Kızılay SUY Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kızılay SUY Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?
27.04.2023 19:37
1.031
A+
A-

Kızılay SUY Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Sosyal Uyum Yardımı olarak adı geçmekte olan SUY, Kızılay aracılığı ile Türkiye’de bulunan mültecilere yapılan yardımı kapsamaktadır.  Avrupa Birliği’nin finansmanını üstlendiği bu yardım kendi ülkesi dışında bir yerde yaşamak zorunda kalan geçici mültecilere verilmektedir.

Belirtilen şartlar sağlandığı takdirde size verilen Kızılay Kartı sayesinde SUY yardımından yararlanabilirsiniz. Şartları yerine getirmiş olan kişiler başvuru onayı ile birlikte kartlarına yüklenmiş olan nakit paradan yararlanabilmektedirler. Bu yazıda, Kızılay SUY yardımı başvurusu konusunda detaylı bir şekilde değinilecektir.

Kızılay SUY Yardımı Başvurusu Nereden Yapılmaktadır?

Kızılay SUY yardımı başvurusu süreçleri için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Öncelikle SUY başvurusu yapılabilmesi için ailedeki her birey Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne kayıtlı görünmek zorundadır.
 2. Ailedeki her bireyin kimlik numarası 99 ile başlamalı ve ailede bulunan her kişi aynı numara altında kayıtlı olmalıdır.
 3. Bulunduğunuz şehir her neresi ise oranın Nüfus Müdürlüğü’nde bir kaydınızın olması gerekmektedir.
 4. Eğer aile bireylerinizin içinde engelli kişiler bulunuyorsa bir devlet hastanesinden %40 oranında Engelli Raporu almalısınız.
 5.  Elde etmiş olduğunuz başvuru formunuzu ve GİGM’ den almış olduğunuz kimliklerinizi de alıp Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na bırakabilirsiniz.
 6. Bunun dışında eğer engelli başvurusu da yapacaksanız raporunuzun yanınızda olması şarttır.
 7. Aynı zamanda yapacağınız SUY başvuruşunuzu herhangi bir Kızılay Hizmet Merkezi’ne de ulaştırıp gerçekleştirebilme imkanına sahipsiniz.

Kızılay SUY Yardımı Başvuru Belgesine Nasıl Ulaşabilirim?

Bu formları Kızılay Hizmet Merkez’inden ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan bizzat gidip alabilirsiniz. Bu başvuru belgeleri için hiçbir maddi karşılık talep edilmemekle birlikte tamamen ücretsizdir. Aynı zamanda eğer size en yakın merkezleri bilmiyor ve öğrenmek istiyorsanız 168 Kızılay çağrı merkezini arayabilirsiniz. Bu sayede ücretsiz bir şekilde bilgi edilebilirsiniz.

https://platform.kizilaykart.org/tr/suy.html

SUY Başvurusunu Kimler Yapabilmektedir?

SUY başvurusu yapabilmeniz için aşağıdaki kriterleri sağlamanız gerekmektedir:

 • 6458 sayılı kanuna göre kamp dışı yerlerde ikamet ediyor olanlar,
 • Türkiye’de Uluslararası Koruma altında yaşıyor olanlar
 • Türkiye’de Geçici Koruma ya da İnsani İkamet İzni altında yaşamını devam ettiriyor olanlar bu yardım için başvuruda bulunabilirler.
 • Aynı zamanda bu kişilerin Nüfus Müdürlüğü’nde kayıtlı olması gerekmektedir.
 • Başvuruyu yapacak olan kişinin ise 18 yaşından büyük olması bu yardıma başvurmak için sağlanması gereken koşullardan bir diğeridir.

Nüfus Müdürlüğü’ne Kayıt Olmak İçin Ne Yapmak Gereklidir?

SUY’a başvurabilmeniz için belirtilen ilk kriterlerden biri de Nüfus Müdürlüğü’ne kayıt ibaresidir. Aksi takdirde aileniz ve kendiniz için sağlanacak olan yardımdan yararlanamayabilirsiniz. Eğer Nüfus Müdürlüğü’nde kaydınız bulunmuyorsa ve nasıl başvuracağınızı merak ediyorsanız aşağıdaki maddeleri inceleyebilirsiniz.

 1. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü kartınızı yanınıza alarak sizin semtinize ait Nüfus Müdürlüğü’ne gitmelisiniz.
 2. SUY başvurusu yaparken Nüfus Müdürlüğü’nden özel herhangi bir evrak talep etmemektedir.
 3. Yalnızca buraya gidip ailecek kaydınızın yapıldığından emin olmalısınız.
 4. Detaylı bilgi için 168 numarasını arayabilirsiniz, bu sayede yetkililere ulaşabilirsiniz.

Kızılay SUY Yardımı Başvurusu Sonuçları Ne Zaman Açıklanmaktadır?

Programdan yararlanıp yararlanamayacağınızı 5 ile 9 hafta içerisinde öğrenebilme imkanına sahipsiniz. Sonuçlarınıza ulaşmak için seçili kuruma gitmeniz şart değildir. Başvurunuzun sonuçları sizlere sms olarak gönderilmektedir. Burada dikkat edilmesi mühim olan husus ise telefon numaranızın bu süreç boyunca değişmemesi zorunluluğudur.

Eğer başvuru bilgilerinde ulaşılacak olan kişinin telefon numarası bu süre zarfında değişiklik gösterdiyse hiç vakit kaybetmeden kuruma bunu bildirmelisiniz. Başvurunuzu SYDV ya da Türk Kızılay’ından hangi kuruma yapmış iseniz bu durumdan onları haberdar etmeniz gerekmektedir.

SUY için Tekrar Bir Başvuru Yapılabilir mi?

SUY başvurunuzdan olumlu bir karşılık alamadıysanız ve bu programdan yeniden yararlanmayı istiyorsanız elbette yeniden başvurabilirsiniz. Fakat öncesinde SYDV sitesi üzerinden neden bu yardımdan yararlanamadığınıza dair bilgilere ulaşabilirsiniz. Detayları öğrenebilme şansı elde edebilirsiniz. Bu sayede bir sonraki başvurunuzda şart koşulan belgeleri belirtilen kriterlere bağlı olarak düzenleyebilirsiniz. Bu düzenlemeyi yapmadığınız takdirde başvurunuz yine aynı sebeplerden ötürü olumsuz olarak size geri dönüş yapacaktır.

SUY Yardımı Hangi Koşullarda Kesilmektedir?

SUY yardımı aşağıdaki durumların oluşması noktasında kesintiye uğramaktadır:

 1. Bu yardıma başvurunuz sonrasında olumlu bir yanıt alıyor olmanız programın devamlılığını garantilememektedir.
 2. Başvurunuz onaylandığında SYDV tarafından eviniz ziyaret edilmektedir.
 3. Başvuru sırasında sunduğunuz bilgileri teyit etmek amacıyla gerçekleştirilmekte olan bu görüşme ile birlikte ailenizin durumu kontrol edilmektedir.
 4. Eğer bu denetim tamamlandıktan sonra ailenizin durumu SUY kapsamı dışında tespit edilirse yardımınızın kesilme olasılığı yükselmektedir.
 5. Aynı zamanda bu koşullar her ay Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler tarafından kontrol edilmektedir. Zaman içerisinde yardım için uygun olan koşullarınızın aksi yönde ilerlediği belirlenirse SUY programından yararlanamamaktasınız.

SUY Yardımı Ne Kadar Yapılmaktadır?

 • SUY kapsamı içerisine girmekte olan ailelere aynı zamanda her 3 ayda bir ek bir yardım da yapılmaktadır.
 • 4 kişilik aileler için bu yardım 600₺ iken, 5-8 kişilik aileler için 300₺ olarak belirlenmektedir.
 • Yapılmakta olan ek yardımlar bir kişi başına düşen miktar değil tüm aileyi kapsamaktadır.
 • Ailenin genişlemesi ile orantılı olarak düşen miktar özellikle bu biçimde tercih edilmiştir. Çünkü SUY yardımı geniş aileler için daha fazla yapılmakta ve ihtiyaçlarını birçok anlamda karşılayabilmektedirler. Bu bakımdan her 3 ayda bir gerçekleşen ek yardımlarda küçük aileler göz önünde tutulmaktadır.

SUY’dan Yararlanmak İçin Gerekli Olan Kriterler Nelerdir?

 1.  Bu yardımdan 18-59 yaşları arasında olan ve ailesinden herhangi bir kimse yanında olmayan kadınlar yararlanabilmektedirler.
 2. Aynı zamanda 18 yaş altında çocuğu bulunan ve evde kendisinden başka yetişkin yoksa ebeveynler bu yardıma başvurabilirler.
 3. 60 yaş üzeri olan ve hanesinde başka yetişkin bulunmayan yaşlılar
 4. Aile içerisinde %40 oranında engelli bir birey varsa ve bunu rapor halinde sunabiliyorsa bu yardımdan yararlanabilmektedirler.
 5. Eğer bir ailede 4’ten fazla çocuk varsa SUY’a başvuru yapılabilmektedir.
 6. Aynı zamanda hanede bakımı üstlenilen çok fazla birey varsa yine bu yardımdan faydalanabilirsiniz.

SUY’a Başvurmak İçin Engelli Sağlık Raporu Nasıl Alınmaktadır?

 • Engelli sağlık raporu başvurusu yapabilmek için öncelikle bir devlet hastanesine gitmelisiniz.
 • Engelli raporu vermekle görevlendirilmiş devlet hastanesinin isimlerini internet üzerinden araştırabilirsiniz.
 • Bu rapor genellikle farklı birçok doktorun değerlendirilmesinden geçmekte ve buna göre bir sonuç ortaya çıkmaktadır.
 • Doktorların engelli raporu vermesi için inceleme süreci birkaç gün devam edebilmektedir.
 • Sağlık raporunuzun oluşması ise 1 ay kadar sürebilir veya şartlara bağlı olarak daha fazla zaman da gerekebilmektedir.

SUY Yardımı Ne Kadar Süre ile Devam Etmektedir?

SUY yardımından yararlanacak olan aileler belirli kriterleri yerine getirmek durumunda kalmaktadırlar. Bunun için ihtiyaç seviyeleri değerlendirilmekte ve hanenin ekonomik durumu incelenmektedir. Bu gereklilikleri yerine getirdiğinizi düşünüyorsanız SUY başvurunuz olumlu olarak geri dönüş yapılacaktır.

Aynı zamanda dikkat edilmesi gereken husus ise bu yardımların devamlılığına yönelik ikazdır. Yardım başvurunuz onaylandıktan sonra evinize yapılması planlanan ziyaretler dahilinde SUY yardımına olan ihtiyacınız ölçülmektedir. Bunun sonucunda artık yardım almaya muhtaç görünmediğiniz takdirde yardımınız kesilmektedir.

Kızılay Yardım Başvurusu Nereden ve Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgulama

Kızılay Gıda Yardımı ve Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kızılay suy yardımı ne kadar?

Kızılay su yardımı, illerin su ihtiyacına göre değişmekle birlikte genellikle 10-19 litre arasında değişen damacana suları içermektedir.

Kızılay yardım başvurusu nasıl yapılır?

Kızılay yardım başvurusu, Kızılay’ın internet sitesi üzerinden online başvuru formunu doldurarak veya ilgili Kızılay şubelerine bizzat müracaat edilerek yapılabilir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

 1. Semra şahin dedi ki:

  Durumum yok evim kira 3çocuk var neden yardım et.miyorsunuzişi yok serbest Allah rızası için elatin