Yardım Başvurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi 600 TL Ramazan Yardımı Başvurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi 600 TL Ramazan Yardımı Başvurusu; Belediyelerin yapmış olduğu ramazan yardımlarında özellikle Ankara Büyükşehir Belediyesi dikkat çekmektedir. Binlerce ihtiyaç sahibine ramazan yardımı yapan Ankara Büyükşehir Belediyesi, yardımları başkent kartlarına yatırmaya devam etmektedir.

Ramazan yardımından kimler faydalanabilir, Ramazan yardımı ne zaman yapılacak, başvuru sorgulama nasıl yapılır gibi birçok sorunun cevabını da sizler için yazımızda paylaştık.

Gıda Yardım Parası Başvurusu ve Sorgulama

Ankara Büyükşehir Belediyesi 600 TL Ramazan Yardımı Başvurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan hazırlıklarını tamamladı ve yardımlarına başladı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 2023 senesi için ihtiyaç sahiplerine 600 TL ramazan desteği yapılacağını belirtti.

İhtiyaç sahiplerine verilecek olan ramazan yardımı sayesinde pek çok vatandaş Ramazan Ayını daha rahat geçirme imkanına sahip olacaktır. Vatandaşların Başkent Kartlarına yatacak olan 600 TL nin 100 TL si ailenin et ihtiyacı için verilen paradır.

Geçen sene uygulamaya koyulan El Ver kampanyası dahilinde birçok vatandaş birbirini görmeden hesaplara para yatırarak yardımlarda bulunuyordu. Fakat bu kampanya da yaşanan karışıklıklar sebebi ile 2023 senesi için farklı bir uygulamaya geçildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi bu sene ihtiyaç sahipleri için farklı uygulamaya geçerek karışıklıkların azalmasına yardımcı oldu. Hemen hemen tüm ihtiyaç sahiplerinde olan başkent kart sayesinde vatandaşlar ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilecek.

Yardım yapmak isteyen vatandaşlar El ver sistemine girerek ihtiyaç sahibini seçiyor ve daha sonra yatıracağı yardım miktarını giriyor. Yatırılan yardım miktarı en fazla 500 TL olacak şekilde yardım yapılıyor. Yani 500 TL nin altında da yardım yapma imkanı veriliyor.

Hayırsever vatandaşın banka hesabından 500 TL çekilerek ihtiyaç sahibinin Başkent Kartına bu para yükleniyor. Başkent karta yüklenen bu para ile vatandaş temel ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

Ayrıca başkent kart ile yapılacak olan alışverişte vatandaşlar tekel ürünlerini alamayacak. Bunların yanı sıra Askıda Su Faturası uygulaması Ramazan ayında da devam edecek.

Ankara Ramazan Yardımı Ne Zaman Yapılacak?

Ramazan ayında yapılan sosyal yardımlardan biri de ramazan kolisi yardımıdır. Özellikle Ramazan ayında vatandaşların gıda ihtiyaçları karşılanması adına koli koli yardımlar yapılmaktadır. Gıda ve erzak kolisi sayesinde muhtaç durumda olan birçok vatandaş bu ayı daha rahat geçirmektedir.

Ramazan kolisi içinde temel gıda ihtiyaçlarının bulunduğu ve hemen hemen her gıdanın yer aldığı malzemeler bulunmaktadır. Ayrıca birçok kurum ve kuruluşta yoksul vatandaşlara yardım kolileri dağıtarak onların yüklerini bir nebze de olsa hafifletmiştir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, belediyeler, dernek ve vakıflar da muhtaç vatandaşlara çeşitli sosyal yardımlarda bulunmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı

Ankara Ramazan Yardımı Kimlere Verilir?

Ramazan yardımından faydalanabilecek olan kişilerin başında yoksul kimseler yer almaktadır. Muhtaçlık sınırının altında kalan, fakirlik belgesine sahip olan ve işi olmayan vatandaşlar da ramazan yardımından faydalanabilir.

Hane halkı aylık geliri asgari ücretin 1/3 ünün altında kalanlar, geliri olmayanlar, kronik hastalığı olanlar, eşi vefat etmiş ve geliri olmayan dul kadınlar da ramazan yardımına başvurabilirler.

Ramazan yardımı verilecek olan kişiler;

  • Engelli vatandaşlar
  • Geliri olmayan kimseler
  • Muhtaç asker yakınları
  • Afetzedeler
  • Dul kadınlar
  • Kronik hastalar
  • Fakirlik belgesi olanlar
  • Muhtaçlık sınırının altında kalanlar
  • Muhtaç şehit ve gazi yakınları

Kısacası yardıma muhtaç hemen hemen tüm vatandaşlara ramazan yardımı yapılmaktadır.

Ramazan Yardımı E-Devlet Başvurusu

Ramazan yardımı için e-Devlet üzerinden de başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini kullanabilirsiniz.

e-Devlet üzerinden başvuru için ilk olarak başvuru formu doldurmanız gerekmektedir. Başvuru formunda kişisel bilgilerinize dair sorular yer almaktadır. Formda gelir durumunuz, ailedeki kişi sayısı, mesleğiniz gibi birçok soru yer almaktadır.

Başvuru formunu doğru ve eksiksiz doldurmanız önem arz etmektedir. Yalan yanlış beyanlarda bulunup sosyal yardımlardan faydalanan kişiler hakkında yasal süreç başlatılmaktadır.

Ramazan yardımı başvurusunda bulunan kişilerin sonuçları yaklaşık 2 ya da 4 hafta içerisinde açıklanmaktadır.

Ramazan Yardımı Nereden Alınır?

Sosyal yardım türlerinden biri olan Ramazan Yardımı hemen hemen birçok kurum ve kuruluş tarafından yoksul ve muhtaç durumda olan vatandaşlara verilmektedir.

Yardıma muhtaç vatandaşlar ramazan yardımları için; Kaymakamlıklar, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Dernek ve Vakıflar, Kızılay, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Belediyeler ve Valiliklere başvuruda bulunabilirler.

Bu kurumlar gıda ve erzak kolisinin yanı sıra vatandaşların sahip oldukları yardım kartlarına nakit para yükleyerek de ramazan yardımında bulunurlar.

Ramazan yardımı için saydığımız kurum ve kuruluşlara bizzat giderek veya resmi internet sitesi üzerinden de başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca e-Devlet üzerinden de ön başvuruda bulunabilirsiniz.

Ramazan Yardımı Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ramazan yardımı başvurusunda bulunan vatandaşlar başvuruda bulundukları yere bizzat giderek başvurusu hakkında bilgi sahibi olabilirler. e-Devlet üzerinden başvuruda bulunan kişiler ise başvurusunu yine e-Devlet sisteminden sorgulatabilirler.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ramazan yardımlarına başvuruda bulunan vatandaşlar başvuru sonucu için Alo 183 veya Alo 144 hattını arayabilirler.

Belediyelerin sosyal yardımlarına başvuran ve başvurusunu sorgulamak isteyen vatandaşlar belediye binasına bizzat giderek, belediyeyi arayarak ya da ALO 153 hattını arayarak başvuru durumunu öğrenebilirler.

Vakıflar Genel Müdürlüğü ramazan yardımına başvuran vatandaşlar bölge müdürlüklerine bizzat giderek veya arayarak başvuru sonucunu öğrenebilirler.

Kızılay tarafından yapılan ramazan yardımına başvuran ve başvuru sonucunu merak eden vatandaşlar ALO 168 hattını arayabilirler. Buradan yetkili kişilerle iletişime geçerek başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Dernek ve Vakıfların ramazan yardımlarına veya diğer sosyal yardımlarına başvuran kişiler bunun için dernek ve vakfa bizzat giderek başvuru sonucu hakkında bilgi alabilirler. Bizzat gitmenin yanı sıra iletişim numaralarından da ulaşarak başvuru sonucunu öğrenebilirler.

 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Destek Hattı Numarası Nedir?

ALO 183 dür.

Ankara Büyükşehir Belediyesi İletişim Numarası Nedir?

0312 507 10 10 dur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu