Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Kızılay Para Yardımı Nasıl Alabilirim? Başvuru ve Sorgulama

19.10.2023
51
A+
A-
Kızılay Para Yardımı Nasıl Alabilirim? Başvuru ve Sorgulama

Kızılay para yardımı ile her yıl binlerce ihtiyaç sahibine maddi destek sağlanmaktadır. Yaşanan ekonomik zorluklar ve ani fiyat artışlarında vatandaşların yanında olmaya devam eden Kızılay, ayni ve nakdi yardımları ihtiyaç sahibi ailelerin yüzünü güldürmektedir. Muhtaç ve yoksullara para yardımının yanı sıra barınma yardımı, erzak yardımı ve giyim ardımı gibi pek çok yardım ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır.

Kızılay para yardımı almak isteyen ihtiyaç sahipleri başvurularını internet üzerinden hızlı bir şekilde gerçekleştirebileceklerdir. Başvurusu olumlu karşılanan adaylara başvuru formuna belirtmiş oldukları iletişim bilgileri üzerinden dönüş sağlanacaktır.

Kızılay’ın Yaptığı Sosyal Yardımlar

Kızılay ihtiyaç sahiplerine yönelik maddi yardımların yanında farklı yardımlarda da bulunmaktadır. Buna göre Kızılay;

 • Giyim yardımı,
 • Barınma yardımı,
 • Erzak yardımı,
 • Gıda yardımı,
 • Aşevi yardımı gibi yardımlarını sürdürmeye devam etmektedir.
Kızılay para yardımı
Kızılay para yardımı

81 ilde bulunan temsilcilikler aracılığı ile Kızılay, yoksul ve muhtaç ailelere belirli aralıklar yardımlar yapmaktadır. Kızılay tarafından verilen erzak ve gıda kolilerinde mercimek, pirinç, makarna, zeytin ve peynir gibi gıda maddeleri yer almaktadır. Kendi bütçesiyle hazırladığı kolileri muhtaçlara dağıtan Kızılay aynı zamanda hayır sever kişiler tarafından bağışlanan erzakların dağıtımını da yapmaktadır.

Kızılay büyük marketlerle işbirliği içerisine girerek vatandaşların erzak ve gıda ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için alışveriş çeki de dağıtabilmektedir. Sahipsiz ve kimsesizlere sıcak yemek yardımı 13 aşevi aracılığı ile her gün yapılmaktadır. Kızılay’a ait 3 huzurevinde yaşlılar ve kimsesizler ücretsiz bir şekilde konaklayabilmektedirler.

Kızılay ihtiyaç sahibi ve muhtaçların yanında olduğu kadar sokaklarda yaşayan kişilerin yanında da olmaktadır. Bu kapsamda 8 öğrenci yurdunda fakir ailelerin çocukları ücretsiz bir şekilde kalarak eğitim hayatlarına ara vermeden devam edebilmektedirler. Kış aylarında da giysi yardımı yoksul ailelere Kızılay tarafından yapılmaktadır.

Kızılay, sosyal yardımlarını ara vermeden sürdürürken para yardımı da yapmaktadır. Kızılay para yardımı için işsiz kalan vatandaşlara destek olunması amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda bu vatandaşlara 400 TL ile 450 TL aralığında para yardımı yapmaktadır.

Sosyal yardımlar ve nakit para yardımı ile ihtiyaç sahipleri ve muhtaçlara destek olan Kızılay, Kan Bağış Merkezleri aracılığı ile kan bağışlarını kabul ederek ihtiyacı olanlara hemen ulaştırmaktadır. Afet durumlarında da yaraların sarılması adına acil ihtiyaçların karşılanması için çalışmalar yürütülmektedir. Kızılay tarafından yapılan yardımlar hakkında bilgi almak isteyenler Kızılay’ın resmi internet sitesini ziyaret edebilirler.

Kızılay Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kızılay para yardımı başvurusu için ihtiyaç sahiplerinin başvuru için gerekli talimatları yerine getirmeleri gerekir.

 • kizilay.org.tr/ıletisim adresine giriş yapılarak başvuru formu doldurulmalıdır.
 • Form doldurmanın ardından onay işlemleri tamamlanarak ‘’ başvur ‘’ butonuna tıklanmalıdır.

Kızılay Para Yardımı Başvurusu Formu

Kızılay yardım başvurusu için form kizilay.org.tr/ıletisim internet sayfasında yer almaktadır. Başvuruda bulunanların gerçekten ihtiyaç sahibi olu olmadığının belirlenebilmesi için kişisel bilgiler, aylık gelir ve gider bilgileri, meslek bilgileri gibi soruların cevaplandırılması gerekir.

Form üzerinde istenen bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekir. Başvurunun olumlu karşılanması durumunda gerekli iletişimin sağlanabilmesi için başvuru formuna iletişim bilgilerinin doğru bir şekilde girilmesi gerekir. Başvuru sahiplerine Kızılay tarafından başvurunun sonucu telefon ya da SMS yoluyla bildirilmektedir.

Kızılay Para Yardımı Başvuru Sorgulama

Kızılay para yardımı için başvurularını yapan vatandaşlar için başvuruların açıklanma süreci başlamaktadır. Kızılay para yardımı sorgulama işlemi Kızılay şubelerinden yapılabileceği gibi çağrı merkezi üzerinden de bilgi sahibi olunabilecektir. Kızılay çağrı merkezine arayarak başvuru durumunu sorgulamak isteyenler ALO 168 çağrı merkezi ile görüşme sağlayabilirler. İsteyenler Kızılay il temsilciliklerine giderek de para yardımı sorgulaması yapabilirler.

Kızılay Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Kızılay öncelikli olarak ihtiyaç sahiplerine yönelik çeşitli yardımlarda bulunmaktadır. Gerçekten ihtiyaç sahibi olanların tespitinin ardından başvuru sahipleri yardımlardan yararlanamayacaklardır. Bu kapsamda Kızılay tarafından yapılan yardımlardan;

 • İşsiz ve muhtaçlar,
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar,
 • Hane halkı kişi başı aylık geliri asgari ücretin 1/3 oranından daha düşük olanlar,
 • Kimsesiz dul kadınlar,
 • Kronik hastalar,
 • Engelli vatandaşlar,
 • Yetim ve öksüzler,
 • Afetzedeler,
 • Dar gelirliler yararlanabileceklerdir.

Kızılay Yardım Başvurusu İçin Talep Edilen Belgeler

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ve belediyelerde olduğu gibi Kızılay’da ihtiyaç sahiplerine sosyal yardım verebilmek için bazı belgeler talep etmektedir. Bu belgeler aynı zamanda kişilerin gerçekten ihtiyacının olup olmadığının tespiti için oldukça önemlidir. Buna göre başvuru sahiplerinin aşağıdaki belgeleri teslim etmeleri gerekir.

 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ve fotokopisi,
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • İkametgah belgesi,
 • Muhtarlıktan alınacak olan fakirlik belgesi,
 • Gelir belgesi,
 • Kronik hastalar için sağlık kurulu raporu,
 • SGK’dan alınacak olan işsizlik belgesi,
 • Engelli bireyler için engelli raporu

Kişilerin buna ek özel durumları olması halinde bunun belgesinin ek belge olarak teslim edilmesi gerekmektedir. Başvurulan yardım türüne bağlı olarak istenen belgeler değişiklik gösterebilmektedir. Kızılay yardım başvurusunda bulunmak için istenen belgeler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenler ALO 168 çağrı merkezini arayabilirler.

2023 Kızılay Para Yardımı Ne Kadar?

Kızılay tarafından yoksul kişiler ve ailelerine yönelik olarak yapılan nakit para yardımı başvuru sahibinin muhtaçlık durumu, bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı ve içinde bulunulan yıla göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu kapsamda başvuru sahipleri 2023 yılında 500 TL ile 3500 TL arasında para yardımı alabileceklerdir. Yapılan para yardımının miktarı 1-2 kişilik ve 5 kişilik ailelerde farklılık göstermektedir.

Kızılay para yardımı için Kızılay il temsilciliklerine gidilerek başvuruda bulunulabileceği gibi internet üzerinden başvuru formu doldurulabilir. İsteyenler ALO 168 Kızılay çağrı merkezini de arayabilirler. Başvuru sonuçları için adaylara iletişim bilgileri üzerinden ulaşım sağlanacaktır.

Kızılay para yardımı ne zaman verilecek sorusu da başvuruda bulunacak olanların cevap aradığı sorulardan biridir. Yılın belirli dönemlerini kapsayan ve tek seferlik yapılan yardımlar ihtiyaç sahiplerine Ramazan ayında ve Kurban Bayramına girilmeden 1 hafta öncesinden verilmektedir. Kızılay tarafından düzenli olarak yapılan ödemeler yardım alan kişilerin banka hesaplarına ya da Kızılay kartlarına yatırılmaktadır.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık