları arayan ve Kahramanmaraş Vefa Sosyal Destek grubu tarafından ihtiyaçları ev adreslerine kadar teslim edilen kişilerin alışveriş tutarını ise evlerinin kapısında gönüllülere ödemeleri gerekiyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardım Başvurusu

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Ramazan ayı boyunca muhtaç ve dar gelirli vatandaşlarının gıda ihtiyaçlarını unutmayan ve binlerce aileye gıda yardım kolileri ulaştıran Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi erzak yardımına e-Devlet üzerinden başvurabiliyorsunuz.

Erzak yardımına başvurmak için başvuru formunu doldururken, formun alt kısmındaki sosyal yardım türlerine tıklamanız ve ‘Gıda ve Erzak Yardımı’ ön kısmındaki kutucuğa tik işareti koymanız gerekiyor.

Sosyal yardım türleri başlığının altındaki diğer yardımlara da ön kısımlarına tick işareti koyarak başvurabiliyorsunuz.

Yani birden çok ayni ya da nakdi yardıma tek bir başvuru formu ile başvurma şansınız bulunuyor.

Alternatif olarak bizzat belediyeye gidebilir, başvuru formu doldurmak suretiyle erzak ve gıda yardım başvurunuzu oluşturabilirsiniz.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Dermankart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Muhtaç ve dar gelirli kişilere dağıtılan, belirli limitlere sahip olan Dermankart isimli sosyal destek kartına sahip olmak isteyen Kahramanmaraşlıların Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğüne bizzat gitmeleri gerekiyor.

Ön başvurular, e-Devlet üzerinden de yapılabiliyor. e-Devlet üzerinden Dermankart başvurusu için başvuru sahiplerinin başvuru formunu doldururken, başvuru formunun alt kısmındaki sosyal yardım türleri başlığı altında yer alan seçenekler arasından ‘sosyal kart’ seçeneğinin önüne tik işareti koymaları gerekiyor.

Belediye tarafından Dermankart’lara tanımlanan aylık alışveriş limitleri, başvuru sahibinin ekonomik durumuna ve hanedeki kişi sayısına göre değişebiliyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi İhtiyaç Sahiplerine Ev Eşyası ve Mobilya Dağıtıyor! Hayırseverler tarafından ihtiyaç sahiplerine iletilmek üzere bağışlanan giysi, battaniye, ayakkabı vb. malzemeleri Eşya Toplama ve Dağıtım Merkezi’nde sergileyen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, muhtaç ve dar gelirlilere bağışlanan bu eşyaları dağıtıyor.

Aynı zamanda yardım talebinde bulunan kişilere yastık, yatak, battaniye, çekyat, buzdolabı, çamaşır makinesi, soba vb. mobilya ve beyaz eşyaları da teslim ediyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi; ihtiyaç sahiplerinin yanı sıra sel, deprem, yangın vb. felaketlere maruz kalmış kişilere ve ailelere de eşya ve mobilya yardımlarında bulunmayı da ihmal etmiyor.

Olağanüstü durumlara, sel, deprem vb. doğal afetlere maruz kaldıktan sonra belediyeye eşya, gıda vb. yardım taleplerinde bulunan kişilerin yardımları belediye tarafından görevlendirilen bilirkişilerce hazırlanan tutanaklar doğrultusunda yapılıyor. Yani bu vatandaşların doğal afetlere maruz kaldıklarını kanıtlamaları gerekiyor.

Bu yazımızda Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de Kahramanmaraş’ta yaşıyorsanız; belediye sosyal yardımlarına dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Okuyan Çocuğa Devlet Yardımı Nasıl Alınır? Şartları ve Başvuru

SED Yardımını Kaç Çocuk İçin Alabilirim?

En fazla 2 çocuk için verilir.

Şartlı Sağlık Yardımı Kaç Yaşına Kadar Verilir?

6 yaş.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.