Hatay Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Hatay Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)
10.05.2023 17:25
1.075
A+
A-

Hatay Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Sosyal yardımlarına tüm hızı ile devam eden belediyelerden biri de Hatay Büyükşehir Belediyesidir. Akdeniz Bölgemizin gezilip görülmeye değer şehirlerinden biri olan Hatay’da bir süredir görevde olan Hatay Büyükşehir Belediyesi, pandemi döneminde daha da yoksullaşan ve temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan vatandaşlarına ayni ve nakdi yardımlar sunuyor.

İşyerini kapatmak zorunda kalmış olan veya kira ve personel giderlerini karşılamakta sıkıntıya düşen esnaflara da yardım eli uzatan Hatay Büyükşehir Belediyesi; muhtaç ve yoksullara dağıttığı sosyal yardım kartları ile onların beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilmelerine olanak tanıyor.

Bu yazımızda kısaca Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan sosyal yardımlara dair sizleri bilgilendirmeye, Hatay Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Hangi Sosyal Yardımları Yapıyor?

Hatay Büyükşehir Belediyesi; yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlarına gıda ve erzak yardımı, kömür, odun vb. yakacak yardımı, giysi yardımı, eşya yardımı, sosyal kart yardımı, para yardımı gibi ayni ve nakdi yardımlarda bulunabiliyor.

Yardımlarda bulunurken, başvuru sahiplerinin en temel ihtiyaçlarını göz önünde bulunduruyor.

Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan sosyal yardımları kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Nakdi yardımlar (para yardımı, sosyal kart yardımı vb.)
 • Kömür ve yakacak yardımı
 • Giysi yardımı
 • Yoksul aile çocukları için kıyafet ve kırtasiye yardımı
 • Yoksul aile çocukları için tablet yardımı
 • Yoksul ailelerin yeni doğan bebekleri için bebek bezi ve bebek maması yardımı
 • Muhtaç asker ailelerine yönelik yardımlar
 • Muhtaç şehit ve gazi yakınlarına yapılan yardımlar
 • Muhtaç dul kadınlara yapılan yardımlar
 • Günlük sıcak yemek dağıtımı
 • Afetzedelere yapılan yardımlar
 • Kira yardımı

Hatay Büyükşehir Belediyesi; ayni ve nakdi yardımları ile yoksullara ve muhtaç kişilere destek çıkıyor.

Hane halkı kişi başı aylık ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ü ve altında olan dar gelirli ve yoksul ailelere gıda kolileri dağıtan belediye; onlara sunduğu sosyal yardım kartları ile yoksul kişi ve ailelerin BİM, Migros vb. anlaşmalı marketlerden temel ihtiyaçlarını görebilmelerini sağlıyor.

Dar gelirli ve yoksul ailelerin yanı sıra muhtaçlara yani herhangi bir mesleği ve sigortalı işi olmayan kişilere ve onların bakmakla yükümlü oldukları çocuklarına ve ailelerine de yardım elini uzatıyor.

Öyle ki çocuklara kış ayları yaklaşırken kaban, bot, ayakkabı vb. kıyafetler alan belediye, eğitim ve öğretim dönemi başlangıcında ise onların önlük, kalem, defter, kitap gibi en temel ihtiyaçlarını karşılıyor.

MEB tarafından ülke çapında başlatılan tablet kampanyasına katılan Hatay Büyükşehir Belediyesi; binlerce fakir ailenin eğitim çağındaki çocuklarına ücretsiz tablet dağıtıyor.

Böylelikle öğrencilerin pandemi sürecinde online eğitimlerden geri kalmamalarını ve diğer öğrenciler gibi uzaktan eğitime katılabilmelerini ve EBA’da derslerini yakından takip edebilmelerini sağlıyor.

Ramazan ayında on binlerce muhtaç ve yoksul aileyi tespit ederek onlara erzak yardımlarında bulunmayı unutmayan Hatay Büyükşehir Belediyesi; yoksul ailelerin dünyaya gözlerini yeni açan bebekleri içinse bebek bezi, bebek maması, bebek battaniyesi ve bebek beşiği gibi temel malzemelerin yer aldığı yeni doğan bebek yardım paketlerini armağan ediyor.

Hatay’daki aşevi; her gün çıkardığı sıcak ev yemekleri, meyveler ve tatlılar ile günlük 2500 kişinin sağlıklı bir şekilde beslenebilmelerine olanak tanıyor.

İhtiyaç sahibi vatandaşlar ve dar gelirliler; aşevine giderek, hiçbir ücret ödemek zorunda kalmadan karınlarını her gün doyurabiliyorlar.

Engelli vatandaşların hem morallerini yüksek tutabilmeyi hem de onların yaşamlarını kolaylaştırabilmeyi hedefleyen belediye; onlara dışarı çıkarken kullanabilecekleri son teknolojiye sahip tekerlekli sandalye, akülü sandalye vb. malzemeleri sunuyor.

Şehit ve gazi yakınlarına da ayni ve nakdi yardımlarda bulunmayı unutmayan belediye; muhtaç asker ailelerine de her daim sahip çıkıyor.

Hatay Büyükşehir Belediyesi; muhtaç ve dar gelirli vatandaşların gıda ve Halk Kart başvurularını belediyeye ait internet sitesi üzerinden de kabul ediyor.

Yani vatandaşlarına online platformdan da yardımlara başvurabilme şansı sunuyor.

Hatay Büyükşehir Belediyesi; yaşadığı maddi sıkıntılar dolayısıyla kira giderlerini karşılamakta zorlanan ailelere bir miktar kira yardımında bulunuyor. Gerçek anlamda yoksul ailelerin evlerine giderek, boya, badana, tamirat vb. işlemleri de karşılıksız bir şekilde yapıyor.

Yoksul kişilere ve ailelere hayırseverler tarafından bağışlanan birinci el veya ikinci el giysileri, mobilyaları ve eşyaları teslim ediyor.

Kış aylarında ihtiyaç sahiplerine kömür, odun dağıtan belediye, sahipsiz ve sokaklarda yaşayan kişilerin ise barınma ihtiyaçlarını geçici olarak karşılıyor.

Afetzedelerin de konaklamalarına yardımcı olan belediye; başından kaza geçen, çalışma gücünü kaybeden kişilere para yardımında ve gıda yardımı başta olmak üzere temel ayni yardımlarda bulunabiliyor.

Hatay’a farklı amaçlarla gelen ancak yol parası olmadığı için geri dönemeyen kişilere ise yol yardımında bulunuyor. Yani müracaat eden kişilere bilet parası veriyor.

Ramazan ve Kurban bayramlarında muhtaç kişilere para yardımında bulunan belediye; üniversiteyi ekonomik sıkıntılar yüzünden okuyamayacak hale gelen gençlere de nakdi yardımlar sunuyor.

Evde yaşlı bakım hizmeti kapsamında yaşlıların periyodik olarak sağlık kontrollerinin yapılmasını sağlıyor. Üstelik kimsesi olmayan ve evini temizlemekte bile zorlanan yaşlıların evini ücretsiz bir şekilde temizliyor.

Kısacası Hatay Büyükşehir Belediyesi, geçim sıkıntısı çeken dar gelirlilere, muhtaç kişilere, sokakta yaşayanlara, kimsesiz yaşlılara, engelli vatandaşlara, dul kadınlara yani toplumun her kesiminden ihtiyacı olan kişilere yardımcı oluyor.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hatay il sınırlarında yaşayan ve sosyal yardımlardan yararlanma hakkına sahip olan kişiler; bu yardımlara bağlı oldukları belediyeye giderek başvurabiliyorlar.

Başvurular, e-Devlet üzerinden de gerçekleştirilebiliyor. Başvurularını e-Devlet üzerinden online gerçekleştirmek isteyen vatandaşların https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamaları, başvuru formunu doldurup, başvurmak istedikleri yardımları seçip, formu onayladıktan sonra göndermeleri gerekiyor. e-Devlet üzerinden yapılan tüm başvurular, ön başvuru olarak kabul ediliyor. Ön başvurusu onaylanan kişiler ise belediye tarafından görüşmeye çağrılıyorlar.

Belediyenin kendi sitesi üzerinden yardımlara başvurmak isteyen kişilerin ise https://ebelediye.hatay.bel.tr/ linkine tıklamaları gerekiyor.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Hatay il sınırlarında ikamet eden ve sosyal yardımlara ihtiyaç duyanlar, belediye yardımlarına dair ayrıntılı bilgi edinmek, daha önceki yardım başvurularını sorgulamak, başvuru için gerekli şartları ve belgeleri öğrenmek adına Hatay Büyükşehir belediyesine ait olan telefon numarasını da arayabiliyorlar.

Vatandaşlar, sosyal yardımlara dair her türlü soru, öneri ve görüşleri için 0326 214 91 90 telefon numarasını arayabiliyor ve belediye yetkililerine danışabiliyorlar.

Adres: Cumhuriyet Mh. Adnan Menderes Cd. No:4 Antakya/HATAY
Santral: 0 326 214 91 90
Halkla İlişkiler: 444 12 06
  153
Whatsapp: 0535 108 35 10
Fax: 0 326 214 91 99
E-Posta: [email protected]

Hatay Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Hatay’da yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlar, belediyeden, e-Devletten ya da belediyenin internet sitesinden gerçekleştirdikleri başvurularının kabul edilip edilmediğini öğrenmek yani başvurularını takip etmek adına belediyeyi arayabiliyorlar.

Başvuru sorgulama işlemi için bizzat belediyeye de gidebiliyorlar.

e-Devlet üzerinden başvuru sorgulamak isteyenlerin ise https://ebelediye.hatay.bel.tr/ linkine tıklamaları gerekiyor.

Belediyenin internet sitesi üzerinden gerçekleştirilen başvuruları sorgulamak isteyenlerin iletişim formunda paylaştıkları e-mail ya da hotmail adreslerini de düzenli olarak kontrol etmeyi unutmamaları gerekiyor.

Çünkü belediye; belediyenin resmi sitesinden yardımlara başvuran kişilerin başvurularına dair olumlu ya da olumsuz cevapları başvuran kişilerin hotmail ya da e-mail adreslerine gönderiyor.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Ülkemizdeki tüm belediyelerde olduğu gibi Hatay Büyükşehir belediyesine de yardımlara başvurmak için giden dar gelirli ve ihtiyaç sahibi kişilerin ‘sosyal yardım başvuru formu’ doldurmaları gerekiyor.

Bu form; başvuru sahiplerinin ekonomik durumlarını tespit edebilmeye yönelik olan birtakım sorulardan oluşuyor.

Örneğin, formda kişilerin meslekleri, evli olup olmadıkları, ailelerindeki kişi sayısı, ailelerindeki çalışan sayısı, ailelerindeki çalışan kişilere ait aylık toplam gelir vb. bazı sorular bulunuyor.

Bu formun doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulması; belediyenin gerçek ihtiyaç sahiplerini tespit edebilmesi noktasında önem arz ediyor.

Başvuru formunda yanlış bilgiler veren kişilere belediyeyi yanılttıkları ve yanlış beyanda bulundukları gerekçesiyle ceza kesiliyor.

Bir süredir sosyal yardım alan, aslında bu yardımlara ihtiyaç duymadığı daha sonradan tespit edilen kişiler de ceza olarak, aldıkları tüm ayni ve nakdi yardımları geri ödemekle yükümlü oluyorlar.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Hatay Belediyesi Gıda yardım başvuru yapmak için belediyenin resmi sitesinden başvuruda bulunabilirsiniz. Hatay Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı Hatay yardım kartlarına yatırılmaktadır. İhtiyaç sahibi ailelere verilen Hatay Belediyesi gıda yardım kartlarını dilediğiniz market yada bakkalda kullanabilirsiniz.

Hatay Büyükşehir Belediyesi yardım Kartı Başvurusu yapıldıktan sonra belediye tarafından yapılan inceleme sonra uygun görülen ailelere gıda yardım kartı verilecektir. Ayrıca Hatay Büyükşehir Belediyesi her sene Ramazan ayında ve Kurban Bayramında ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardım kolisi vermektedir.

Kaymakamlık Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Hatay Belediyesi Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Yoksul ve dar gelirliler, hiçbir geliri olmayanlar, engelliler, dul kadınlar, şehit ve gazi yakınları, eşi vefat eden ya da eşinden farklı sebeplerden ötürü ayrılan ve düzenli geliri olmayan kadınlar; belediyenin yardımlarından faydalanabiliyorlar.

Muhtaçlık ve dar gelirlilik; sosyal yardımlarda ‘ölçüt’ olarak kabul ediliyor.

Yani muhtarlıktan fakirlik belgesi alan kişiler, daha kolay yardım alabiliyorlar.

Belediye, fakirlik belgesinin yanı sıra başvuru sahiplerinden farklı belgeler de talep edebiliyor.

Belediye; sosyal yardımlara başvuran ihtiyaç sahiplerinin evlerine yolladığı görevliler ile onların yaşam koşullarını tespit ediyor.

Hatay Büyükşehir Belediyesi, görevli kişiler tarafından hazırlanan ve belediyeye sunulan raporu inceledikten sonra başvuruları son bir kez değerlendiriyor.

Hangi başvuru sahiplerine yardım yapacağına da inceleme komisyonu tarafından hazırlanan raporu inceledikten sonra karar veriyor.

Hatay Belediyesi Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hatay Büyükşehir Belediyesi, sosyal yardımlara ihtiyacı olan vatandaşlarına sosyal yardım kartı dağıtıyor.

Halk Kart isimli bu kartlarda 150 TL, 250 TL gibi farklı limitler bulunuyor.

İhtiyaç sahiplerine dağıtılan bu kartlar sayesinde muhtaç ve dar gelirli kişiler, BİM, Migros, ŞOK market gibi belediye ile anlaşmalı marketlerde kartlarındaki limit doğrultusunda alışveriş yapabiliyorlar.

Bu kartlara başvurmak isteyenler, e-Devletten ya da belediye binasından başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Hatay Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu

Hatay Vefa Sosyal Destek Grubu, Binlerce Aileye Ulaşmaya Devam Ediyor. Ülke genelinde yardım faaliyetleri ile milyonlarca kişiye yardım götüren Vefa Sosyal Destek grubunun Hatay gönüllüleri; Hatay il sınırlarındaki muhtaç kişilere gıda kolileri dağıtıyor.

İhtiyaç sahiplerine ücretsiz bir şekilde gıda yardımında bulunan belediye; 65 yaş üstü yaşlıların ve kronik hastaların da yardım taleplerini geri çevirmiyor.

65 yaş üstü hastalar ve kronik hastalar için alışveriş yapan Hatay Vefa Sosyal destek grubu gönüllüleri, ürünleri yardım isteyenlerin ev adreslerine teslim ediyor.

Sipariş ettiği ürünleri teslim alan kişilerin ise ürün ücretini teslimat sırasında ödemeleri gerekiyor.

Bu yazımızda Hatay Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu ile ilgili olarak merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de Hatay’da yaşıyorsanız, konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Esnafa Kira Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Ne Kadar?

Kırtasiye Yardımı Kaç TL Oldu?

1.300 TL.

Kırtasiye Yardımı Tek Seferlik midir?

Evet.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

 1. Sezgin dedi ki:

  Kaç defa dır başvuru yapıyorum ilgilenen yok yıllardır bu belediyen bir kuruş görmedim

 2. Aysel Beyazgül dedi ki:

  İyi günler sayın başkan nutfen yardımcı olun bize çocuklarımın ihtiyaçların alamıyorum okul ihtiyaçları var kış aylarında çok soğuk havada ne mont var nede bot ayakkabılar var okul çantaları yok alamıyorum eşim çalışmıyor iş yok evimiz kirada üç çocuk annesi yim maddi durumu mumuzu yok ev kirasını diyemiyoruz çocuklarımın ihtiyaçların alamıyorum nutfen sesimizi duyun nütfen yardımcı olun bize